1

Subiect: buna :D

buna la toata lumea smile ma numesc sandra, sunt din bucuresti si pot sa spun ca sunt novice in ceea ce priveste acvaristica. Am de3 luni un acvariu de 60l foarte dragut si colorat(bine, dupa parerea mea) In prima faza am inceput sa il populez cu guppy si molly. dar din pacate nu au rezistat toti sad  in ultimul timp am achizitionat 2 scalari 2 xipho si 4 carasi. aaa am uitat sa zic k am si o broscuta tongue nu testoasa, ci din aceea de acvariu. In mare parte zic k acvariu meu este destul de utilat - pietris, plante, filtru, incalzitor, termometru etc..
cam atat in mare parte despre acvariul meu si sper sa ma ajutati in micile probleme pe care le voi intampina

2 Editat de Ancistrus (2011-02-09 04:42)

Re: buna :D

Buna Sandra, daca vrei sa stii mai multe despre pestii si acvariul tau iti recomand sa citesti articolul asta http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/, decorurile nu le comentez fiind pe gustul tau (mie nu-mi plac deloc), dar pestii care ii ai acolo nu sunt tocmai compatibili, caraseii se tin separat de alti pesti in general.
PS: De unde esti?

Re: buna :D

bine ai venit pe acest site.
o prima observatie, pe care o vor face si colegi, in 60 litri nu poti tine 4 carasi. au nevoie de aproximativ 50 litri pentru fiecare caras. acel incalzitor cred ca ar fi mai bine daca ai incerca sa il asezi intr-un colt si sa il "maschezi" cu ceva plante.
vasul din plastic, banuiesc fatatoare, ce sta pe fundul acvariului, incearca sa scapi de el.
scuzami micile observatii, dar vei vedea ca sunt multi de aceasi parere.
in rest sa auzim de bine si bafta.

4

Re: buna :D

Buna si bine ai venit. Desi tu zici (crezi) ca e ok, nu prea este. In primul rand, scalarii si carasii n-au ce cauta impreuna, carasii prefera apa mai rece in timp ce scalarii prefera apa mai calda. Acvariul este mic, atat pentru carasi cat si pentru scalari ( 60 L pentru un scalar, cam 50 L pentru un caras). Asa cum a zis si Ionut, incalzitorul incearca sa-l ascunzi dupa plante, eventual dupa planta aceea inalta, Valisenria sprialis, cred ca asa ii zice. Substratul... total inestetic. In natura, crezi ca o sa gasesti asa ceva ? Eu nu cred. Incearca sa urmezi sfaturile celor de pe forum si o sa ai numai de castigat. Succes!

Re: buna :D

zecovici A scris:

buna la toata lumea smile ma numesc sandra, sunt din bucuresti si pot sa spun ca sunt novice in ceea ce priveste acvaristica. Am de3 luni un acvariu de 60l foarte dragut si colorat(bine, dupa parerea mea) In prima faza am inceput sa il populez cu guppy si molly. dar din pacate nu au rezistat toti sad  in ultimul timp am achizitionat 2 scalari 2 xipho si 4 carasi. aaa am uitat sa zic k am si o broscuta tongue nu testoasa, ci din aceea de acvariu. In mare parte zic k acvariu meu este destul de utilat - pietris, plante, filtru, incalzitor, termometru etc..
cam atat in mare parte despre acvariul meu si sper sa ma ajutati in micile probleme pe care le voi intampina

