Subiect: pete albe xifo

Buna
Mi-am cumparat recent un acvariu de 90 litri. L-am populat cu 4 moly, 6 guppy si 12 xifo. La citeva zile mi-au aparut pe xifo niste puncte mici albe pe corp si innotatoare. Tot xifo sunt cei care stau cu innotatoarele strinse (lipite de corp).
Doi din xifo au partial coada albicioasa, culoarea portocalie fiind inlocuita cu un alb transparent.
Ce imi recomandati? Cei doi cu pete albe sa fie sursa de boala?
Acvariul este echipat cu un filtru biobox2, plante naturale, nisip, aerator (nush cum se cheama - vibrator?) si neon. Mincarea pe care le-o dau sunt purici uscati si niste chestii colorate ca niste foite foarte subtiri.
Ce medicamente ar trebui sa le administrez si cum?
Merci mult.

Re: pete albe xifo

Salut, in primul rand (profilactic) ti-as recomanda sa ai un minim de 25°C temperatura in acvariu, sa ai grija sa nu fie pestii stresati (miscari brusce etc) si sa-i hranesti corespunzator... nimeni de pe forumul asta nu cred ca mai foloseste "purici uscati si niste chestii colorate" ca sa-si hraneasca pestisorii din acvariu. Dar daca tot ai dat-o in "gris" (Ichtyopthirius) poti folosi cu succes Sera Costapur (conform specificatiilor producatorului). Succes!

Re: pete albe xifo

Multumesc de informatii. Ce as putea sa le dau de mincare , ceva ce ar fi compatibil cu xifo, guppy si moly?

4 Editat de Ancistrus (2011-02-19 01:02)

Re: pete albe xifo

TetraMin Granules, ieftin si bun... sau mult mai buna Hikari Tropical Fancy Guppy http://www.nevertebrate.ro/Hrana-Hrana- … _info.html