Re: Upgrade de la 20 litri la 150

bogdivaio A scris:

poi spune ce anume nu iti este clar  si incerc sa te ajut, sa te lamuresc  wink

pai de exemplu. ludwinga rapens sau Ceratophyllum submesum de unde exact se taie pentru a fi replantata, se obseva din poze de exemplu Ceratophyllum submesum cum a crescut

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

sau este Cabomba caroliniana ?

Satul de Romania !!!

203

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZyQtduS_6Qo[/youtube]
   Pe la minutul 1.25 vezi cum si de unde se poate sectiona Ludwigia (si la Cabomba la fel) in vederea inmultirii.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ancistrus A scris:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZyQtduS_6Qo[/youtube]
   Pe la minutul 1.25 vezi cum si de unde se poate sectiona Ludwigia (si la Cabomba la fel) in vederea inmultirii.

am inteles, eu am o planta mare care cred ca este Hygrophila corymbosa, la ea tot acelasi procedeuse aplica?

Satul de Romania !!!

205

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Da, tot asa, tai intre noduri :fok

206 Editat de bogdivaio (2011-10-20 16:58)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Uite ca te-a ajutat Cristi intre timp  :sok ...bine mai Cristi, da mai lasa-ne si pe noi sa raspundem la cate ceva smile), rapid mai esti  :noroc

207 Editat de Ancistrus (2011-10-20 17:10)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

bogdivaio A scris:

bine mai Cristi, da mai lasa-ne si pe noi sa raspundem la cate ceva smile), rapid mai esti  :noroc

   Cum rapid? Timp de 3 pagini nu mai spusesem nimic in topicul asta lol

208

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:
bogdivaio A scris:

Arata foarte frumos si ingrijita jungla ta  :sok

pe mine ma omoara mult atunci cand trebuie sa tai din plante deoarece cresc prea inalte, nu prea am inteles cum se replanteaza (prin butasire) :-

Citeste la sectiunea "Plante" de pe homepage si vei vedea ce inseamna si cum trebuie facut!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

209 Editat de Edisonjohn86 (2011-10-26 17:41)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Am primit cadou 2 scalari, au undeva la 4 cm, i-am pus in acvariu alaturi de xifo,guppy,neoni,creveti,cory. Bineinteles au papat tot puietul de guppy. (de creveti nu se ating)

guppy am sa ii donezi la niste prieteni care au prins microbul de la mine.
si o sa pastrez o pereche de xifo
Deci vor mai ramane Scalari, o pereche xifo,cory si neoni (12 la numar)
Ce pesti mai pot tine cu scalarii?
ceva gen. tetrazora (am vz in HB ca sunt 3 tipuri  cu dungi negre,negri,si portocalii)
ramirezi...
Astept sfaturile voastre, scalarii sunt foarte frumosi si nu vreau sa renunt la ei

Satul de Romania !!!

210

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Am primit cadou 2 scalari, au undeva la 4 cm, i-am pus in acvariu alaturi de xifo,guppy,neoni,creveti,cory. Bineinteles au papat tot puietul de guppy. (de creveti nu se ating)

guppy am sa ii donezi la niste prieteni care au prins microbul de la mine.
si o sa pastrez o pereche de xifo
Deci vor mai ramane Scalari, o pereche xifo,cory si neoni (12 la numar)
Ce pesti mai pot tine cu scalarii?
ceva gen. tetrazora (am vz in HB ca sunt 3 tipuri  cu dungi negre,negri,si portocalii)
ramirezi...
Astept sfaturile voastre, scalarii sunt foarte frumosi si nu vreau sa renunt la ei

Scalari + Tetrazona = exclus!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ancistrus A scris:
Baracuda A scris:

Scalari + Tetrazona = exclus!!!

   Sustin afirmatia lui Baracuda (felicitari pentru titlu lol). Am avut acum... mult timp scalari + tetrazona in acelasi acvariu, iar tetrazonele altceva nu faceau toata ziua decat sa-i ciupeasca pe scalari de "antene".

Ramirezii merg?

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ancistrus A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Ramirezii merg?

   Cu scalarii da, se mai imping ei cateodata, dar nu devine obicei wink

Ms mult de raspuns :noroc

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

in urma cu o saptamana am marit lumina acvariului de la 2x18 la 4x18 T8
de atunci am observat ca la suprafata gasesc bule, exact de unde provin nu sunt sigur, dar parca ies din substrat, deobicei din zona buturugilor

Satul de Romania !!!

214

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Frumosi crevetii. Unul stiu ca e red cerry secundul e acelasi lucru?? Pare un pic diferit

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Sunt amandoi Red chery, masculul este mai transparent

Satul de Romania !!!

216

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

in urma cu o saptamana am marit lumina acvariului de la 2x18 la 4x18 T8
de atunci am observat ca la suprafata gasesc bule, exact de unde provin nu sunt sigur, dar parca ies din substrat, deobicei din zona buturugilor

Asta ar fi culmea: sa perleze buturugile lol Ori observi bulele dupa schimbul de apa, ori ai plante foarte aproape de buturugi (chiar prinse de ele), ori, Doamne fereste, sint bule de Hidrogen sulfurat, care se acumuleaza in substrat, sub buturugi, unde nu poti sifona substratul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

217 Editat de Edisonjohn86 (2011-11-22 19:27)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Baracuda A scris:
Edisonjohn86 A scris:

in urma cu o saptamana am marit lumina acvariului de la 2x18 la 4x18 T8
de atunci am observat ca la suprafata gasesc bule, exact de unde provin nu sunt sigur, dar parca ies din substrat, deobicei din zona buturugilor

Asta ar fi culmea: sa perleze buturugile lol Ori observi bulele dupa schimbul de apa, ori ai plante foarte aproape de buturugi (chiar prinse de ele), ori, Doamne fereste, sint bule de Hidrogen sulfurat, care se acumuleaza in substrat, sub buturugi, unde nu poti sifona substratul.

Nu am zis ca ies din buturugi "din zona lor", cum ati spus si dumneavoastra, posibil bule de hidrogen sulfurat. Acum nu mai vad sa iasa, a fost o perioada de 1 saptamana in care ieseau.

Satul de Romania !!!