1

Subiect: Salutare ... Bine v-am gasit !

Salut ,
Numele meu este Emil ,locueisc in Bucureti cart.Berceni (am 22 ani) si imi plac foarte mult acvariile cu pesti -cam atat cu prezentarea mea !
Despre acvariul meu nu pot spune nimic pentru ca inca nu il am    :acv  de aceea am ales sa-mi creez un cont aici  in speranta ca voi avea posibilitatea sa-mi achizitionez un acvariu cu ajutorul "multimetodelor" (plata cu bani , servicii, schimburi ...etc) oferite de acest minunat forum de acvaristica
Sper ca in scurt timp sa imi achizitionez un bazin si sa revin aici pentru a-mi prezenta proiectul
Va multumesc !

2

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

oho. salut si bine ai venit. deja pot sa zic ca esti o raritate. multi vin aici daor dupa ce isi iau acvariul pune apa in el, baga pesti direct din punga de la pet-shop arunca 3 corabii, 1 scafandru si pietris multicolor ca bradul de craciun apoi ne intreaba de ce ii mor pestii.

pentru inceput spunene cam ce anume ai dori sa ai, cam ce pesti, cam ce marime de acvariu, ce habitat vrei sa recreezi ?

3

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

Multumesc ,
Ceea ce pot spune pana in momentul de fata este ca vreau sa am un acvariu plantat (acuma depinde de dotarile pe care le voi avea la acvariu ramanand sa ma decid si la plante ) de capacitate mica spre medie 70-100 de litrii -iar despre pesti nu pot spune prea multe pana nu-i studiez dar cu siguranta voi alege pesti mai putin pretentiosi (de incepatori)
Cel mai mult imi plac Discusii si Ciclidele (alea galbene cu dunga neagra pe "creasta") dar astea dupa ce voi capata experienta si un bazin incapator 150-200 litrii
Salutare !

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

Salut si bine ai venit pe forum.
Daca bugetul si spatiul iti permite iti recomandam sa iei un acvariu cat mai mare.Este un mediu mult mai stabil decat unul mic.Nu te grabi cu achizitiile.Intoarce problema pe toate partile, intreaba si noi iti vom raspunde.    Bafta .

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, il contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister!    (Jean Luc Godard)

5

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

Salut ,
Spatiul imi permite ,bugetul nu prea
Vreau sa achizitionez un acvariu facut , urmand ca dupa ceva timp, sa zicem un an (timp in care acumulez experienta ), sa imi fac eu unul mai mare ca de'vb aia teorie teorie dar tot nu-i ca practica
Pot spune ca acvariul pe care vreau sa-l achizitionez este ceva provizoriu
Voi apela la sfaturile dvs  dar mai intai sa imi iau bazinul si voi revenii
Va multumesc

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

megredianu A scris:

Salut

Salut, trebuie totusi sa ai un plan de bataie, altfel nu stiu ce sa-ti spun... Vrei sa o iau pe ghicite? Ai internet la indemana, ai articole si aici, si o gramada de posturi care te pot ajuta sa stii ce pesti si plante vrei sa ai in acest acvariu. Eu zic sa citesti pe aici pe forum, sa vezi "mutrele" pestilor smile si frunzele plantelor, si sa spui cam cum suna planul tau de atac, asta ca sa te poata sfatui cineva daca e bine sau nu.

7

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

Stiu asta ... dar nici macar nu am un bazin -Momentan
Duca ce mi-l voi achizitiona ma voi gandii si la aparatura plante pesti ect

8

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

prima data ar trebuii sa te gandesti ce pestisori vrei sa ai in bazin ca sa stii ce bazin trebuie cumparat.

de exemplu scalarii au nevoie de bazine putin mai inalte, betta poate  traii intrun bazin mic (dar neaparat in bazin sa nu mai fie alt baietel de betta, ca se vor bate pana unu din ei va muri)... sper sa am dreptate, ca de nu miam dat cu stangu-n dreptu big_smile

app sunt si eu incepator dar cam asa e logic (sper sa am dreptate)

9

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

Bine ai venit! Intradevar, trebuie sa te gandesti ce pestisori vrei sa cresti ca sa poti alege si dimensiunile potrivite ale bazinului. Asta in cazul in care spatiul sau bugetul nu te limiteaza serios.

Etiamsi omnes, sed non ego.

10

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

Salutare din nou ,
Tocmai am incheiat o tranzactie prin care mi-am achizitionat un acvariu 60/35/35 (o ocazie) in jur de 65 de litrii va intra in el , voi baga 7- 10  pesti in el maxim-- ce pesti ma sfatuiti sa bag ? Nu vreau sa am mai mult de 3 specii si cativa melci desigur
Ca urmare a sfatului despre spre pesti , ma voi decide si la plante
Ce parere aveti despre crevetii Red Cherry sunt pasnici , se impaca bine cu pestii ?
Sper ca saptamana asta sa ajung pe la Hornbach sa cumpar niste pvc sa incerc sa fac un capac
Multumesc

11 Editat de cipi (2011-02-14 22:06)

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

o idee ar fii o pereche de ramirezii cu un banc micut de neoni sau nas rosu (Hemigrammus bleheri)
totusi ai grija si documenteazate calumea despre ramirezii ca sunt destul de sensibili big_smile

edit: am uitat sa pun niste poze...
prima poza o pereche de ramirezi, a doua un banc de neoni si ultima cativa nas rosu
http://s2.postimage.org/1iok7vrj8/Mikrogeophagus_Ramirezi1.jpg
http://s2.postimage.org/1ioniygis/neoni.jpg
http://s2.postimage.org/1ioqu15ic/hemigrammus_bleheri.jpg
ps: pozele sunt luate de pe internet...

