1

Subiect: Treaba mare alba si lunguiata

Am doi Betta Splendens (baiat si fetita) care, de cateva zile, fac KK lunguiet (nu exagerat) si alb. Mi s-a spus ca ori sunt paraziti, ori e mancarea de vina.
Cum pot sa-mi dau seama ce este? Eu le dadeam fulgi roz, si nu se prea omorau cu ei, de aceea astazi le-am schimbat mancarea si nu sunt sigura daca sa-i trec la medicamente sau sa mai astept. Nu as vrea sa le dau medicamente degeaba (am pastilutele in casa), dar nici nu vreau sa astept pana cand e prea tarziu. Ma puteti sfatui? Pestii nu sunt apatici, mananca putin, dar mananca....... nu mi se par bolnavi, doar chestia aia ma streseaza.
Imi cer scuze daca s-a mai discutat pe marginea acestui subiect, insa eu sunt incepatoare si nu am stiut prea bine unde sa caut.
Astept un raspuns. Va multumesc.

2 Editat de lorin666 (2011-04-18 23:52)

Re: Treaba mare alba si lunguiata

?

3 Editat de Baracuda (2011-02-10 11:48)

Re: Treaba mare alba si lunguiata

pisu A scris:

Am doi Betta Splendens (baiat si fetita) care, de cateva zile, fac KK lunguiet (nu exagerat) si alb. Mi s-a spus ca ori sunt paraziti, ori e mancarea de vina.
Cum pot sa-mi dau seama ce este? Eu le dadeam fulgi roz, si nu se prea omorau cu ei, de aceea astazi le-am schimbat mancarea si nu sunt sigura daca sa-i trec la medicamente sau sa mai astept. Nu as vrea sa le dau medicamente degeaba (am pastilutele in casa), dar nici nu vreau sa astept pana cand e prea tarziu. Ma puteti sfatui? Pestii nu sunt apatici, mananca putin, dar mananca....... nu mi se par bolnavi, doar chestia aia ma streseaza.
Imi cer scuze daca s-a mai discutat pe marginea acestui subiect, insa eu sunt incepatoare si nu am stiut prea bine unde sa caut.
Astept un raspuns. Va multumesc.

   
   Betta sunt prin excelenta pesti carnivori, accepta si hrana uscata dar fara prea mare entuziasm. Dupa ce le vei administra hrana congelata (larve de chironomus, artemia, larve negre, larve albe, daphnia, etc.), vei putea trage o concluzie in privinta unei eventuale boli parazitare a sistemului digestiv. La Hornbach si la Reef se gaseste un sortiment de mincare congelata "Profi Quintet", care inglobeaza 5 sortimente de hrana, deosebit de utile pentru Betta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Treaba mare alba si lunguiata

Mersi fain! Sa stii ca ai dreptate in privinta asta. De ieri le administrez hrana uscata (pt ca numai asta am gasit deocamdata), dupa ce le-am tot dat fulgi. Aici pe forum am gasit sfaturi foarte utile in ceea ce priveste mancarea. Astazi nu am reusit sa ajung, dar maine ma duc direct sa cumpar mancare congelata, pentru ca am citit ca, de fapt, asta este hrana lor de baza. Eu nu am mai avut pesti si nu am stiut treaba asta, am crezut ce mi-au spus cand i-am cumparat, adica, cum ca e suficient sa le dau fulgi. Eu m-am gandit ca poate ar fi bine sa le schimb dieta, insa mi-au spus ca nu. Bine ca am intrat aici, printre voi, unde chiar am gasit sfaturi utile.
Mersi fain!

5 Editat de lorin666 (2011-04-18 23:52)

Re: Treaba mare alba si lunguiata

?