Buna si bun venit printre noi. Micile probleme pe care le ai si pentru care ceri ajutor, sunt din pacate foarte mari si vor devenii si mai mari. Nu vreau sa te sperii sau sa crezi ca e un capat de lume (intelegem ca esti incepatoare si novice dupa cum spui chiar tu), tocmai de aceea trebuie sa iei in serios sfaturile primite. In general, pentru in incepator, acvariul pare un bibelou frumos, pe care il aseaza pe birou pentru a fi admirat, cu cat e mai colorat si mai plin cu pesti, cu atat pare mai interesant si mai laudabil. Asta e prima si cea mai mare greseala. Eu nu iti mai aduc la cunostinta neregulile pentru ca au facut-o colegii, tot ce te rog, daca esti hotarata sa continui cu aceasta pasiune, este sa te documentezi cat mai mult de pe acest forum, al carui membra ai devenit, sau de pe alte site-uri (ca vorba aia- e plin netul) si sa iei cat mai degraba masuri.
Toate cele bune si pozele urmatoare sa fie laudate de cat mai multi.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

6

Re: buna :D

zecovici A scris:

buna la toata lumea smile ma numesc sandra, sunt din bucuresti si pot sa spun ca sunt novice in ceea ce priveste acvaristica. Am de3 luni un acvariu de 60l foarte dragut si colorat(bine, dupa parerea mea) In prima faza am inceput sa il populez cu guppy si molly. dar din pacate nu au rezistat toti sad  in ultimul timp am achizitionat 2 scalari 2 xipho si 4 carasi. aaa am uitat sa zic k am si o broscuta tongue nu testoasa, ci din aceea de acvariu. In mare parte zic k acvariu meu este destul de utilat - pietris, plante, filtru, incalzitor, termometru etc..
cam atat in mare parte despre acvariul meu si sper sa ma ajutati in micile probleme pe care le voi intampina

   Imi pare deosebit de rau dar singurul cuvint care-mi vine in minte este "dezastru". Sunt atit de multe abateri de la regulile de baza ale acvaristicii, incit estimez ca-ti va trebui mult timp si bunavointa, sa le corectezi. Ca prim pas, te sfatuiesc sa vizionezi acvariile userilor de pe acest forum, care intrunesc aprecieri cel putin majoritare. Pasul 2 ar fi "citeste si invata"!!! Sfaturile mele au in vedere eventuala ta dorinta de a evolua, de a trece de la stadiul de simpla posesoare a unui acvariu cu mari probleme, la stadiul de acvarista. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: buna :D

:fmad  :fmad  :fmad  :fmad

8

Re: buna :D

mc pt sfaturile pe care mi le-ati oferit...exact acum ma duc sa iau pietris culoare naturala, si sa ma uit si de un acvariu mai mare big_smile sincer nu ma asteptam sa fie asa un "dezastru" acvariul meu. dar fie smile nici o problema...m-am ambitionat si tare curioasa sunt daca la urmatoarea poza pe care o voi posta vor fi atatea nereguli big_smile  cat priveste incalzitorul m-am hotarat sa il scot, (apa are aprox 25 grade fara el)  iar vasul din acvariu la care va referiti nu e maternitate...acolo tin "captivi" xipho care imi ciupesc rau carasii...dar aceasta prb s-a rezolvat. am gasit sa ii dau big_smile cam atat in mare parte...

9 Editat de Ancistrus (2011-02-09 16:22)

Re: buna :D

zecovici A scris:

iar vasul din acvariu la care va referiti nu e maternitate...acolo tin "captivi" xipho care imi ciupesc rau carasii...

Deci puscarie big_smile, pe asta chiar nu o stiam. In continuare vei avea scalari cu carasi in acelasi acvariu, trebuie sa faci ceva si in privinta asta.

10

Re: buna :D

da, un fel de ppuscarie tongue  da, si asta e o prb, oricum carasii nu ii dau pt nik in lume pe k ii iubesc prea mult big_smile iar scalarii...o sa ii las in acvariul asta si in cel nou cumparat o sa mut crasii tongue  dar cei 3 guppy si molly unde sa ii las?

