21 Editat de Ancistrus (2011-02-14 03:10)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

orly A scris:

Hemigramus Rodosthomus ( Tetra cu nas rosu ) sunt o varianta a speciei de Hemigrammus bleheri , sau mai bine spus o "copie " pentru cei care cunosc specia  :-

Hemigrammus rhodostomus sunt adevaratii Rummy nose tetra: http://www.peteducation.com/article.cfm … p;aid=2546

22

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

http://www.google.es/images?q=RumyNouse&oe=utf-8&rls=org.mozilla:es-ES:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&hl=es&tab=wi&biw=1152&bih=697

23 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-15 00:49)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Sunt putin nedumerit, cand se pune acvariul la ciclat, se pute pietrisul (spalat) fara plante? eu am constatat ca daca fac treaba asta imi este foarte greu pe urma sa plantez plantele. Ca substrat am sa folosesc pietris 2-4mm
P.S la 150 de litri acvariu 80/50-35 sunt necesare cam 25 de kg de pietris ?

Satul de Romania !!!

24

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Sunt putin nedumerit, cand se pune acvariul la ciclat, se pute pietrisul (spalat) fara plante?

La ciclat pui nisipul + cat mai multe plante posibil.

Edisonjohn86 A scris:

P.S la 150 de litri acvariu 80/50-35 sunt necesare cam 25 de kg de pietris ?

25 litri de substrat iti trebuie, in kg s-ar putea sa difere, depinde de substrat.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Pai ma duc sa cern niste nisip  :omfg  cu granulatie mica 1-4 mm sunt cam zero cu bani ca imi trageam eu un substrat ceva smile

Satul de Romania !!!

26

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

air A scris:

Nu stiu daca o sa faci mare lucru cu neoanele alea T8. Mai bine treci pe T5, sunt mult mai bune si din cate am inteles au si durata de viata mai mare.


Eu am indoieli privind asta... si nu doar bazate pe experienta si reguli de bun simt, dar si pe fizica... cele T5 au grosime cat degetul (1,6cm diametru) si nu prea vad cum ar tine mai mult ca cele T8 (de 2-4 cm diametru)... Am avut Hagen de 20 watti, marfga japoneza, o galagie de bani, T8 si care dupa 4 ani de stat pe acvariu, acum sta de vreo 2 ani pe hol, evident , nu e aprins prea des, cat intru, ies, ma descalt sau ma aranjez in oglinda, ideea e ca rezista... iar anii petrecuti pe acvariu chiar a dat randament! Cum spuneam, marfa japoneza... niciun neamt n-o sa ma poata convinge ca e mai bun doar prin vorbe, cu atat mai mult firmele care fac prin China ca e mai ieftin... :stupid "Pretenarii stiu da ce" cum zicea o reclama la o zama de spalat vase. big_smile

aaa.. si mai e ceva, de 2 ani am doar phillips 18 watti/ 3 bucati, ati vazut cate plante au iesit din el pe la anunturile de vanzari? ei, au fost mai multe, dar nu toate s-au dat pe aici. :pp T5--marfa prea scumopa ca sa merite, parerea mea, de femeie simpla de la tara...

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Crezi ca le pot tine cateva luni neoanele curente, chiar daca nus de firma, eu oricum la T8 nu renuntam pentru ca asa e acvariul facut, si nu imi permit sa fac modificari

Satul de Romania !!!

28 Editat de Ancistrus (2011-02-16 00:31)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

@Edisonjohn86 daca ai posibilitatea sa cerni nisip pentru acvariu (mai ales ca am inteles ca stai pe langa un rau) este ideal. Oricum stii cat ai de spalat la el smile

PS:

irukandji A scris:

