Subiect: scade ph..

:acv buna ziua/ am si eu un acvariu de 30 de l cu 5 xipho si 2 scalari medii. de o vreme imi scade ph apei de la 7 la 5  dupa o zi doua de la schimbarea apei si nu stiu de ce. am o planta nu stiu de care... si inca una artificiala, filtru intern si bolborositor cu burete. substrat doar pietris. schimburi de apa plus curatat substrat saptamanal. am un test de ph luat din piata nu stiu de care.. dar pare ok.

Re: scade ph..

stiu ca e suprapopulat dar nu am ce face inca 2 3 luni pana mi-oi lua acvariu de 100l

3

Re: scade ph..

ivan marius A scris:

stiu ca e suprapopulat dar nu am ce face inca 2 3 luni pana mi-oi lua acvariu de 100l

   Deci este o fatalitate, nu ai ce face inca 2-3 luni? Un om bine intentionat in privinta animelelor pe care le are "in stapinire", ar vinde sau dona din pesti, in asa fel incit sa nu poata fi acuzat de rele tratamente asupra vietuitoarelor. Intr-o tara civilizata asa ceva se pedepseste aspru prin lege. Este adevarat ca noi romanii, suntem deasupra tuturor si putem (deocamdata) face orice.
   Ti-am spus toate astea, pentru ca esti pe un site de acvaristica, unde userii respecta sau invata sa respecte reguli elementare.
   Incarcatura biologica a apei din acvariul tau este extrem de mare din cauza suprapopularii, astfel materiile organice (excremente, resturi de mincare) contribuie la acidifierea apei (scaderea pH).
   Daca ramii printre noi, am rugamintea sa completezi locatia la profil.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: scade ph..

nu ma prea ajuta raspunsul tau ca... n-am cui sa-i dau... decat sa-i arunc la canal... asa ca eu vroiam ceva solutii

5

Re: scade ph..

ai putea sa ii dai cuiva care ti-i poate gazdui o perioada?


pentru ca asta ar putea fi singura solutie blanda pentru pestisorii tai.

6

Re: scade ph..

ivan marius A scris:

nu ma prea ajuta raspunsul tau ca... n-am cui sa-i dau... decat sa-i arunc la canal... asa ca eu vroiam ceva solutii

   Imi vine greu sa cred ca esti singurul posesor de acvariu din Sibiu. Solutii providentiale nu exista, daca la asta te referi cind spui "asa ca eu vroiam ceva solutii".

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: scade ph..

ok.. sa vad cum fac cu ei... poate ma veti ajuta cu niste idei cand oi cumpara acvatriu mare sa-l amenajez

Re: scade ph..

daca doresti sa nu ,arunci pestii cumpara un filtru cascada cu turba si curata-l la 3 zile.si mai scapa din substrat ca acolo ai cea mai mare problema.incearca si scoate tot substratul pentru o saptamana,fa masuratori si ai sa vezi.daca ai rezultate bune spala fffffff bine pietrisul si nisip.si incearca sa pui mai putin

Re: scade ph..

mai poti face altceva,daca ai rabdare da cate putina mancare la pesti fara ca aceasta sa cada la fund.mai bine mai putina decat sa o arunci degeaba.mai ai posibilitatea de a cumpara un sanitar care mananca ce se lasa la fundul acvariului