11

Re: buna :D

mai am o nelamurire dak se poate sa ma ajutati big_smile   in acvariul meu mai am si o broscuta...cea din poza de sub carasel...aveti idee cu ce se hranesc mai exact?? eu una de 2 luni nu am vazut-o niciodata mancand sad

12 Editat de Ancistrus (2011-02-09 20:46)

Re: buna :D

Nu pot decat sa banuiesc ca este African Clawed Frog, deoarece nu se vede foarte bine in poza lol. Mananca tot ce le dai si pestilor.

13

Re: buna :D

lol  lol  lol cu broasca aia ai pus bomboana pe coliva! lol  lol  lol
Este un broscoi campion la innot dacă de 2 luni nu s-a innecat tongue La amfibieni trebuie sa le amenajezi locuri uscate la suprafața apei, basca ca nu se țin alături de pești în acvariile comune! :smoke

14

Re: buna :D

broscuta mea cand se plictiseste de innotat sta pe fitru....dar cei de la hornbach nu au nici un spatiu amenajat in acvariu vreun spatiu uscat la broscutele astea....si traiesc f bine si alturi de pesti . nu am inteles k ar fi astfel de probleme...

15

Re: buna :D

zecovici A scris:

broscuta mea cand se plictiseste de innotat sta pe fitru....dar cei de la hornbach nu au nici un spatiu amenajat in acvariu vreun spatiu uscat la broscutele astea....si traiesc f bine si alturi de pesti . nu am inteles k ar fi astfel de probleme...

Aia de la hornbach ar vinde la raionul de acvaristica și ....piulițe ca sa supraviețuiască!....basca ca sunt niște pafarezi totali! Ultima data când am fost pe acolo si i-am întrebat dacă au Otto mi-au răspuns....ca le pare rău dar nu au papagali la vânzare :omfg

16

Re: buna :D

pelly67 A scris:

Ultima data când am fost pe acolo si i-am întrebat dacă au Otto mi-au răspuns....ca le pare rău dar nu au papagali la vânzare

Trebuia sa-i intrebi daca au mutre de papagali de afisat big_smile

17

Re: buna :D

Bine ai venit printre noi! In afara sfaturilor oferite de colegi, pe care ar fi momentul sa incepi sa le aplici rand pe rand, or sa mai fie de zis dupa ce faci cele spunse. Xipho, ar putea ramane cu scalarii, decat cu carasii.

PS: Carasul din ultima poza zici ca`i caras alien  lol  lol  lipsea sa fie si verde.

Etiamsi omnes, sed non ego.

18

Re: buna :D

mda, cezara mc pr sfaturi... dar sincer nu cred k e cazul sa faci bascalie de pestii mei cum arata...ok, am inteles k nu e ok cum e amenajat acvariul in sine, dar ce vina are carasul meu?? eu il iubesc f mult asa "alien" cum e wink

19

Re: buna :D

zecovici A scris:

mda, cezara mc pr sfaturi... dar sincer nu cred k e cazul sa faci bascalie de pestii mei cum arata...ok, am inteles k nu e ok cum e amenajat acvariul in sine, dar ce vina are carasul meu?? eu il iubesc f mult asa "alien" cum e wink

   Pina sa-ti raspunda Cezara (sint sigur ca o va face), nu lua si tu totul in tragic, sunt aici colegi, care se exprima mai fara menajamente dar de fapt sunt oameni de nadejde, sper sa ai ocazia sa-mi dai dreptate.
   Completeaza te rog locatia la profil, stiu ca esti din Bucuresti dar acest lucru trebuie sa se poata vedea in cadrul tuturor posturilor tale, nu numai la inceput, in scurta prezentare.
   Schimbarile pe care le-ai anuntat sunt bine-venite si te vor ajuta sa progresezi. Succes in continuare!!! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: buna :D

wellcome in our world ...sa luam sistematic ...daca te hotaresti sa ramai la vivipari xifo guppy molly este cea mai buna alegere pt incepatori si capacitatea acvariului
daca renunti la scalari ...sau carasi anunta -ma si dau vivipari la schimb

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic