Subiect: Salutare!

Salut ma numesc Marius am 22  si sunt din Brasov , de aproximativ 2 luni am primit un acvariu complet echipat  de la iubita mea imi doream foarte mult  .  Nu stiam ( si nici nu cred ca stiu ) prea multe despre acvaristica ,  asa ca la inceput am facut greseala sa-l cam suprapopulez , dar le merge bine  pana acuma , problema e cand o sa mai creasca , nu stiu ce voi face cu toti  ,

Am un acvariu de 60 L  60x30x30  grosimea sticlei  4 mm
neon  larva  1  X 15 W
Filtru Eheim pick-up 2008  ( pump output 150-300 / hmax m 0.35 )
incalzitor Janger 50 W
subtrat: pietris

Pesti: 4 scalari 7 neoni 2 Ancistrusi ,2 gurami  2 zebre 2 sanitari cu mustati) 2 kerry 2 jandarmi ,1 caras

stiu ca sunt multi  si unii din ei sunt incompatibili dar de cand i am le-au mers bine nu am avut niciun fel de probleme, si sper ca nici pe viitor

Astept sfaturi  Va multumesc !

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

Re: Salutare!

Salut Marius si bun venit. Urmeaza ``botezul`` tau pe acest forum, asa ca te poti astepta la multe... Acvariul tau arata destul de bine,dar din pacate carasul acela nu isi are deloc locul acolo. Este un peste de apa mai rece fata de ceilalti pesti, fara a mai pune la socoteala ca intradevar acvariul e supra populat. In alta ordine de idei, figurina aia de lut (chiar daca prietenei tale ii place) ar trebui scoasa si inlocuita mai bine cu o buturuga sau o radacina. Eu cam atat spun deocamdata pentru a lasa locul si altora, ca mai sunt destule de spus. Iti urez numai bine si ape limpezi.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3 Editat de Ancistrus (2011-02-11 19:16)

Re: Salutare!

Salut, scoate chestia aia maro cu gauri ca e cam urata si nici nu ai pesti pentru ea, o tii acolo doar sa stranga mizeria sau sa omori carasu' (astia intra peste tot smile), si incearca sa pui autocolant (sau vopsea) culoare uni pe geamul din spate (albastru sau negru), pestii si plantele se vor vedea mai bine. Carasul nu are ce cauta acolo, iar "kerry"? ce animale sunt astea? Ai vrut sa spui Leeri? In rest... schimburi de apa faci? Cum cureti filtrul?

LE: Cred ca am postat cam in acelasi timp cu colegul @Paul Hencz, dar ai inteles in mare ce am vrut sa spunem amandoi nu? lol

Re: Salutare!

Schimb apa odata pe saptamana , 10 litrii ,  iar filtru la fel il curat ,  sunt la inceput... nu stiu nici eu prea multe dar o sa tin cont  cat pot de sfaturile voastre , mersi

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

5 Editat de Ancistrus (2011-02-11 19:28)

Re: Salutare!

MariusFCD A scris:

Schimb apa odata pe saptamana , 10 litrii ,  iar filtru la fel il curat

O data pe saptamana trebuie sa schimbi macar 30% (20 litri in cazul tau) din apa, cu apa pusa la invechit, in recipiente separate (bidoane), si tinuta macar 48 ore. Buretele din filtru trebuie spalat in apa care o scoti la schimbul saptamanal, dar nu il speli foarte bine, doar il mototolesti in apa de cateva ori.

6

Re: Salutare!

MariusFCD A scris:

Salut ma numesc Marius am 22  si sunt din Brasov , de aproximativ 2 luni am primit un acvariu complet echipat  de la iubita mea imi doream foarte mult  .  Nu stiam ( si nici nu cred ca stiu ) prea multe despre acvaristica ,  asa ca la inceput am facut greseala sa-l cam suprapopulez , dar le merge bine  pana acuma , problema e cand o sa mai creasca , nu stiu ce voi face cu toti  ,

Am un acvariu de 60 L  60x30x30  grosimea sticlei  4 mm
neon  larva  1  X 15 W
Filtru Eheim pick-up 2008  ( pump output 150-300 / hmax m 0.35 )
incalzitor Janger 50 W
subtrat: pietris

Pesti: 4 scalari 7 neoni 2 Ancistrusi ,2 gurami  2 zebre 2 sanitari cu mustati) 2 kerry 2 jandarmi ,1 caras

stiu ca sunt multi  si unii din ei sunt incompatibili dar de cand i am le-au mers bine nu am avut niciun fel de probleme, si sper ca nici pe viitor

Astept sfaturi  Va multumesc !

