Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ms mult de tot

Satul de Romania !!!

42 Editat de Ancistrus (2011-02-16 23:37)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Am inteles ca merg bagati in grupuri, sa bag 6-8 ?

6 ar fi un minim. Ca sa-i vezi cum se plimba in card, iti recomand 8-10 indivizi, dar sa ai grija ca se fac maricei (cam 5 cm). Sa vezi cand incep masculii sa se bata lol... ehee, cei mai simpatici maimutoi big_smile

43

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

irukandji A scris:

"Carnea din frigiderul meu" arata asa... "roza"... dupa cum se vede, cu phillips 765, LOL
765 nu e roz, ci lumina alba rece... dupa cum se vede, 2 bucati phillips 765 si un 830 sunt tot ce primesc plantele mele. Nu n-am pretentii de acvarist... Nu pun Co2 si nici ingrasamant de 100 de lei pe luna, traiasca cernoziomul! Si dupa cum se vede, plantele mele sunt sunt roze rau... sau bine!?

Important e sa iti placa sa faci acvaristica, nu e chestiune doar de bani, personal, incurajez pe oricine are timp sa isi faca macar 2 acvarii, peste 60 litrii fiecare. Sunt lucuri pe care experienta m-a invatat ca nu poti sa le faci acasa ca de exemplu FILTRUL EXTERN. Sunt altele inutile, putin importante sau mofturi.

Poate pui si o galeata de balegar...ingrasamant natural, ieftin si "green".Important e ca tu crezi ca ai plante acolo,si mai mult ca sunt ok. E drept ca se poate supravietui in conditii mizere,natura are o forta fantastica...
Acvaristica ta...e treba ta pana la urma.Aici toti dorim sa perfectionam dezvoltarea vietuitoarelor acvatice.Sincer e preistorica interventia ta de genul"merge si asa".
Ca sa intelegi...desii...ma rog,chestia cu "carnea" a fost o figura de stil,crezi ca e greu? Daca vrei sa impresionezi  ,arata-mi un acvariu cu plante ce deborda de sanatate,dar din secolul asta,chestia aia cu bolul inghesuit de nucusii e din alta gluma.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Am  facut primul setup pe ziua de azi, maine mai imi vin 2 pachete de plante (cred ca am cumparat prea multe). Nisipul este cernut de mine. Filtru pus provizoriu.
Astept pareri si sugestii , si cu ce sa populez acvariul. Preferabil din pestii pusi la vanzare de acvariidevis.ro (de acolo o sa cumpar)

Satul de Romania !!!

45 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-23 22:51)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Poze noi, (facute cu telefonul) maine aduc DSLR pentru poze mai clare. :crap

Satul de Romania !!!

46

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Poze noi, (facute cu telefonul) maine aduc DSLR pentru poze mai clare. :crap

Frumos! Doua probleme insa: Ceratopteris thalictroides nu cred ca va rezista mult timp in substrat si granulatia substratului mi se pare un pic cam mare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

bradraqua A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Poze noi, (facute cu telefonul) maine aduc DSLR pentru poze mai clare. :crap

Frumos! Doua probleme insa: Ceratopteris thalictroides nu cred ca va rezista mult timp in substrat si granulatia substratului mi se pare un pic cam mare.

Nu cred ca am Ceratopteris thalictroides, daca imi spuneti care este ar fi foarte bine, atat am avut posibilitate de substrat, stiu ca este mare.

Satul de Romania !!!

48

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

bradraqua A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Poze noi, (facute cu telefonul) maine aduc DSLR pentru poze mai clare. :crap

Frumos! Doua probleme insa: Ceratopteris thalictroides nu cred ca va rezista mult timp in substrat si granulatia substratului mi se pare un pic cam mare.

De aceeasi parere sunt si eu. Te-ai zgarcit la o punga de nisip s-au la pietris cu granulatie mai mica si s-ar putea sa cheltui mai mult pe plante. N-o spun cu rautate si cred ca nu ai mai avut rabdare sa setezi acvariul dar vei avea ceva probleme. Sa dea Domnul sa ma insel eu.
Multa bafta in continuare!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

La ce va referiti cand ziceti sa setez acvariu? Nisipul este cam asa 50% cu granulatie 1-4 mm masurat de mine, si 50 intre 5mm si 1cm. Si chiar am probleme financiare, sunt cu 0 lei momentan  :frogp

Satul de Romania !!!

50

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:
bradraqua A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Poze noi, (facute cu telefonul) maine aduc DSLR pentru poze mai clare. :crap

Frumos! Doua probleme insa: Ceratopteris thalictroides nu cred ca va rezista mult timp in substrat si granulatia substratului mi se pare un pic cam mare.