12 Editat de Ancistrus (2011-02-15 00:38)

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

megredianu A scris:

ce pesti ma sfatuiti sa bag ?

Eu sunt un pic luat prin surprindere de intrebarea ta, sincer tu vrei un acvariu doar pe post de veioza? adica nu ai vazut nici un peste care sa te interesese in mod special (sa nu te aud ca zici Discus smile). Daca stii preturile acvariilor lipite in Hornbach, inseamna ca ce ai cumparat tu este intr-adevar ocazie... dar tot ma faci curios cam ce acvariu ai achizitionat, grosime sticla, de cand este facut, si pretul daca nu sunt prea indiscret big_smile
PS: Ca pesti eu personal iti recomand vivipari: black molly (poza 2) si guppy (poza 1), sunt mai rezistenti, mai usor de intretinut, si destul de populari, aproape oricine te poate ajuta cu cresterea si intretinerea lor.

13

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

Acvariul 60/35/35 L l h - sticla de 6mm  am dat 90 de lei pe el si dupa spusele fostului proprietar nu a fost folosit decat 3 luni de zile , este homemade
Fratele meu tocmai a ajuns cu el acasa si mi-a confirmat ca este in stare excelenta
V-am intrebat despre pesti pt a-mi spune la acest volum ce mi se potriveste
Voi lua 2 carasei aurii 4 black molly voalati 4 xifo voalati 6 melci si 4-5 red cherry -este buna aceasta combinatie ?
La substrat ce sa folosesc ,doar pietris de granulatyie mica fara nisip radacinile plantelor cresc doar in pietris sau tre' sa pun ceva sub pietris

14

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

nu stiu ce sa iti zic despre substrat, dar despre pesti pot sa iti spun ca doar un carasel are nevoie de aproximativ 50L, in concluzie doar pt cei 2 carasei vei avea nevoie de aproximativ 100 L, sfatul meu e sa renunti la ei, sau ti doar unu in acvariu fara alti pestisori big_smile

15

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

Salutare si bun venit pe forum! Sub pietris de granulatie 2-3mm trebuie pus substrat fertilizant pentru a creste plante, iti recomand jbl aquabasis iti ajunge o punga de 2,5l si e 26lei in petshop. La volumul acvariului nu stiu daca ar merge 2 carasi deoarece fac extrem de multa mizerie, ai putea tine unul insa si cativa xifo/molly .

16

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

Renunt la carasi , raman la 4 black molly voalati 4 xifo voalati 6 melci si 4-5 red cherry si o pereche ramirezii dupa spusele colegului Cipi
Nu mi-ati spus despre red cherry ...sunt pasnici care-itreaba cu ei ? :pp

17

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

Ei sunt pasnici dar nu cred ca xifo vor fi la fel cu ei smile) adica e foarte posibil sa ajunga o masa copioasa pt xifo.

18 Editat de Ancistrus (2011-02-15 01:00)

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

megredianu A scris:

Acvariul 60/35/35 L l h - sticla de 6mm  am dat 90 de lei pe el si dupa spusele fostului proprietar nu a fost folosit decat 3 luni de zile , este homemade... La substrat ce sa folosesc ,doar pietris de granulatyie mica fara nisip radacinile plantelor cresc doar in pietris sau tre' sa pun ceva sub pietris

Pentru nisip granulatie 2-3 mm, si in caz ca vrei acvariu plantat, iti recomand JBL Florapol http://www.nevertebrate.ro/Fertilizare- … _info.html, este ieftin si usor de folosit, si implica folosirea nisipului tau, nisip care trebuie sa aibe un minim de 7-8 cm grosime. Ai spus ca te vei duce in Hornbach, pentru anumite cumparaturi, o sa te rogt sa te uiti la raionul acvaristica la acvariile gata lipite de la ei... nu mi se pare mare ocazie acvariul cumparat de tine, dar asta vei descoperi singur.
PS: Ramirezii sunt principalul pradator al crevetilor, nu recomand aceasta combinatie.

19

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

De ce sa pui Florapol si sa il schimbi la 6luni cand mai pui 10lei si cumperi Aquabasis si e mult mai bun si tine 3ani? Parerea mea.

20

Re: Salutare ... Bine v-am gasit !

daca plantezi echinodorusi in el nu tine nici 2 luni,  ca sa nu mai vorbim de 3 ani

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"