   Frumos gestul iubitei tale de a-ti darui un acvariu! Dupa parerea mea, recunstinta ta (in afara altor manifestari), ar trebui sa se materializeze printr-o documentare serioasa, in ceea ce priveste posesia unui acvariu. In caz contrar, acest cadou se va transforma cit de curind intr-un veritabil cosmar. Nu exagerez, datorita speciilor exploziv de incompatibile pe care le ai, asta se va intimpla. Pina nu e prea tirziu, ai de ales: inveti despre acvaristica sau faci la rindul tau, un gest frumos si daruiesti altcuiva acvariul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare!

Ancistrus   ;  asa fac numa ca schimbam doar 10  lintrii ,  apa sta in jur de 4-5 zile inainte in bidioane ,  si buretele il spal in apa care o scot din acvariu ,  de lucrurile astea m-am interesat de la inceput  dar se para ca , catitatea era umpic mai mica de cat e nevoi , o sa tin cont , mersi

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

Re: Salutare!

@ bradraqua :    pai vreau sa am un acvariu calumea, si fara probleme , dar sincer mi-e greu acuma sa renunt la unu sau la altu , dar  cred ca ai dreptate .

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

9

Re: Salutare!

MariusFCD A scris:

@ bradraqua :    pai vreau sa am un acvariu calumea, si fara probleme , dar sincer mi-e greu acuma sa renunt la unu sau la altu , dar  cred ca ai dreptate .

   Chestiunea cu greutatea in a renunta, este ultima justificare la care trebuie sa te gindesti, daca vrei sa ai ceva cit de cit onorabil!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Salutare!

Bine ai venit printre noi! Ideea aceasta cu "mi`e greu sa`l dau" a inceput sa fie din ce in ce mai des auzita. Ganditi`va si voi, cat de egoista este, tin ceva ptr ca mi`e mie greu sa`l dau, nu ca ii este lui bine sau nu. Renuntati putin la egoismul asta si faceti ce este bine si ptr amarata aia de vietate care are nu`si poate manifesta doleanta, decat in cazurile extreme cand se imbolnaveste sau mai rau, moare.

In alta ordine de idei, filtru nu e necesar sa il cureti saptamanal, o poti face lejer lunar si e chiar mai ok asa. Aici voi lasa colegii mai experimentati sa discute, dar ai undeva un dezechilibru, creat de iluminare banuiesc eu, repet, banuiesc. De aici si algele aparute pe unele frunze.

Folosesti vre`un tip de fertilizare?

PS: Nu stiu daca asta e denumirea populara corecta, dar keeri ( kerry/ keri ) le spun cei care vad in pet`shopuri, pestisorilor albi, cu tenta lila, si cu o dunga longitudinala neagra pe care ii poti observa in fotografia 4, in partea dreapta.

Etiamsi omnes, sed non ego.

11 Editat de Ancistrus (2011-02-11 23:28)

Re: Salutare!

Cezara A scris:

In alta ordine de idei, filtru nu e necesar sa il cureti saptamanal, o poti face lejer lunar si e chiar mai ok asa.

Eu i-am recomandat sa spele buretele din filtru in apa pe care o scoate saptamanal la schimbul de apa, nu sa curete filtrul saptamanal:

Ancistrus A scris:

Buretele din filtru trebuie spalat in apa care o scoti la schimbul saptamanal

PS: Keri sau Keeri nu am auzit pana acum, iar cel din poza de care spui este Palmeri (asa arata in poza cel putin)

Cezara A scris:

Nu stiu daca asta e denumirea populara corecta, dar keeri ( kerry/ keri ) le spun cei care vad in pet`shopuri, pestisorilor albi, cu tenta lila, si cu o dunga longitudinala neagra pe care ii poti observa in fotografia 4, in partea dreapta.

