1

Subiect: botia macracantha

Buna,

Am cumparat ieri din Obor o botia macracantha si doi hoplo frumosi foc si destul de vioi, pentru acvariul meu in care mai am patru carasi, hoplo sunt ok , vioi botia in schimb sta pe o parte , si se mai ridica din cand in cand , nu are pete , nu se vede nimic schimbat la colorit dar este foarte bleaga. Nu am mai avut pana acum botii si nu stiu daca este normal... daca le dau mancare iese si ea si este destul de vioaie , mananca dar ma ingrijoreaza statul asta asa .....culcat . Ce credeti ? Este bolnava ? stie cineva ce tratament as putea sa-i fac ? ceilalti pesti , cei patru carasi si doi hoplo nu au ciupit-o ...
Multumesc mult !

2

Re: botia macracantha

Buna ziua...am si eu o intrebare inainte sa continuam...
Capacitate acvariu =? litri?
PS: carantina la pestii luati din obor....presupun ca nu

"Oricât de putini am fi, tot trebuie sa ridicam steagul"

3

Re: botia macracantha

Capacitate acvariu 120l , carantina din pacate nu.......Multumesc !

4 Editat de costyoo (2011-02-22 19:58)

Re: botia macracantha

Da...sa ai grija pe viitor cand vor creste pestisorii fiindca nu prea vor avea sptiu(ai ales specii care cresc f mari, si necesita mult spatiu)
In privinta "inculpatului" daca nu are nici o pata/decolorat si doar ti-se pare bleg ; eu zic sa stai linistita momentan si sa astepti sa se mai acomodeze si el (presupun ca l-ai introdus de curand)
PS: doar o curiozitate...dupa stingerea luminii ce comportament are?
PPS: si eu luam pesti din obor si ii introduceam direct in acvariu fara carantina.....pierderi cam 50% smile)  dar a trecut ceva timp (cel putin asa ma laud-ca nu mai fac )

"Oricât de putini am fi, tot trebuie sa ridicam steagul"

5

Re: botia macracantha

Multumesc mult ! sper sa-si revina. Uneori pare ca nu mai misca...am avut cateva tentative sa o scot crezand ca nu mai traieste si cand simte miscarea sprinteaza ....nu stiu ce sa mai cred , e ciudata rau . Hoplo sunt ok , nu au nici o problema s-au imprietenit imediat cu carasii .

6

Re: botia macracantha

Nu si-a revenit botia mea , doarme pe o parte , nu stiu ce sa-i fac  sad . Daca o mut in alt acvariu .......o fi mai bine  ? chiar nu stiu sa ingrijesc pestele asta  roll . si cand se stinge lumina doarme.....noaptea nu l-am urmarit ca nu stau la job si noaptea...Astept sfaturi ...va rog ...
Multumesc !

Re: botia macracantha

DanaD A scris:

chiar nu stiu sa ingrijesc pestele asta

Botia, ca si alti pesti, are nevoie de schimburi de apa (25-30% saptamanal), de o companie de macar 5 indivizi de acelasi fel, sa nu ii suprahranesti (Botia mananca si melcisorii comunitari din acvariu), sa ai plante naturale in acvariu (cu carasii impreuna ma cam indoiesc de plante). Deci daca ii satisfaci niste cerinte modeste, nu vad de ce ar avea probleme. Daca il muti in alt acvariu nu faci decat sa-l chinui, adica acvariu in care ai vrea sa il muti este ciclat?
PS: Colegul @costyoo te-a atentionat cum ca pestii tai cresc foarte mari, numai Botia ajunge la 30 cm, sunt curios carasii tai acum la ce dimensiuni sunt?

