1

Subiect: UN NOU INCEPUT.

Acvariu -180 l - eheim
Stand pe comanda
Decor 3d de la TIBI
Nisip fin alb
Filtru intrn eheim
Pompa apa
Pompa pt bule..
Lumina 2 -30 W, 2 x 39w ( aici astept pareri deoarece am facut alge..si nu stiu ce lumina este adecvata pt ciclide).
O sa revin cu noutati si poze.

Re: UN NOU INCEPUT.

Salut, placut decorul, nu este naturist dar este placut, doar ca bolovanii tai nu prea seamana cu decorul (sunt cam colturosi).

gaby_po23 A scris:

Lumina 2 -30 W, 2 x 39w ( aici astept pareri deoarece am facut alge..si nu stiu ce lumina este adecvata pt ciclide).

Iti faci probleme ca ai alge in acvariu cu cichlidae? In general iubitorii de cichlidae (africane) fac tot posibilul sa se umple de alge, ca sa mai ciuguleasca pestii din ele :sok asta daca nu cumva ai cichlidae americane.

3

Re: UN NOU INCEPUT.

am cam 20 de pesti - pui.. si inca nu mananca alge..cred...
Ideea e ca apa s-a inverzit si trebuie sa cumpar un UV.

4 Editat de Ancistrus (2011-02-12 19:07)

Re: UN NOU INCEPUT.

Cichlidaele ierbivore mananca alge, dar daca e apa verde asta e altceva... intr-adevar iti trebuie sterilizator UV.

5

Re: UN NOU INCEPUT.

sper sa gasesc cat mai curand

6

Re: UN NOU INCEPUT.

Sau intuneric total 3 zile.Micsorarea iluminarii dupa, macar 3-4zile, ajuta!Probabil ai si o lumina cu spectru destul de "albastru"

7

Re: UN NOU INCEPUT.

Salut !
Intradevar pietrele poate putin asezate altfel , cat despre lumina ( Lumina 2 -30 W, 2 x 39w ) ai sera ? ce ai acolo de ai pus 4 neoane daca inteleg eu bine , eu zic sa incerci cu 2 neoane si anume un Aqua Glo 30 w si un Power Glo de 30 w .
Da intradevar ciclidele sunt  mancatoare de alge DAR totusi parca nui estetic si nu da bine un bazin plin de alge , sau sa stai la cateva zile sa stergi geamu de alge , deci concluzia trebuie cumva setat bazinu incat sa fiti multumiti amandoi si tu si pestii .
Parerea mea .

8

Re: UN NOU INCEPUT.

am scos 2 neoane ( t5 ) si am ramas cu cele 2 t8.
Astazi trebuie sa imi vina un sterilizator UV de la Aqua Medic de 9 wati.
Postez cateva poza sa vedeti cum arata acum.

9

Re: UN NOU INCEPUT.

Salut!Frumos acvariul inspecial decorul.
  Decorul o sa se vada mai frumos atunci cand o sa prinda putine alge pe el o sa fie mai natural.
  Mai adauga pietre sa fie cat mai natural.
     Multa bafta in continuare.