1 Editat de bita (2011-02-15 01:32)

Subiect: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

Salut pt cei care sau ma-i confruntat cu gris la diskusi rog sa ma ajute putin pls

Am 3  red marlboro de aproximativ 10 cm pe care au aparut pe inotatore laterale si pe cele dorsale 1,2puncte albe 90% sunt sigur ca este gris De 10 zile ia-m bagat in carantina in bazin(60l) separat si am inceput tratament cu   JBL  Punktol (3 doze) si sare  + 32 de grade Acum intrebara mea este cand trebuie schimbata apa inaite sau dupa administrare unei doze .Ma induce in eroare prospectele cel in engleza spue ca inaite cel in romana spune dupa care dintre cele doua variante este ce corecta In urma tratamentului nu am vazut vreo schimbare ce alte posibilitati mai sunt . respect

2 Editat de narcis.b (2011-02-15 02:54)

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

Pentru ca e vorba de discus,lucrurile stau mai simplu in ceea ce priveste tratarea "grisului" ,desi...ma indoiesc un pic ca ar fi gris. Grisul  se opreste in evolutie la temperatura de 28C si dispare total din acvariu la ridicare temperaturii la 30-31C pentru macar 3 zile.Dar tu zici ca deja ai temperatura,atunci nu e gris smile Indiferent cum tratamentul termic la discus e binevenit,atentie insa la aerare ,trebuie suplimentata. Evident prospectul in limba engleza trebuie urmat!  :sok

3

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

bita A scris:

Salut pt cei care sau ma-i confruntat cu gris la diskusi rog sa ma ajute putin pls

Am 3  red marlboro de aproximativ 10 cm pe care au aparut pe inotatore laterale si pe cele dorsale 1,2puncte albe 90% sunt sigur ca este gris De 10 zile ia-m bagat in carantina in bazin(60l) separat si am inceput tratament cu   JBL  Punktol (3 doze) si sare  + 32 de grade Acum intrebara mea este cand trebuie schimbata apa inaite sau dupa administrare unei doze .Ma induce in eroare prospectele cel in engleza spue ca inaite cel in romana spune dupa care dintre cele doua variante este ce corecta In urma tratamentului nu am vazut vreo schimbare ce alte posibilitati mai sunt . respect

   Eu sint 99,9% ca nu este gris (Ichthyophthirius), acesta moare la temperaturi mai mari de 28 grade.

   JBL Punktol ULTRA FORTE 50 ml

   Medicament nou impotriva parazitilor lchthyo (inclusiv a celor rezistenti anterior)

   Medicatie pentru pestii de acvariu in vederea contracarsrii parazitilor epiteliali unicelulari.
   In apa dulce acestia includ: Ichthyophthirius, Ichtyobodo (Costia), Heteropolaria, Chilodonella, Tetrahymena, Trichodina, Glossatella.
   Urmatoarele simptome nespecifice pot fi de asemenea  observate in cazul unei infectii cu unul dintre parazitii mentionati mai sus, precum si altii: frecarea de obiecte, aripioare lipicioase, refuzul mancarii, miscare redusa, apatie, culoare inchisa, productie crescuta de murdarie, respiratie accelerata.
   Eficient nu doar impotriva parazitilor care provoaca punctele albe, dar a si celorlalti ciliati (ectoparaziti).
   Cu o noua combinatie de ingredienti activi.
   Potrivit pentru unele nevertebrate.
   Efectul este accentuat de o jumatate de doza de JBl Ektol Crystol, pentru a separa parazitii de pesti.
   Punktol forte 50 ml solutie se adauga in 12000 l apa din acvariu
50 ml pentru 15000 L