8

Re: botia macracantha

bradraqua A scris:
DanaD A scris:

Buna,

Am cumparat ieri din Obor o botia macracantha si doi hoplo frumosi foc si destul de vioi, pentru acvariul meu in care mai am patru carasi, hoplo sunt ok , vioi botia in schimb sta pe o parte , si se mai ridica din cand in cand , nu are pete , nu se vede nimic schimbat la colorit dar este foarte bleaga. Nu am mai avut pana acum botii si nu stiu daca este normal... daca le dau mancare iese si ea si este destul de vioaie , mananca dar ma ingrijoreaza statul asta asa .....culcat . Ce credeti ? Este bolnava ? stie cineva ce tratament as putea sa-i fac ? ceilalti pesti , cei patru carasi si doi hoplo nu au ciupit-o ...
Multumesc mult !

   Aceasta manifestare face parte din comportamentul specific al acestei specii (asemantor Tetrazonelor care stau cu capul in jos). Urmareste-o totusi cu atentie, daca se intimpla pentru perioade lungi, pestele poate avea o problema, de exemplu acomodarea la noile conditii de viata. Recomandabil este sa ai in jur de 4-6 buc. Botia sunt pesti extrem de "sociabili" cu semenii lor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9 Editat de DanaD (2011-02-23 16:31)

Re: botia macracantha

Buna tuturor,

Am luat masuri si am mutat-o in acvariul colegei mele care este inceput de o saptamana (50l ) , fostul meu acvariu , nu are locatari deocamdata o tinem izolata pana diseara cand va merge la colega mea acasa unde o asteapta un acvariu mare (200l) si unde mai locuiesc inca cinci surate de-ale ei acomodate si vioaie. Mi-am dat seama ca nu este bolnava , este foarte fricoasa. In acvariul nou unde este singura se plimba fara probleme , se ascunde doar daca se apropie cineva sa o studieze, la mine am impresia ca era foarte speriata de ceilalti pesti.
Carasii mei sunt micuti , am un Oranda care are in jur de 10cm, un auriu, unul alb, unul portocaliu cu pete negre au in jur de 7-8 cm , cei trei sunt mai mici decat Oranda, iar cei doi Hoplo au cam 7-8 cm.
Macracantha vad ca se simte mult mai bine izolata si am luat decizia sa o donez colegei mele , cred ca o sa-i fie mult mai bine alaturi celelalte.
Asa cum a-ti banuit in acvariul cu carasi nu am decat o singura planta un Echinodorus amazonicus pe care o tin in ghiveci de ceramica pentru ca baietii mei au foarte multa treaba cu ea .... smile

Va multumesc mult pentru sfaturi, nu stiam despre compotamentul acestui peste si eram foarte ingrijorata dar vad ca se simte bine asa ca m-am linistit .
Multumesc !

10

Re: botia macracantha

Buna ,

Se pare ca Botia mea a fost bolnava, am mai tinut-o la serviciu in acvariul colegei mele, separat pentru a evita riscul de imbolnavire a celorlalti pesti urmand ca astazi, daca i-si revenea sa o ia colega mea acasa . .......dimineata nu mai misca  :fcry ...... nu stiu ce a avut ca nu avea ninic pe ea , culorile erau ok , nu stiu ce s-a intamplat cu ea .......
Va multumesc mult pentru ajutorul acordat , i-mi pare foarte rau pentru ea .....o chema Mia...

11

Re: botia macracantha

Imi pare rau.Din pacate,acest hobby(acvaristica)ne predispune la astfel de "suferinte".Ne atasam de aceste mici vietati,chiar din prima clipa.Si eu am patit cu un caras f frumos care a murit la cateva ore dupa ce l-am cumparat si a trebuit sa ma duc repede sa caut altul la fel,ca sa nu mai sufere si copilul.
Atentie de unde cumparati pesti:uitati-va la ei,la culoare,la stare generala,observati conditiile in care sunt tinuti si NU PUNETI BAZA PE SFATURILE VANZATORULUI.Desi ar trebui sa ne indrume,am primit multe sfaturi gresite,doar din dorinta de a-si vinde marfa.Pacat...

Re: botia macracantha

Botia macracantha nu e pt incepatori, e foarte pretentios la calitatea apei