1

Subiect: cu ce se trateaza radacinile

Salut ,
IMi puteti  spune cum se trataza radacinile de vita de vie
Ce trebuie ca sa fac sa pot sa o bag in acvariu si sa nu dauneze la pesti

Re: cu ce se trateaza radacinile

Intai ar trebuii sa fie uscata, apoi fiarta(depinde cat de groasa este). Dupa treaba asta o tii in apa pana pluteste si nu mai coloreaza apa(perioada in care schimbi apa periodic).

Re: cu ce se trateaza radacinile

trebuie sa o lasi la fiert macar jumate de ora, cum spunea si colegul, in functie de grosime, dupa care o tii in apa pana nu va mai pluti. asta poate sa dureze si o saptamana, sau mai mult.

4

Re: cu ce se trateaza radacinile

Multumesc mult

5

Re: cu ce se trateaza radacinile

1. Am rugamintea sa-mi explicati si mie, de ce aceste radacini, trebuie mai intii uscate?
   2. Pentru scurtarea timpului necesar inlaturarii  fenomenului de plutire, se poate atasa de radacina (orice lemn introdus in acvariu), o greutate (piatra), la care se poate renunta ulterior.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: cu ce se trateaza radacinile

megredianu A scris:

Salut ,
IMi puteti  spune cum se trataza radacinile de vita de vie
Ce trebuie ca sa fac sa pot sa o bag in acvariu si sa nu dauneze la pesti

   Locatia la profil, te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: cu ce se trateaza radacinile

bradraqua A scris:

1. Am rugamintea sa-mi explicati si mie, de ce aceste radacini, trebuie mai intii uscate?
   .

Nu stiu daca este neaparat asa.....dar mi s-a intamplat ca la o cioata uscata sa faca mai putina cianobacterie la introducerea in acvariu.
Am avut probleme cu un care a fost verde..... am facut acvariul varza, iesea din ea gelatina din aia de nu se mai oprea si fusese fiarta mai mult decat cele uscate.
Daca ma insel te rog frumos sa ma corectezi.

8

Re: cu ce se trateaza radacinile

doar lemn de la vita de vie se poate introduce sau orice radacina bine fiarta ?
Conteaza daca este radacina de altceva in afara de vita de vie , daca se fierbe bine ?

Re: cu ce se trateaza radacinile

ai dreptate bradraqua.
ma refeream la faptul ca ar fi indicat sa se tina intrun vas separat, nu in acvariu, pentru eliminarea substantelor din radacina. intradevar, cu o greutate atasata procesul ar avea loc mai repede.
tot respectul.

Re: cu ce se trateaza radacinile

important e sa fie un lemn dur.

Re: cu ce se trateaza radacinile

Eu am folosit pana acum lemn de mar,prun,salcam, corn si vita de vie.

12

Re: cu ce se trateaza radacinile

ady vladutz A scris:

Eu am folosit pana acum lemn de mar,prun,salcam, corn si vita de vie.

   Cele mai bune rezultate le-am obtinut cu lemn de corcodus, nu l-am fiert niciodata, l-am folosit crud, nu uscat si se scufunda extrem de repede.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: cu ce se trateaza radacinile

bradraqua A scris:
ady vladutz A scris:

Eu am folosit pana acum lemn de mar,prun,salcam, corn si vita de vie.

   Cele mai bune rezultate le-am obtinut cu lemn de corcodus, nu l-am fiert niciodata, l-am folosit crud, nu uscat si se scufunda extrem de repede.

Si cand este verde nu emana seva?

14

Re: cu ce se trateaza radacinile

ady vladutz A scris:
bradraqua A scris:
ady vladutz A scris:

Eu am folosit pana acum lemn de mar,prun,salcam, corn si vita de vie.

   Cele mai bune rezultate le-am obtinut cu lemn de corcodus, nu l-am fiert niciodata, l-am folosit crud, nu uscat si se scufunda extrem de repede.

Si cand este verde nu emana seva?

   Nu l-am intrebat pe lemn, daca emana seva lol  Daca folosesc asa ceva in bazine cu Discusi, da-ti seama ca "seva" nu este toxica! Eu vi le servesc pe tava, voi nu vreti sa va asumati niciun risc! Vreti sa invatati numai din experienta altora. lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: cu ce se trateaza radacinile

AM incercat.....si am patit cu un lemn de mar sa imi faca acvariul varza.dar ma gandesc ca mai este vorba si de volumul acvariului......nu se compara un acvariu pentru discusi probabil macar 200l cu un acvariu de 50l.

16 Editat de irukandji (2011-02-17 18:39)

Re: cu ce se trateaza radacinile

Mai, haideti sa o luam logic... nici romanii n-au murit peste noapte ca au baut apa din conducte de plumb. Nici pestii nu vor muri daca bagi o bucata de plumb in acvariu, nici daca bagi un cui, nici daca bagi lemne cu toxine... Parerea mea, insa, este ca ar trebui sa evitam sa bagam metale grele sau care oxideaza masiv in contact cu apa si de asemenea NU ORICE LEMN SAU RADACINA GASITA LA MARGINEA PARCULUI, desigur, daca va pasa si de ziua de maine. Din cate stiu eu, lemnul de prun contine niste toxine, si samburii la fel, nu sunt comestibili. Lemnul de salcie (coaja este aspirina naturala) sau de salcam (dulceata de flori ati mancat?), daca nu gresesc, pot fi folosite. Vita de vie este folosita, tocmai pentru ca nu e toxica, zeama din vita de vie se bea, frunzele se mananca(sarmale), fructele se mananca...

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

Re: cu ce se trateaza radacinile

din cate ii dau eu seama, nu seva e ceea care dauneaza pestilor. cred ca sunt microbi sau alte substante chimice ce poate sa ii contina lemnul, in functie de unde e luat.
cred ca atat timp cat nu a stat intr-un mediu murdar... o simpla fierbere ar trebui sa rezolve in mare parte problema. sper sa nu gresesc.