Subiect: Salutare!

Cu intentia de a schimba anumite plante am intalnit un obstacol pe forum acesta fiind userul ancistrus si tot contrazicandu-ne am ajuns a posta aici. Acum vreo 3 luni de zile am ajuns in Hornbach si am achizitionat 2 plante superbe care intre timp au scos puieti si sau inmultit de aici si dorinta de a schimba cu altceva. Rugamintea mea la voi ar fi sa-l lamuriti pe acest indivit caci mi-a facut topicul praf cu ideile lui fixe. Dansul traieste cu impresia ca sunt plante de ghiveci de camera intradevar nu-l contrazic ca exista dar totusi stiu de unde le-am cumparat eu personal si unde le tin si unde mi sau dezvoltat, IN ACVARIU! Plantele ar fi: Spathiphyllum Wallisii si Draceaena Sanderiana [Verde-Alb].

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

Re: Salutare!

Draceaena Sanderiana

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

3

Re: Salutare!

Sunt întradevăr plante de pond sau foarte des folosite în terarii, asta nu exclude definitiv plantarea lor în acvarii :sok

Re: Salutare!

spathiphyllum wallisii

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

5

Re: Salutare!

LuchianoCN A scris:

Cu intentia de a schimba anumite plante am intalnit un obstacol pe forum acesta fiind userul ancistrus si tot contrazicandu-ne am ajuns a posta aici. Acum vreo 3 luni de zile am ajuns in Hornbach si am achizitionat 2 plante superbe care intre timp au scos puieti si sau inmultit de aici si dorinta de a schimba cu altceva. Rugamintea mea la voi ar fi sa-l lamuriti pe acest indivit caci mi-a facut topicul praf cu ideile lui fixe. Dansul traieste cu impresia ca sunt plante de ghiveci de camera intradevar nu-l contrazic ca exista dar totusi stiu de unde le-am cumparat eu personal si unde le tin si unde mi sau dezvoltat, IN ACVARIU! Plantele ar fi: Spathiphyllum Wallisii si Draceaena Sanderiana [Verde-Alb].

   
   Nu ar trebui sa te superi pe colegul ancistrus, el ti-a spus ce crede si mai ales ce stie. In afirmatiile lui exista o mare doza de adevar, din pacate in unele magazine, se vind plante, care nu se cresc submers in acvarii, motivul acestei atitudini fiind discutabil.
   Parerea mea este sa nu te lasi incintat de faptul ca, aceste plante se dezvolta pe o anumita perioada, in mod multumitor, problemele apar pe termen lung.
   Exista site-uri de renume international care au intocmit liste cu plantele neindicate a fi crescute submers in acvarii, iata una din liste:

Aluminum Plant (Pilea cadierei)
Arrowhead (Syngonium podophyllum)
Baby Doll (Cordyline terminalis)
Bamboo Plant (Bamboo sp.)
Black Pagoda (Aeschynanthus parasiticus)
Borneo/Underwater Fern (Trichomanes javanicum)
Brazilian/Borneo Sword, Peace Lily (Spathiphyllum tasson)
Cardinal Flower (Lobelia cardinalis)
Chameleon Plant (Houttuynia cordata)
Chinese Evergreen (Aglaonema simplex)
Compact/Red Dracaena (Cordyline sp.)
Dragon Flame/Tongue (Hemigraphis repanda)
Dumb Cane (Dieffenbachia sp.)
Elephant Ear (Caladium sp.)
Green/Red/Gold Hedge (Alternanthera sp.)
Japanese Rush (Acorus sp.)
Kelantan Swordplant, Malayan Sword, Silver Queen (Aglaonema sp.)
Lucky Bamboo, Sandy (Dracaena sanderiana)
Mondo Grass, Kyoto Dwarf, Fountain Plant (Ophiopogon japonica)
Neanthebella Palm (Chamaedorea elegans)
Nerve Plant (Fittonia argyronanta)
Peliosanthes (Peliosanthes sp.)
Pickerel Weed/Rush (Pontederia cordata)
Pineapple Plant (Dracaena compacta)
Pongol Sword (Chlorophytum bichettii)
Pothos (Philodendron sp.)
Prayer Plant (Maranta leucoreura)
Princess Pine (Lycopodium obscurum)
Purple Waffle/Temple/Krinkle (Hemigraphis exotica, Hemigraphis colorata)
Scarlet Hygro, Alligator Weed (Alternanthera sessilis)
Schismatoglottia (Schismatoglottia sp.)
Spider Plant (Chlorophytum bichetii)
Stardust Ivy (Syngonium sp.)
Sweet Flag (Acorus calamus)
Umbrella Pine (Sciadopitys verticillata)
Umbrella Plant (Cyperus alternifolius)
Underwater Fern (Selaginella wildenowii)
Underwater Palm, Coconut Plant (Calamus sp.)
Underwater/Ground Pine, Club Moss (Lycopodium sp.)
Variegated Dracaena, Green Dracaena (Dracaena sp.)
White/Pink Lace (Melaleuca thymifolia)

   Nu trec cu vederea faptul ca, in urma folosirii indelungate a unora din aceste plante, ca plante submerse, in acvarii, acestea sa dezvolte o anumita adaptabilitate. Acelasi fenomen s-a petrecut si in cazul altor plante, care acum, pot fi considerate plante submerse, utile intr-un acvariu. Mai concret, se pare ca noi insine participam in mod constient sau nu la adaptarea care, pina de curind, era in exclusivitate atributia naturii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare!