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

Mrs pt raspunsuri .Azi am vazut ca pe unul dintre ei au disparut punctele albe  big_smile mai raman ceilalti doi .Sunt sigur ca este gris  pt ca inaite aparitiei am avut ceva probleme cu temperatura in baziniar pesti se  tot frecau de decor si erau foarte retrasi .Cu ocazia asta am facut si dezinfectie  generala cu hipoclord de sodiu 5% in bazinul lor ca ma unplusem de planari si melci paraziti dupa ce cumparasem niste plante din zoo mania Am sa continu cu jbl punktol ultra si le-am mai cumparat si niste polivitamine cu aminoacizi tot de la jbl sa le pun in mancare va tin la curent cu evolutia lor .Daca cineva a mai experimentat vrun tratament  mai eficient rog sa-l  posteze

5

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

bradraqua A scris:
bita A scris:

Mrs pt raspunsuri .Azi am vazut ca pe unul dintre ei au disparut punctele albe  big_smile mai raman ceilalti doi .Sunt sigur ca este gris  pt ca inaite aparitiei am avut ceva probleme cu temperatura in baziniar pesti se  tot frecau de decor si erau foarte retrasi .Cu ocazia asta am facut si dezinfectie  generala cu hipoclord de sodiu 5% in bazinul lor ca ma unplusem de planari si melci paraziti dupa ce cumparasem niste plante din zoo mania Am sa continu cu jbl punktol ultra si le-am mai cumparat si niste polivitamine cu aminoacizi tot de la jbl sa le pun in mancare va tin la curent cu evolutia lor .Daca cineva a mai experimentat vrun tratament  mai eficient rog sa-l  posteze

   Vad ca esti perseverent in a sustine ca este gris. Ce nu inteleg eu: intr-un bazin cu discusi, unde temperatura este peste 28 grade tot timpul, cum poate apare boala amintitata de tine, in cazul scaderii temperaturii, accidental, pentru o anumita perioada de timp? Nu este logic, sau informatiile date de tine sunt incomplete. Te rog sa completezi locatia la profil.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de sTTTk (2011-02-15 19:59)

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

bita iti recomand sa mai astepti pana sa te apuci sa tratezi un discus de o boala posibil inexistenta, la 1-2 puncte albe aparute pe inotatoare nu ar trebuii sa iti faci griji de ''gris'', acele puncte pot aparea si in urma unui schimb de apa in care parametrii apei au fost diferiti sau o diferenta de cateva grade; doar daca se agraveaza si esti sigur ca este ''gris'' iti recomand sa cresti temperatura la 30-31 grade+adaugare de sare neiodata; la partea cu frecatul de decor te-ai gandit ca pot avea nedoritele flagelate ?

Multi vad, putini cunosc !

7

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

salut gabi diskusi sunt cei luati dela tine . Apropo tu le dadeai mixtura  ? nu reusesc sai pacalesc sa manace mixtura fara sai infometez 1 /2 zile .Iar cat despre flagelate nu stiu ce sa zic acum vad ca nu se mai freaca de decor iar escrementele sunt destul de solide cea ce nu na face sa ma gandesc la flagelate + pesti manaca

8

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

bita A scris:

salut gabi diskusi sunt cei luati dela tine . Apropo tu le dadeai mixtura  ? nu reusesc sai pacalesc sa manace mixtura fara sai infometez 1 /2 zile .Iar cat despre flagelate nu stiu ce sa zic acum vad ca nu se mai freaca de decor iar escrementele sunt destul de solide cea ce nu na face sa ma gandesc la flagelate + pesti manaca

   Speram sa capat si eu un raspuns/comentariu dar se pare ca mai am de asteptat. Rugamintea in privinta locatiei ramine valabila!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9 Editat de sTTTk (2011-02-16 12:28)

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

bita A scris:

salut gabi diskusi sunt cei luati dela tine . Apropo tu le dadeai mixtura  ? nu reusesc sai pacalesc sa manace mixtura fara sai infometez 1 /2 zile .Iar cat despre flagelate nu stiu ce sa zic acum vad ca nu se mai freaca de decor iar escrementele sunt destul de solide cea ce nu na face sa ma gandesc la flagelate + pesti manaca

puii aia de discus au mancat in primul rand mixtura si apoi granule, iti recomand sa le dai mixtura de la ocean-nutrition sau mai bine home-made insa reteta sa fie una de calitate; daca nu aveau excrementele solide si ok te puteai gandi la viermi intestinali; datorita temperaturii la care sunt crescuti discusii ei nu prea au/fac ''gris''; sfatul meu este sa fi sigur de boala lor inainte de a incepe un tratament, iti recomand pt viitor sa iei un filtru uv; cheia succesului in cresterea unui discus consta in apa de calitate(prin filtrare foarte buna+schimburi dese) si mancare de calitate.