Eu am indoieli privind asta... si nu doar bazate pe experienta si reguli de bun simt, dar si pe fizica... cele T5 au grosime cat degetul (1,6cm diametru) si nu prea vad cum ar tine mai mult ca cele T8 (de 2-4 cm diametru)... Am avut Hagen de 20 watti, marfga japoneza, o galagie de bani, T8 si care dupa 4 ani de stat pe acvariu, acum sta de vreo 2 ani pe hol, evident , nu e aprins prea des, cat intru, ies, ma descalt sau ma aranjez in oglinda, ideea e ca rezista... iar anii petrecuti pe acvariu chiar a dat randament! Cum spuneam, marfa japoneza... niciun neamt n-o sa ma poata convinge ca e mai bun doar prin vorbe, cu atat mai mult firmele care fac prin China ca e mai ieftin... :stupid "Pretenarii stiu da ce" cum zicea o reclama la o zama de spalat vase. big_smile

aaa.. si mai e ceva, de 2 ani am doar phillips 18 watti/ 3 bucati, ati vazut cate plante au iesit din el pe la anunturile de vanzari? ei, au fost mai multe, dar nu toate s-au dat pe aici. :pp T5--marfa prea scumopa ca sa merite, parerea mea, de femeie simpla de la tara...

Firma Hagen este o firma facuta de niste nemti in Canada smile, iar ca luminile neoanelor sa aibe randament maxim trebuie schimbate cel tarziu la 8-9 luni. Diametrul neoanelor T8 este de 2.6 cm, T5 fiind de doar 1.6 cm, iar diferenta de pret intre cele 2 tipuri (T5 / T8) nu este una semnificativa (T8 865 18W 59 cm - 8.25 ron / T5 865 24W 55 cm - 13.2 ron), diferenta de pret intre cele 2 tipuri putand fi considerata in puterea mai mare a neoanelor T5.

LE:

Edisonjohn86 A scris:

Crezi ca le pot tine cateva luni neoanele curente, chiar daca nus de firma, eu oricum la T8 nu renuntam pentru ca asa e acvariul facut, si nu imi permit sa fac modificari

Poti lasa deocamdata acele Sylvania, ai alte prioritati acum, sau daca tii neaparat comanda-ti 2 tuburi d-astea http://www.nevertebrate.ro/Iluminare-Tu … _info.html

29

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Nu cred ca se poate recomanda cu fermitate folosirea unor T5, ca fiind mai bune decit T8 si invers. Am mai spus de nenumarate ori, fiecare acvariu are particularitatile lui si regulile care i se aplica trebuie sa fie deosebit de "elastice".
   Parerea mea:
   1. Deocamdata tuburile T5 nu au varietatea de spectre pe care o au T8
   2. Nu toate acvariile necesita prin inaltimea coloanei de apa, si set-up-ul ales, folosirea T5-urilor
   3. Durata de viata este aproximativ aceeasi (atentie, prin durata de viata se intelege perioada in care, tuburile functioneaza la randament maxim!)
   4. In cazul folosirii tuburilor T5, caldura emanata de acestea, este mult mai mare decit in cazul T8-urilor. Iarna este benefic, vara apar problemele.
   5. Randamentul T5-urilor este superior T8-urilor datorita luminozitatii sporite.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Multumesc de sfat bradraqua, azi am sa fac un drum pe la tara si sa ma apuc de cernut nisip, ca sa ii dau drumu la ciclare la acvariu, ieri de ziua indragostitilor (bineinteles ca am uitat ca este ) prietena me mi-a facut cadou 2 xifo  tongue  m-am speriat cand i-am vz in acvariul mic de 20 litri. Sper ca azi sa ma duc si pe camp sa iau niste buturugi de vita de vie sa le prepar. P.S prietena me mi-a zis ca la petshop aveau cativa xifo cu burta foarte mare, se pare ca dau si pana acolo o fuga sa ii cumpar sa imi fete si mie  :pls Si asa fac pui si populez acvariul mare, fara sa mai fiu nevoie sa dau bani pe ei

Satul de Romania !!!

