1

Subiect: topirea frunzelor

de la un timp mi se topesc frunzele la echinodorusi, are cineva idee de la ce mi se poate intampla? Este vreo carenta de o anumita substanta?

2

Re: topirea frunzelor

sunt interesat si eu de accelasi raspuns
desii de cind am ottocinclus in acvariu au inceput sa se "topeasca"

3

Re: topirea frunzelor

Ati citit "Plantele de acvariu (indrumar pentru incepatori si nu numai)", din sectiunea de fata? Daca da, stiti ce aveti de facut, daca nu... cititi!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: topirea frunzelor

multumim!

5

Re: topirea frunzelor

:noroc

aryna A scris:

multumim!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: topirea frunzelor

eu nu gasesc acel topic- ar fi util un link..

7

Re: topirea frunzelor

Gabii A scris:

eu nu gasesc acel topic- ar fi util un link..

   Unde-l cauti colega? Este chiar pe prima pagina a rubricii, printre ultimile subiecte!!!!!!!!!!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: topirea frunzelor

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/6127/plantele-de-acvariu-indrumar-pentru-incepatori-si-nu-numai/

9

Re: topirea frunzelor

costyy_78 A scris:

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/6127/plantele-de-acvariu-indrumar-pentru-incepatori-si-nu-numai/

   Ce te faci, daca nu-l gaseste nici asa? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: topirea frunzelor

:ang
Gata l-am gasit,
Ar trebui sa-l faceti stiky, da sa fim siguri ca o sa-l gasesc si a doua oara..

11

Re: topirea frunzelor

Gabii A scris:

:ang
Gata l-am gasit,
Ar trebui sa-l faceti stiky, da sa fim siguri ca o sa-l gasesc si a doua oara..

   Eu, cind l-am postat, l-am facut "lipicios" dar nu s-a lipit de tine, din prima... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: topirea frunzelor

sall...la mine echonodorusii nu sint compatibili cu ancistrusii de ex[am si pleco,oto,sae,cae pe care i-am acuzat pe nedrept pe rind logic :stupid ]....daca uit sa le dau dovlecel,cartof,mazare,castravete etc o zii au ei grija sa se serveasca singuri cu cruditati...imi topesc echinodorusii...i-am studiat si ei erau infractorii...

http://alinursul.sunphoto.ro/acvariu_plantat

13

Re: topirea frunzelor

alin ursul A scris:

sall...la mine echonodorusii nu sint compatibili cu ancistrusii de ex[am si pleco,oto,sae,cae pe care i-am acuzat pe nedrept pe rind logic :stupid ]....daca uit sa le dau dovlecel,cartof,mazare,castravete etc o zii au ei grija sa se serveasca singuri cu cruditati...imi topesc echinodorusii...i-am studiat si ei erau infractorii...

   As vrea si eu sa vad frunzele de Echinodorus atacate de Ancistrusi. Daca se poate... te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: topirea frunzelor

Daca frunza echinodorusului se apropie de "topire" atunci da sunt sanse sa se serveasca ancistrusii.Altfel doar Pleco mari ar putea sa o manance.
TOpirea plantelor,a frunzelor in general se face din diverse motive toate legate de un echilibru prost din acvariu,fie acvariu neciclat,fie lipsa unuia sa a mai multor nutrienti,fie excesul de nutrienti.

15

Re: topirea frunzelor

narcis.b A scris:

Daca frunza echinodorusului se apropie de "topire" atunci da sunt sanse sa se serveasca ancistrusii.Altfel doar Pleco mari ar putea sa o manance.
TOpirea plantelor,a frunzelor in general se face din diverse motive toate legate de un echilibru prost din acvariu,fie acvariu neciclat,fie lipsa unuia sa a mai multor nutrienti,fie excesul de nutrienti.

   Pai asta este problema Narcis, multi colegi se pling ca pestii sau melcii le devoreaza plantele. Nu observa ca, de cele mai multe ori, plantele sunt afectate deja de putrezire partiala sau totala, cauza care conduce la devorarea lor. Nu voi crede niciodata ca o frunza sanatoasa de Echinodorus (mai putin Tenellus - delicata) este devorata de Ancistrusi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16 Editat de Ancistrus (2011-03-22 13:29)

Re: topirea frunzelor

Ancistrusii invatati cu mancare vegetala (salata verde, castraveti, dovlecel etc) mananca frunze de Echinodorus pana la nervurile mai tari, si iti transforma frunzele plantelor in "mileu" (la fel ca frunzele salatei verzi dupa ce termina cu ea). Mai sus este o poza cu meniul lor preferat din acvariul meu (Echinodorus osiris in prim plan, si Echinodorus amazonicus in dreapta jos), scuze pentru calitatea pozei, este "telefonata" tongue. Mentionez ca toate plantele de la mine merg bine, fara alge sau fruze "galbene".
    Pun si un filmulet (nu al meu) cu "realizarile" lor spectaculoase big_smile :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zi4UH8fU988[/youtube]

17

Re: topirea frunzelor

Tot nu cred, esti sigur ca nicio portiune din frunza nu devine clorotica, inainte sa fie devorata?
   Am Ancistrusi de ani de zile, plante extrem de diferite, unele cu frunze deosebit de fine/delicate, am avut si Echinodorusi dar nu am vazut niciodata un Ancistrus mincind dintr-o frunza perfect sanatoasa. In afara perioadei in care am avut ciclide africane, nu am suplimentat niciodata dieta pestilor cu legume sau fructe, baza o reprezinta hrana congelata.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: topirea frunzelor

Am si frunze "clorotice", mai bolnave, prin acvariu... de care ancistrusii nici macar nu se ating, in schimb melcii da. Am facut referire la pestii care au (sau au avut) in alimentatie vegetale "de bucatarie", pentru ca restul nu se prea dau in vant dupa plante, dar am o femela (care a mancat multi castraveti si salata la viata ei  big_smile) care pur si simplu "gusta" toate plantele introduse recent sa vada cam ce-i place smile
PS: Am vazut la viata mea multe frunze sau plante bolnave, in nici un caz frunza nu se imbolnavea in felul asta, "mileu", ca si cum s-ar transforma in Aponogeton fenestralis :omfg

19

Re: topirea frunzelor

am folosit "bile" pentru substrat deoarece am gasit un articol in care se spunea ca echinodorusul epuizeaza resursele din substrat si de aceea ii se topesc frunzele. Deocamdata s-a imbunatatit situatia, voi vedea mai departe ce se intampla.

20

Re: topirea frunzelor

Ok,credem pe cuvant! Nu am crescut astfel ancistrusii.Pentru mine,ancistrusii sunt doar folositori in balta smile Dupa cum arata in poze ,iti dau dreptate.Asta e cand inveti pestii cu delicatese  wink