Multi vad, putini cunosc !

10

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

Cu filtrare sigur nu am probleme am doua filtre exterene pt 80lde apa (1terea 700+tetea 400cu 3 sertare de siporax)filtu uv exista si fuctioneaza cam 4 h pe zi 2 sear 2 dimineata singura mea problema a fost temperatura cred ca 2 zille au stat cam la 24/25gc si de acolo cred ca a plecat totou.Am avut ceva probleme cu incalzitoru si pana am luat altu au trecut 2zile Iar cu mixtura nu stiu ce sa zic am facut una home made cu reteta luata dupa forum acum nu stiu cat de mult lo-e place vad ca ciuguleste din e dar nu cum manaca larvele rosi pe care le papa foarte bine dar am sa incerc cu cea de care miai spus tu Partea buna a lucrurilor e ca vad ca si-au revenit si sunt si vioi si nu se mai freaca de obiecte prin acvariu si punctel aproape ca nu mai sunt unul singur mai are cateva pe codita

11

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

bita A scris:

Cu filtrare sigur nu am probleme am doua filtre exterene pt 80lde apa (1terea 700+tetea 400cu 3 sertare de siporax)filtu uv exista si fuctioneaza cam 4 h pe zi 2 sear 2 dimineata singura mea problema a fost temperatura cred ca 2 zille au stat cam la 24/25gc si de acolo cred ca a plecat totou.Am avut ceva probleme cu incalzitoru si pana am luat altu au trecut 2zile Iar cu mixtura nu stiu ce sa zic am facut una home made cu reteta luata dupa forum acum nu stiu cat de mult lo-e place vad ca ciuguleste din e dar nu cum manaca larvele rosi pe care le papa foarte bine dar am sa incerc cu cea de care miai spus tu Partea buna a lucrurilor e ca vad ca si-au revenit si sunt si vioi si nu se mai freaca de obiecte prin acvariu si punctel aproape ca nu mai sunt unul singur mai are cateva pe codita

Ma bucur sa aud ca si-au revenit, clar a fost de la diferenta de temperatura...
Cu privire la mixtura, nu le mai da larve o perioada si da-le mixtura alternand cu granule amestec : tetra discus+hilkari bio gold+sera/jbl/aquatic-nature discus.

Multi vad, putini cunosc !

12

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

eu am tratat f bine punctele albe cu contralck de la tetra si evident apa la 29-30 grade.apa nu se schimba nici inainte nici dupa aplicarea tratamentului ci dupa 5 zile.doza max 5 ml la 10 l apa,si cea minima 5 ml la 20 l apa.dupa 2 zile au inceput sa dispara punctele,iar dupa 5 zile au disparut complet.in caz ca nu dispar complet se repeta procedeul,dupa ce ai schimbat 50 % din apa.pe ambalaj scrie ca poate dura si o luna tratarea.

13

Re: Putin ajutor in tratamentul grisului la diskus cu verde de malachit

Multumesc pt tot sprijiul acordat cu siguranta forumul este un lucru 100% folositor tebuie sa multumim celor care au inventat internetu :hug
In concluzie pt cei ca vor pati ca mine eu am facut urmatoatorul treatament
Am mutat pesti in acvariu separat steril mai mic si mai usor de controlat  ;aer la maxim valuire puternica ;temperatura 32g (treptat 2-3 grade la 12ore) jbl ekto cristal 3 doze  (1,5,7 zi) Jbl puncktol forte (2, 4, 6, zi) schimb apa 40% la inceputul fiecarui tratament mancare aspirata dupa fiecare masa  + vitamine in mancaere tot de la jbl picurata direct pe hrana congelata si multa atentie