1

Subiect: Alge???

De curand am vazut ca a aparut un fel de PAR pe frunzele de valisneria.
Sunt cumva alge?
Daca da pot scapa de ele?
Cum?
Maine vreau sa pun substat Aqua Basis in acvariu si vreau sa stiu daca trebuie sa renunt la ele?
Atasez si cateva poze

Re: Alge???

Salut, parul de care vorbesti se pare ca sunt alge filamentoase verzi. Exista mai multe metode de combatere a lor, legate de iluminare, vietati care le consuma [melci, creveti, pesti], substante contra algelor sau aditie de co2, dar in primul rand trebuie sa dai mai multe detalii despre acvariul tau [marime, iluminare, pesti, substrat etc. pentru a putea depista cauza aparitiei lor si apoi inlaturarea efectului.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3

Re: Alge???

200 l,2x39 w-865 osram t5,43 cm h,pietris (pana maine cand vreau sa pun aqua basis)

Re: Alge???

Aduna cu mana frunzele cele mai afectate, racaie cu grija geamul in asa fel sa nu le imprastii pe acolo, am creveti, neritina, physa marmorata, melanoides, am incercat si cu SAE candva, nu stiu cine o sa aiba pofta de asa ceva... Se pare ca pana la urma, de alge se scapa uneori cu schimbatul tuburilor cu alt tip, dupa 3 zile de intuneric si apa cat mai curata, restul metodelor n-au mers pt mine.

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate