1

Subiect: Caras cu dropsy

Buna ziua,

    Ma numesc Cosmin,locuiesc in Bucuresti.
    Sincer,imi pare rau pt caraselul tau,si pt toti cei care si-au pierdut un prieten drag.
      Din pacate,ma alatur si eu cu caraselul meu bolnav de ieri.
    Pana acum am citit pe acest forum si am urmarit cu atentie evolutia caraselului.
    Si chiar mi-am spus in minte ce norocos sunt ca ai mei sunt sanatosi.
    Dar,iata, ca ieri cand am ajuns de la serviciu l-am gasit pe caraselul meu,umflat,cu burta mare,si parca pe o parte are cativa solzi zburliti..mie greu si teama sa pun acel diagnostic dur...dar stim cu totii ce are.....face treaba mare subtire si alba. Tot timpul le-am dat odata pe saptamana mazare fiarta,schimbat apa 25%,mancare numai de calitate special pt ei,de la producatori diferiti.
      Acum sunt in cautare de Backto Tabs,in asta mie ultima speranta.....azi nu le dau nimic de mancare.
      Daca nu gasesc,ii voi tine cateva zile numai pe mazare.
    Sunt asa de trist sad

Re: Caras cu dropsy

Salut Cosmin, imi pare rau de carasel, dar sper ca l-ai separat de restul pestilor nu? Si inca o intrebare: a mancat cumva si tubi?

3 Editat de cosmin76 (2011-02-18 17:08)

Re: Caras cu dropsy

Salut,

Nu i-am dat deloc tubi,numai mancare de la tetra,jbl,sera,care se scufunda....altceva nu. Si nu l-am scos din acvariu,nu am unde sa il pun in alta parte.
Ce sa fac daca nu gasesc Sera backto tabs?
Sa ii dau urmatoarele zile numai mazare?
Sta intr-un colt,dar se si misca prin acvariu,se duce dupa mancare....dar face treaba mare cum am mai zis,subtire,alb.

Sansele lui de supravietuire sunt mici,nu?
Ca peste tot numai asta am citit sad

4

Re: Caras cu dropsy

Buna Cosmin si bine ai venit printre noi.
Iti multumesc pentru cuvintele frumoase si imi pare sincere rau pentru caraselul tau.
Si eu am avut o problema in a gasi Bakto Tabs,dar a avut rezultate in ceea ce priveste viermisorii.
Pestisorul meu nu a avut aceasta problema cu solzii"zbarliti"...asta ii mai trebuia si le avea pe toate.
Pe mine m-au invatat cei de pe forum ca Nematol ar avea cele mai bune efecte,si ca este bine sa facem deparazitarea cu acest produs.
Atentie,sa nu faci mai multe tratamente in acelasi timp,nu le facem decat mai mult rau pestisorilor astfel.

Incearca sa iei legatura cu specilaista in carasei,Lucia sau cu Iuliana,ele m-au ajutat si pe mine,numai ca eu am cerut ajutor prea tarziu.
Sanatate si vreau sa imi dai vesti mai bune data viitoare.

Traieste clipa !

5

Re: Caras cu dropsy

Multumesc frumos pt raspunsul tau!!

Imi poti spune de unde pot lua produsul de care spui?
Am cautat Baktopur tabs si nu am gasit nicaieri.
Azi nu le dau nimic de mancare,si de maine le dau numai mazare odata pe zi!!
Este bine asa?  Saracul sta intr-un colt si se uita la mine sad(

6

Re: Caras cu dropsy

singura solutie este congelatorul...si repede ca sa nu ia si altii si sa se chinuie mai putin. Hidropizia nu se vindeca sub nici o forma mai ales in ultima faza cand se zbarlesc solzii!!!

7

Re: Caras cu dropsy

Dar nu pot sa fac asta...ii am decand eram mititei.
Si se uita la mine...nu pot......acum vad ca inoata prin acvariu...l-am mai observat..are doar cativa solzi mai indoiti,si doar pe o parte.

8

Re: Caras cu dropsy

Eu nu stiu cum pot spune unii ca solutia este congelatorul.
Ce ar fi daca ei ar fi bolnavi si in loc sa incerce sa ii salveze,un doctor i-ar baga intr-un congelator sau mai rau la crematoriu?Oare nu mai ganditi,oameni buni?
Chiar daca ar exista o sansa la o suta eu as lupta fara doar si poate sa imi salvez micul prieten.
Cosmin,un sfat ar fi sa il scoti cat mai repede din acvariu.Daca nu ai alt acvariu spital,baga-l intr-un borcan din acela de 15-20 litri.Poate nu e cel mai indicat,dar in lipsa de altceva...
In primul rand trebuie sa fie bine oxigenat.
Incearaca maine cu mazare decorticata dar nu exagera,3-4 bobite cred ca sunt suficiente.Cauta la pet shop-uri si spirulina.Costa in jur de 10 ron si ii ajuta sa lupte contra bolilor.Nematol este in jur de 50 ron,cauta in tot orasul daca este cazul pentru ca sigur v-a fi nevoie sa le faci un tratament si mititeilor care nu sunt bolnaviori.
Si al meu era apatic,iti inteleg frustrarea,dar daca ii putem ajuta cu ceva,pentru toti banii din lume nu as ezita.
ceva poze ar ajuta.

