Subiect: Pisicuta... de apa dulce.

Stie careva daca mori un pic daca bagi mana la ea?
Am vazut de vanzare asa ceva, imi place mult , pretul e... rezonabil... cam cat un card de discusi  lol Ideea e ca ma intreb daca acul ala e la fel de pacatos ca la surorile marine... Sa nu uitam ca un nene renumit a murit din asta...

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

Re: Pisicuta... de apa dulce.

Ultima "moda" sunt pisicile astea (Potamotrygon) cu discus in acelasi acvariu: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KaYRHWLiIdM[/youtube]

Re: Pisicuta... de apa dulce.

Daca vrei sa bagi mana la ea iti recomand o pisica cu 4 picioare :stupid  Uitete la cafenea la subiectul pisici  :noroc Celebrul personaj de pe animal planet a fost intepat in inima de o pisica, a intrat teapa printre coaste direct in inima, ce foarta o fi avut nu stiu....

Satul de Romania !!!

4

Re: Pisicuta... de apa dulce.

irukandji A scris:

Stie careva daca mori un pic daca bagi mana la ea?
Am vazut de vanzare asa ceva, imi place mult , pretul e... rezonabil... cam cat un card de discusi  lol Ideea e ca ma intreb daca acul ala e la fel de pacatos ca la surorile marine... Sa nu uitam ca un nene renumit a murit din asta...

  Veninul din spin, afecteaza inima, plaminii si sistemul nervos, poate fi fatal pentru om!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Pisicuta... de apa dulce.

din cate am vazut eu pe la televizor, daca te inteapa in .....ei spuneau picior pentru ca scenariu era de asa natura ca aveai sanse de contact mai mult calcandu-le, iti provoaca dureri incredibile, cateva zile zaci dar nu este tot timpul fatal insa daca te inteapa mai aproape de inima atunci ai sanse sa fie fatal pentru ca veninul este o neurotoxina care paralizeaza muschiul deci daca te inteapa in apropiere de inima, ori faci stop cardiac si mori, ori iti paralizeaza diafragma si faci insuficienta respiratorie ...si mori. Orikum nu este placut, daca iti iei mai bine umbli cu grija wink

Gott mit uns!

Re: Pisicuta... de apa dulce.

Nu am intrebat intamplator daca specia asta poate fi otravitoare sau chiar mortal de otravitoare. Orice informatie este utila. Stiam ca e interzis pe la noi sa se vanda legal specii otravitoare, asa, oriunde, oricum, oricui, de cand am vrut sa imi cumpar cu ceva ani in urma o vipera si vecinul un scorpion, amandoi am primit raspunsuri similare in locuri diferite - NU! Pana si pentru un amarat de arc de vanat ciori ai nevoie de acte de la politieni. Nu stiu daca si pentru prastie sau bolovan se cer acte  :pp 
Chestia e ca pestisorul chiar arata super, are o gratie aparte si chiar mi se pare interesant pentru cei care chiar vor ceva de la acvariile lor, altceva decat guppy si xipho (fara suparare) :hug

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

7 Editat de Kribensis (2011-02-15 13:23)

Re: Pisicuta... de apa dulce.

sunt complet de acord cu tine insa poate gasesti o pisica de apa dulce fara spin....Beaufortia levereti, nu stiu daca se face la fel de mare si nu este o pisica adevarata dar... dar ar fi o idee, intr-un timp se gaseau si la mine la Obor in piata

Gott mit uns!

8

Re: Pisicuta... de apa dulce.

de ce nu treci pe la coralis?
stiu ca aveau de peste un an asa ceva de vanzare.
evident ca erau tinute in bazinul cu discusi si cu arowana.

Re: Pisicuta... de apa dulce.

pigeon mov A scris:

sunt complet de acord cu tine insa poate gasesti o pisica de apa dulce fara spin....Beaufortia levereti, nu stiu daca se face la fel de mare si nu este o pisica adevarata dar... dar ar fi o idee, intr-un timp se gaseau si la mine la Obor in piata

Beaufortia leveretti (actual Gastromyzon leveretti) sunt "pestii ventuza" asiatici, cresc pana la 12 cm si sunt mancatori de alge. Personal nu imi par sa semene cu Potamotrygon, dar este doar parerea mea. Multi cauta sa intre in posesia unor animale periculoase din dorinta de a se lauda prietenilor, si nu ca indragesc aceste vietati in mod special. Acesti rechini "pisica" de apa dulce ajung la niste dimensiuni impresionante de cel putin 1 metru diametru... ce acvariu ti-ar trebui sa poti tine asa ceva? 

Gastromyzon:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KglUF1RzeJ4&feature=related[/youtube]
Potamotrygon:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mFu4rGpdXWk[/youtube]

Re: Pisicuta... de apa dulce.

sal,nu stiu daca s a mai scris mai sus,un prieten are asa ceva si din cate stiu acul are venin,nu stiu cat de puternic dar la 1 an cand schimba nisipul nu l spalam ci l schimbam total deaorece i si lasa acul in nisip la ceva timp,daca am gresit scuze(am vrut sa cumpar si eu asa ceva dar nu am avut timp $$$  lol )

11

Re: Pisicuta... de apa dulce.

"nu stiu daca s a mai scris mai sus".
   Interventiile in cadrul unui subiect se fac, dupa ce citesti intregul subiect. Altfel risti (cazul tau) sa repeti ce au spus altii. Daca am avea timp si am dori sa "curatam" forumul de astfel de repetitii, ar dispare aproximativ 40% din texte.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!