Subiect: Inmultire corydoras

A reusit cineva sa inmulteasca corydoras? as vrea si eu sa inmultesc si sunt curioas daca a mai inmultit cineva sa imi impartasasca si mie "secretele" succesului sau.
Si daca este cineva care are o pereche de cory as vrea sa ii cumpar wink poate sa si aibe o dupunere la activ tongue

Multumesc anticipat

Re: Inmultire corydoras

nu a incercat nimeni pana acum ???
poate cineva sa ma lamureasca care sunt diferentele intre sexe la corydoras

Re: Inmultire corydoras

Ai mei tot depuneau toamna trecuta.
Aveam doi paleatus care dupa schimburile de apa isi imprastiau icrele in tot acvariul.
Intr-o zi uitandu-ma prin acvariu am observat ca ceva mic se tot misca prin substrat, era un pui de corydoras care l-am separat dar a ajuns sa fie mancat de niste Hemichromis Lifalili impreuna cu vreo 15 pui de ancistrus si vreo 150 pui de scalari din neatentia mea.
Apa rece ii determina sa depuna.

Numai bine.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: Inmultire corydoras

Multumesc mulr marian.
Cat despre determinarea sexelor ai vreo idee?

Re: Inmultire corydoras

Ceva vag doar, masculul e mai mic ca femela.
Poate ma insel.
Dar cauta pe google breeding corydoras daca stii engleza.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

Re: Inmultire corydoras

am cautat corydoras sexual differences si am gasit ceva. big_smile
multumesc mult marian ptr ajutor wink

7 Editat de elton_braila (2009-11-16 21:47)

Re: Inmultire corydoras

Corydoras se reproduce usor si sunt foarte prolifici indiferent daca sunt Paleatus sau Aeneus.
Toti depun pe geamuri in apa proaspata la 20,21 grade.
Daca vrei iti donez doua perechi,una albino si alta neagra[nu e chiar negru ].
Ambele perechi au experienta succesul este garantat.
Am scos pui si din unul alb si unul negru fara probleme.
Femela matura este mai mare ca lungime fiind burtoasa iar masculul suplu si mai mic.
Ambele perechi sunt corydoras aeneus dar iti gasesc si paleatus daca vrei.
Detalii importante iti dau pe mail .
In 3-4 zile sigur iti depun cam 300 boabe.

Re: Inmultire corydoras

ok, knd mai ai drum prin buc te rog anunta-ma big_smile cred ca inca mai am nr tau, o sa te sun eu zilele astea sa vb . big_smile
multumesc mult de tot

9

Re: Inmultire corydoras

e un petshop la valea lunga ( cartier militari )  unde au ancitrusi . mi-am luat eu acum 2 saptamani de acolo .

Re: Inmultire corydoras

salut, am si eu 3 cory paleatus temperatura in acvariu e 24-25 grade, e nevoie neaparat de 20-21 ca sa depuna ?

11

Re: Inmultire corydoras

elton_braila A scris:
zemizeu A scris:

e un petshop la valea lunga ( cartier militari )  unde au ancitrusi . mi-am luat eu acum 2 saptamani de acolo .

Multumesc dar am fost in obor si la Cora si m-a dezamagit profund oferta.

Cora Militari ?

Re: Inmultire corydoras

la Cora nu au pesti.Zemizeu unde este petshop la valea lunga,au ceva pesti pe acolo?

13

Re: Inmultire corydoras

sorincristian A scris:

la Cora nu au pesti.Zemizeu unde este petshop la valea lunga,au ceva pesti pe acolo?

da , e la parterul unui bloc , pe langa biserica .mai e un petshop si in piata gorjului.   dar iti recomand sa mergi in Hornbach Militari

14

Re: Inmultire corydoras

Salut.
Am facut un schimb total de apa, curatat acvariul pietrisul,plantele. Timp in care am mutat pestii in alt recipient. Cand am pus pestii inapoi in acvariu, am observat icre lipite de geamul acvariului. Mentionez  acvariul este populat cu  2 carasi, 2 ancistrusisi  1 pleco. Am recuperot doar cateva icre si le-am pus intr-o casetuta pentru puiet. Daca ii lasam acolo ii curata pleco si ancistrusii.
Intrebare; au sanse  sa eclozeze?,sau , cat ii tine perioada de imperechere?. daca ii mut intr-un alt acvariu mai micut(fara alti pesti mari si mancaciosi de icre), am sanse sa se mai imprecheze si daca da, dupa ce-si lipesc icrele ii scot din acvariu?. Am un alt acvariu micut(8 litri), pentru puiet,acolo am ceva pui de moli,gupi sixifo. Dati va rog ceva detalii??, intr-o caseta nui pot pune,pentru ca sunt cascadori de profesie. Mai zilele trecute am gasit unul pe jos, cred ca la-m recuperat dupa vreo 20 minute, erau solzii deja uscati si el abia mai casca gura,dar a rezistat acumeste vioi. Am nevoie urgent de sfaturi,altfel le trece  perioada.
Deasemeni, am in acvariu ceva pietre mari,und ele-am construit niste tuneluri suficient de inguste doar cat sa incapa ei,i-am vazut  zabovind pe acolo, credeti ca o fi pus ceva icre acolo??. Mai am si un mascul ancistrus , care a depus si pazeste niste oute plantate intr-o nuca de cocos,preventiv am indreptat iesirea catre o piatra sa nu poata intra pleco, care cam da tarcoale,sta pe nuca de zici ca este santinela,dar nu poate sa mute piatra din loc,iar ancistrusul incearca din rasputeri sa nu-l lase sa  bage boticul unde nui fierbe oala.
Datimi va rog ori ce fel de sfaturi si variante. Am o placere nebuna sa  vad ca se inmultesc pestisorii > chiar daca dupa aceiaii dau pe gratis sau la troc/mancare, dar in tot deauna eu sunt in pierdere. raman doar cu satisfactia ca mi-a reusit :sok