Traieste clipa !

9

Re: Caras cu dropsy

stiu, e f greu dar gandeste-te ca ii curmi suferinta. Cauta pe net si informeaza-te ce inseamna hidropizie si o sa realizezi ca nu are sanse. Zbarlirea solzilor dupa ce se baloneaza exagerat carasul, reprezinta unflarea organelor interne ca urmare a atacarii lor de catre bacterii. Este ultima faza a bolii si arata ca a cedat organismul pestelui.

10 Editat de cosmin76 (2011-02-19 15:30)

Re: Caras cu dropsy

Buna,

Ieri au facut pauza totala de mancare.Azi la pranz le-am dat 4 bobite de mazare fiarta.AU MANCAT,ma bucur,chiar si cel bolnav,usor usor a gasit si a mancat.
Acum o sa urmaresc cum face,subtire,alb sau normal.
Am de la sera ,GOLDY COLOR SPIRULINA.Este ok? Asta le-am dat decand ii stiu.Asta si celelalte.
Am schimbat si 25% apa.

11

Re: Caras cu dropsy

nu are sanse, nu te imbata cu apa rece. O sa moara in chinuri. In poza se vede ca are solzii zbarliti... Se spune ca este de vina calitatea proasta a apei si cedarea organismului pestelui...

12 Editat de aryna (2011-02-19 17:38)

Re: Caras cu dropsy

o sa raspund dat fiindca am carasi de 4 ani si am ceva bucatele, cam 30 de carasi. Din experienta mea pot spune ca in ultimul moment nu trebuie sa te gandesti cu sufletul, sa fii egoist si sa il mai tii in viata doar pt ca sa il mai vezi 3 zile. Daca zici ca il iubesti gandeste-te la el si ce inseamna boala pt el. Eu propun ca cei care vorbesc fara sa se intereseze suficient sa nu mai dea sfaturi gresite celor care sunt incepatori in acvaristica sau incepatori la capitolul boli. Daca ai un catel care nu mai are sanse, nu vede, e paralizat si nu aude ce faci? Il lasi sa se chinuie? Nu mai fiti asa sentimentali pentru voi si fiti mai omenosi cu pestii...
Cu ce sa lupti? Oameni buni, zbarlirea solzilor inseamna generalizarea bolii si raspandirea ei la toate organele. Acestea din urma acumuland lichid...de unde vine si umflarea exagerata a abdomenului. NU MAI ARE SANSE NICI MACAR DE 0.1%. Trebuie sa fim realisti. Din pacate aceasta boala isi arata simptomele cand nu se mai poate face nimic....asa ca nu exista "prea tarziu" sau "prea devreme". Pestele se umfla rapid si e din start prea tarziu pt el.  Nu am nimic cu pestii, ii iubesc foarte mult si mai ales pe ai mei dar unde nu merge accept realitatea. Nici un medicament nu are rezultat asa cum nici pentru un om cu cancer generalizat nu exista remediu.

13 Editat de Ancistrus (2011-02-19 17:33)

Re: Caras cu dropsy

Chiar daca are conformatie a corpului de Ryukin tot se vede ca are abdomenul plin cu lichid, si eu zic la fel ca nu scapa, dar daca nu il separi se vor imbolnavi toti pestii de acolo. Sunt de acord si cu ce spune colega @aryna referitor la calitatea apei, apa ta are o nuanta "incetosata", tulbure, deci acvariul tau este neciclat si periculos pentru orice vietuitoare. Ca mancare incearca sa hranesti caraseii cu mancare care nu pluteste (recomand Saki-Hikari Fancy Goldfish Basic Diet http://www.hikari.ro/goldfish/diete-pre … ancy-basic). As vrea sa te intreb cum faci schimburile de apa si cum cureti filtrul... trebuie sa incerci sa combati cauza.

14 Editat de cosmin76 (2011-02-19 18:52)

Re: Caras cu dropsy

Salut,

Am uitat sa spun....apa arata asa deoarece am tratat-o cu MICROBE LIFT GRAVEL AND SUBSTRATE CLEANER,care face apa neagra vreo 5 zile...azi am schimbat 25% apa,lasata la temperatura camerei 1 zi,apoi tratata cu SEACHEM PRIME si bacterii de la MICROBE LIFT.
Mancare le dau numai pt carasi de la toate firmele care se gasesc in Romania.
Apa schimbata saptamanal,filtrul AquaEl FAN 1 ,il spal usor in apa acvariului cand scade debitul!