12

Re: Salutare!

@ cezara   nu folosesc nici un tip de fertilizare , da despre ala din dreapta cu dunga longitudinala mov  era vorba de keri , asa scria la petshop ,  si in legatura cu algele.... ai idee ce pot face? ce problema cu iluminarea?  e un par negru  nu am gasit prea multe oe net.

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

13 Editat de Ancistrus (2011-02-12 01:44)

Re: Salutare!

In prima poza este Nematobrycon palmeri, aveti dreptate si va cer scuze la amandoi, pestii tai sunt Inpaichthys Kerri:
http://img821.imageshack.us/img821/8427/inpaichthyskerri.jpg
Mi-am dat seama dupa linia neagra care trece peste ochi (din poza care ai pus-o tu)
LE: Sincer imi plac mult Characidaele, dar de Inpaichthys Kerri chiar nu auzisem pana acum, mea culpa.

14

Re: Salutare!

al 2-lea este cel pe care il am eu big_smile  ,  zimi te rog.. apare ca e lumina prea multa sau prea putina ? , ce alti factori mai tine ?  dacaa ai idee , ca nu-mi place deloc cum arata , m tot rupt frunzele care aveau mult par  dinacela

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

15

Re: Salutare!

Pai am idee dar nu numai lumina conteaza cand este vorba de alge... asta este discutie lunga, poti citi articolul asta http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … cu-algele/ Acvariul tau este de fapt cam 50 litri net (asta daca il umpli bine, el avand 54 litri brut), si la o coloana de apa de 30 cm ti-as recomanda un neon Osram 965 T5 24W (pentru un acvariu plantat decent).

16

Re: Salutare!

stiu linkul  am citit dar nu stiu  unde so clasific pe cea care o am eu ,  are fire de par negru pe frunze ,  acvariu e aproape plin  1 cm  cam atata mai e liber

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

17 Editat de Ancistrus (2011-02-12 02:19)

Re: Salutare!

Nu sunt foarte sigur dar pot fi alge brune, alge care apar in urma unei igiene a acvariului necorespunzatoare, chiar in urma unei suprapopulari. Ce sfat iti pot da (impotriva mai multor alge)... cumpara o lumina mai buna (cum ti-am spus mai sus), adaugi in apa extract de turba (putin, doar cat sa nu mai patrunda lumina violent in apa), si plantezi acvariul bine de tot... asta e varianta ieftina, despre varianta scumpa sigur vor incepe colegii sa vorbeasca in curand (filtrare, fertilizare, iluminare, CO2, ultraviolete... pfff sa te tii smile)
PS: Ca pesti trebuie sa scapi macar de caras, gourami si jandarmi.
PS1: Extract de turba bun: Sera Morena

18

Re: Salutare!

mersi  Ancistrus

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

19

Re: Salutare!

Sa`mi fie scuzat off`topicul, dar tu Ancistus cred ca suferi de mania persecutiei. Am observat asta si`n alte discutii cu colegii de forum. Cand m`am adresat colegului nu incercam sa te contrazic, sau sa`ti atac afirmatiile in vre`un fel. Singurul raspuns cu care m`am adresat tie a fost o lamurire despre acea specie.

Colegu`, algele tale par a fi Staghorn, nu bag mana`n foc ptr ca sunt pozele neclare, dar uita`te tu la clasificare si spune`ne daca sunt ele. Despre lumina las colegii cu mai multe cunostiinte sa vorbeasca.

Etiamsi omnes, sed non ego.

20 Editat de Ancistrus (2011-02-12 04:35)

Re: Salutare!

Cezara A scris:

Sa`mi fie scuzat off`topicul, dar tu Ancistus cred ca suferi de mania persecutiei. Am observat asta si`n alte discutii cu colegii de forum.

Am, inteles, deci ca sa nu fiu misogin (chiar iubesc femeile) intreb: chiar crezi tu ca ai putea sa ma persecuti pe mine? Nu astept raspuns de la tine, de fapt nici macar nu te intrebam ceva... asa ai crezut tu wink