Salutare.vreau sa-ti spun ca si eu am avut in acvariul meu Draceaena Sanderiana,care mi se pare o planta destul de frumoasa si m-am confruntat cu aceleasi sfaturi ca si tine.Am scos-o din acvariu si am plantat-o unde se zice ca este locul ei,adica in ghiveci si dupa 1 saptamana s-a ofilit de tot.Eu am cumparat plantuta din obor,fiind un incepator nu ma pricep,dar tu cumparand-o din hornbach intrebarea mea este:PUTEM OARE SA MAI AVEM INCREDERE CHIAR SI IN MAGAZINELE DE SPECIALITATE?Cu respect pentru toti acvaristii!

never say never

7

Re: Salutare!

In magazinele de specialitate putem avea încredere....problema este a celor care prestează diferite activități în interiorul acestora. Este bine ca atunci când treci pragul unui asemenea magazin sa intri cu lecția învățată de acasă și sa cumperi ce anume ai nevoie în baza unei documentari prealabile. Oricum 95% din vânzătorii care prestează în aceste magazine nu au nicio treaba cu ce se întâmpla acolo și doar încearcă sa-și vândă marfa ,cât mai multa cu putință pentru a fi recompensați cu bonusuri pecuniare. Cine crezi ca iți va zice sa nu iei un produs numai asa din pasiune pentru hobby-ul tău? Absolut nimeni! Toți au aceeași mentalitate de turma....money talks. Încearcă de curiozitate la 3 magazine diferite...vei primi sigur 3 păreri total diferite!
Necazul este ca sunt încă destui care cad în plasa lor  mad

Re: Salutare!

Pentru a va putea convinge cu ochii vostrii va recomand asta daca aveti timp sa da-ti o fuga in Hornbach militari si o sa vedeti aceste plante la vanzare la raionul acvaristica!  :noroc

http://www.youtube.com/watch?v=0W_XQHlYts8

9

Re: Salutare!

LuchianoCN A scris:

Pentru a va putea convinge cu ochii vostrii va recomand asta daca aveti timp sa da-ti o fuga in Hornbach militari si o sa vedeti aceste plante la vanzare la raionul acvaristica!  :noroc

   La raionul de acvaristica al acestui magazin mai poti gasi: tot felul de decoruri pentru acvarii, de-a dreptul penibile, plante din material plastic, autocolant cu imagini "superbe" dar de prost gust, etc. Ce facem le cumparam doar pentru ca exista?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Salutare!

pelly67 A scris:

In magazinele de specialitate putem avea încredere....problema este a celor care prestează diferite activități în interiorul acestora. Este bine ca atunci când treci pragul unui asemenea magazin sa intri cu lecția învățată de acasă și sa cumperi ce anume ai nevoie în baza unei documentari prealabile. Oricum 95% din vânzătorii care prestează în aceste magazine nu au nicio treaba cu ce se întâmpla acolo și doar încearcă sa-și vândă marfa ,cât mai multa cu putință pentru a fi recompensați cu bonusuri pecuniare. Cine crezi ca iți va zice sa nu iei un produs numai asa din pasiune pentru hobby-ul tău? Absolut nimeni! Toți au aceeași mentalitate de turma....money talks. Încearcă de curiozitate la 3 magazine diferite...vei primi sigur 3 păreri total diferite!
Necazul este ca sunt încă destui care cad în plasa lor  mad

:apl  :apl  :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Salutare!

cstnrazvan A scris:

Salutare.vreau sa-ti spun ca si eu am avut in acvariul meu Draceaena Sanderiana,care mi se pare o planta destul de frumoasa si m-am confruntat cu aceleasi sfaturi ca si tine.Am scos-o din acvariu si am plantat-o unde se zice ca este locul ei,adica in ghiveci si dupa 1 saptamana s-a ofilit de tot.Eu am cumparat plantuta din obor,fiind un incepator nu ma pricep,dar tu cumparand-o din hornbach intrebarea mea este:PUTEM OARE SA MAI AVEM INCREDERE CHIAR SI IN MAGAZINELE DE SPECIALITATE?Cu respect pentru toti acvaristii!

Rationamentul este simplu:
1. Cit de sigur esti ca planta se dezvolta normal, daca o lasai in acvariu?
2. Diferenta dintre cele doua medii (acvariu si ghiveci) a dus la disparitia mult mai rapida a plantei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!