15 Editat de aryna (2011-02-19 19:05)

Re: Caras cu dropsy

filtrarea este total insuficienta pentru carasi! Carasii sa tin foarte greu cu filtre interne, iar Fan 1 este muuullt prea putin pt ei. Recomand un filtru extern care face atat filtrare mecanica cat si biologica. Bilele acelea de ceramica pe care le-ai pus langa pesti in acvariu se pun intr-un filtru extern pentru a realiza filtrarea, nu sunt pt decor. Asta daca vad eu bine si nu ma insel...

Nu mai pune substante multe la carasi, risti sa ii intoxici. Mancarea conteaza mult prea putin in ultima faza a bolii...deja cand un caras nu mai mananca are sanse minime de supravietuire. La efectuarea unui tratament nici nu prea se recomanda hranirea obisnuita.( scazi cantitatea de hrana cu care era obisnuit).Asta e, sunt exagerat de sensibili, de aceea nu se recomanda incepatorilor. Nu stiu daca o sa bagi in seama ce am zis eu dar, ma rog...eu mi-am facut datoria...

16

Re: Caras cu dropsy

Multumesc mult tuturor pt sfaturi si sugestii!!!

Doresc ca nimeni sa numai treaca prin ce trec eu zilele astea!!!

Re: Caras cu dropsy

Buna si bine ai venit
sincer pe mine una ma deranjeaza sa aud (nu are sanse )si ce,este de datoria ta sa incerci, pana in ultima clipa sa-l salvezi,daca nu mai bine te lasi de acvarism,inseamna ca nu ai suflet si nu-ti pasa,din moment ce ai hotarat sa-i cresti iti asumi si responsabilitati.Cosmin 76,pt tine voi raspunde pe mesaj privat,pentru a nu face publicitate gratuita ,unui produs sau firme.O zi frumoasa.

18 Editat de aryna (2011-02-20 23:21)

Re: Caras cu dropsy

da banii degeaba pe produsele indicate de tine...mai citeste si tu despre boala asta. In primul rand ii trebuie o filtrare excelenta si apoi o sa aiba carasi sanatosi! Daca nu rezolva problema cu filtrarea mai bine trece pe pesti mai putin pretentiosi. Nu faceti decat sa intoxicati bietul animal, deja suferind, cu diverse substante!

Daca nu crezi citeste pe prospectul produsului cel mai puternic antibiotic antibacterian  tolerat de pesti, care se numeste bactopur direct, care are la baza Nifurpirinol. Pana si acolo scrie ca, odata zbarliti solzii nu mai are efect medicamentul. El este indicat pentru ca ceilalti pesti sa nu se infecteze.

CITEZ: "Bolile bacteriene interne ale peştilor ornamentali pot fi recunoscute după umflarea abdomenului, zbârlirea solzilor, ochii exoftalmici. Alte simptome sunt mişcările legănate, închiderea culorii, lipsa apetitului şi în final, apatia totală. Chiar dacă aceste simptome apar relativ târziu, tratamentul cu sera baktopur direct va fi util pentru protejarea peştilor care nu au fost încă afectaţi."

19

Re: Caras cu dropsy

În cazul în care boala este în stare avansată, recomandăm aplicarea Sera Baktopur Direct într-o baie de scurtă durată. Dizolvaţi 1 pastilă de Sera Baktopur Direct într-un container de plastic cu 2 l apă de acvariu. Tineţi peştii în această soluţie timp de 30 minuteşi apoi puneţi-i la loc în acvariu.(am citat din prospectul aceluiasi medicament)
Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni pe tema asta dar nu inteleg de ce atata indarjire din partea ta,ca prietenul nostru,Cosmin sa nu lupte pentru salvarea micutului.Eu cunosc persoane care s-au vindecat de cancer numai pentru ca au luptat cu boala.Pana la urma care e problema?Ti-a cerut cumva bani de medicamente tie?
Daca tu crezi ca ne poti fi alaturi macar cu o vorba buna,fa-o,daca nu...te rog eu...negativismul tau nu ne face bine deloc.

Traieste clipa !

20

Re: Caras cu dropsy

noroc ca nu bag in seama obraznicia unora...si nici lipsa de experienta. Eu stiu un lucru: nu ma bag daca nu ma pricep. Ce faceti voi numai ajutor nu se cheama.
Ma rog...sper sa nu ajung sa va cer voua sfaturi...as ramane si fara bani si fara toti pestii ca habar nu aveti care este cauza, voi tratati doar efectul...