Nu cred ca am Ceratopteris thalictroides, daca imi spuneti care este ar fi foarte bine, atat am avut posibilitate de substrat, stiu ca este mare.

   Trebuie sa inveti sa ai incredere in ce-ti spun, planta din pozele nr. 3 si 4, in prim plan, in dreapta lemnului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Aceasta este Ceratopteris thalictroides ?

Satul de Romania !!!

52

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Aceasta este Ceratopteris thalictroides ?

   Mi-ai scos peri albi! lol  Astea sunt Ceratopteris siliquosa. Uite la ce planta ma refer:

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

eee nu e vina mea ca le incurcarati :pp  Eu stiam sigur ca Ceratopteris thalictroides nu este la mine in acvariu. Ceratopteris siliquosa imi plac ce-l mai mult dintre toate plantele de la mine din acvariu. big_smile

Satul de Romania !!!

54

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

eee nu e vina mea ca le incurcarati :pp  Eu stiam sigur ca Ceratopteris thalictroides nu este la mine in acvariu. Ceratopteris siliquosa imi plac ce-l mai mult dintre toate plantele de la mine din acvariu. big_smile

   Acum ce sti, ai sau nu Ceratopteris thalictroides?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

55 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-25 19:43)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Se pare ca toate plantele mele au inceput sa se ingalbeneasca si sa se duca cu exceptia unei singure specii HIGROFILA POLISPERMA  ,in rest toate se duc, sa fie probabil de la transport, 2 zile cu posta romana,  cand am pus plantele am bagat in substrat 3 pastile de dennerle pentru plante si in apa am pus 4 pastile de ferrotabs de la JBL, aquasafe de la tetra si apa direct de la chiuveta, nu am lasat-o sa se duca clorul, am lasat capacul la acvariu deschis. Azi am adaugat 50 ml de PlantaMin de la TetraPlant si am cumparat si CO2 test de la aqusafe care nu prea stiu cum functioneaza pentru ca nu am primit instrunctiuni. La filtrul intern am conectata bomba co2. am 2 neoane de 18w T8 Sylvania daylight si stau aprinse cam 14 ore pe zi
O parte din plante le-am pus in acvariul mic ca nu mai aveau loc in ala mare si vad ca ele inca sunt verzi, acvariul mic are 2 luni si are pesti in el si un bec de 9w

Satul de Romania !!!

56

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Nu stiu exact ce efect au licorile bagate de tine in acvariu, pentru ca nu le`am testat personal, dar doamne muuulte ai mai bagat. De ce cheltui banii aiurea pe toate minunatiile astea din comert, cand amaratele astea de plante n`au nevoie decat de lumina de calitate si fertilizanti ( Co2 dupa dorinte, sau cerinte ). Parerea mea e sa renunti la toate astea, si sa te limitezi la o linie de fertilizare, mai ieftina sau mai scumpa, dupa buget, sa lucrezi la lumina si toate o sa isi revina. Numai bine

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

CO2 au avut de la 1 bomba, pastilele le-am primit nu le-am cumparat, decat Plantamin de la tetra am cumparat azi cand am vazut ca se duc plantele , in speranta sa le mai ajut cu ceva  :scry

Satul de Romania !!!

58

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Nu se duc neaparat. La inceput au si ele o perioada de adaptare. Se schimba toti parametrii si e normal sa existe o recesiune, dar pentru majoritatea plantelor este temporara. Evident in acvariul nou trebuie sa existe conditii. Unele se adapteaza, altele nu. Ai rabdare.

Etiamsi omnes, sed non ego.

59 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-25 21:50)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Se pare ca aditia de CO2 de la bomba  este foarte mare, am testat cu aqua medic CO2 test permanent. acum nu stiu daca asta este cauza exacta sad

Test facut cu Tetra 5in1 no3- 15mg\l, no2 1 mg/l, ph 7.6 , kh 18 , gh 9
NO3 - 15mg
NO2 - 1 mg
PH - 7,5
KH - 18
HG - 9

Satul de Romania !!!

60 Editat de Edisonjohn86 (2011-03-06 19:28)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

In acvariu am 13 guppy si 2 cory
As dori sa bag 10 neoni simpli si 10 barbus tetrazona si 2 ancistrusi. Se inteleg cu guppy?
Scalari ar putea convietui cu vreuna dintre speciile de mai sus?
pestii doresc sa ii cumpar de la acvariidevis.

Satul de Romania !!!