1

Subiect: Cum se trimit crevetii ?

Asa cum spune si titlul as vrea sa aflu metode de ambalare a crevetilor pentru a fi trimisi cu posta sau curierul,astept sfaturi de la cei care au mai trimis creveti cu posta ,multumesc,cu respect Ciprian.

Sa fii OM ii lucru mare!!!

Re: Cum se trimit crevetii ?

Eu personal nu am trimis/primit creveti prin curierat, dar am un coleg care a facut o comanda de la Nevertebrate.ro, pachetul primid-ul intr-un recipient de plastic (pe care l-a platit) iar in el pe langa creveti au fost introduse si plante (bonus) in recipientul in care sunt transportati pentru a avea de ce se agata cand sunt transportati, iar acestea reprezinta totodata o sursa de hrana. Intr-adevar moss-ul sau egeria ar fi cele mai ok plante pt transport.
Asta este tot ce mi-a zis el.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3

Re: Cum se trimit crevetii ?

o.k multumesc pentru raspuns , oare recipientul sau punga sant umplute in totalitate cu apa sau se lasa si aer ,pentru ca imi pun intrebarea daca se lasa aer nu se creeaza curenti prea mari la trasport care i-ar putea rani sau chiar mai rau,iar daca nu se lasa aer nu se pot asfixia fara oxigen pe perioada transportului???

Sa fii OM ii lucru mare!!!

4

Re: Cum se trimit crevetii ?

eu am trimis cu posta si au murit toti a durat 3 zile,dupa care am vorbit cu mecanicul de locomotiva si i am dat lui intr o sticla de borsec
ideea e sa ajunga in aceiasi zi altfel poti sa ai daune

5

Re: Cum se trimit crevetii ?

Eu am primit prin posta. Erau intr-o punga de la Sera, plante si apa . avea aer ( cam 20% ) . Punga pusa intr-o cutie si pe langa hartii ( oferte Spam billa )
Au ajuns nevatamati.