31

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Radu,ma bag si eu smile ,T5urile au totusi o durata de viata mai lunga,de mentionat acest lucru,apoi daca tuburile sunt montate in capac,putem vorbi si de temperaturile acumulate acolo,si atunci T8urile care au un randament maxim la 25C vor pierde din randament,pe motivul ca temperatura din capac este mai mare, asta prin comparatie cu T5uri care au randamentul maxim la 35C lucru mai aproape de mediul din capac. Zic ca e bine de stiut sau reamintit astfel de lucruri... :sok

32

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

narcis.b A scris:

Radu,ma bag si eu smile ,T5urile au totusi o durata de viata mai lunga,de mentionat acest lucru,apoi daca tuburile sunt montate in capac,putem vorbi si de temperaturile acumulate acolo,si atunci T8urile care au un randament maxim la 25C vor pierde din randament,pe motivul ca temperatura din capac este mai mare, asta prin comparatie cu T5uri care au randamentul maxim la 35C lucru mai aproape de mediul din capac. Zic ca e bine de stiut sau reamintit astfel de lucruri... :sok

   Cine vrea si poate, sa retina! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

33 Editat de irukandji (2011-02-16 20:52)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

"Carnea din frigiderul meu" arata asa... "roza"... dupa cum se vede, cu phillips 765, LOL
765 nu e roz, ci lumina alba rece... dupa cum se vede, 2 bucati phillips 765 si un 830 sunt tot ce primesc plantele mele. Nu n-am pretentii de acvarist... Nu pun Co2 si nici ingrasamant de 100 de lei pe luna, traiasca cernoziomul! Si dupa cum se vede, plantele mele sunt sunt roze rau... sau bine!?

Important e sa iti placa sa faci acvaristica, nu e chestiune doar de bani, personal, incurajez pe oricine are timp sa isi faca macar 2 acvarii, peste 60 litrii fiecare. Sunt lucuri pe care experienta m-a invatat ca nu poti sa le faci acasa ca de exemplu FILTRUL EXTERN. Sunt altele inutile, putin importante sau mofturi.

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Eu la acvariul de 20 litri am un bec economic de 9w si plantele sunt verzi si se inmultesc in pietris.

Satul de Romania !!!

35

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

irukandji A scris:

Carnea din frigiderul meu arata asa... roza... dupa cum se vede, cu phillips 765, LOL
Apropo, mai expertilor, 765 nu e roz, ci lumina alba rece... dupa cum se vede, 2 bucati phillips 765 si un 830 sunt tot ce primesc plantele mele. Nu n-am pretentii de acvarist... Nu pun Co2 si nici ingrasamant de 100 de lei pe luna, traiasca cernoziomul! Si dupa cum se vede, plantele mele sunt sunt roze rau... sau bine!?

   
   Iti propun sa nu dam ocazia nasterii unor dispute (folosirea alocutiunii "mai expertilor"), si asa sunt persoane care de-abia asteapta ocazia sa-si manifeste spiritul razboinic.
   In alta ordine de idei, conditiile de crestere ale plantelor sunt extrem de diferite, in raport cu speciile acestora. Sper sa nu te superi pe mine dar, din fotografie reiese faptul ca, plantele care se inmultesc foarte bine in acvariul tau, fac parte din categoria celor fara mari pretentii la conditiile de mediu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Tetrazoana nu merg cu vivipari nu? mi-a mai raspuns cezara dar mi-a zis ca o sa bag spaima in ei...

Satul de Romania !!!

37 Editat de Ancistrus (2011-02-16 16:35)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Tetrazona merg foarte bine cu viviparii. Din modul lor mai agil de inot exista posibilitatea sa-ti mai ciupeasca cate o coada voalata de guppy, o "antena" de scalar, sau o coada voalata de caras... dar o fac doar intamplator (din joaca) nefiind pesti rapitori.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Atunci am sa bag si eu in acvariu. Am inteles ca merg bagati in grupuri, sa bag 6-8 ?

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ce pesti sunt acestia ?

Satul de Romania !!!

40

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Rasbora arlechin sau Rasbora Heteromorpha.

Etiamsi omnes, sed non ego.