Subiect: o idee pentru un decor HOME MADE !!

Vreau si eu de la voi o idee pentru un decor HOME MADE !! Spuma, poliestier , etc.  Am tot felul de idei dar nu ma pot opri la nici una .... Voi ce a-ti mai incercat ?

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

2

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

Eu am facut un decor din polistiren, cimentat si apoi vopsit.Iti pun aici cateva poze !

I reject your reality and substitute it for my own !

3

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

Prima data am dat cu amorsa si apoi cu ciment

I reject your reality and substitute it for my own !

4

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

culori(oxizi de fier)

I reject your reality and substitute it for my own !

5

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

2.

I reject your reality and substitute it for my own !

6

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

si finalul...

I reject your reality and substitute it for my own !

7

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

In timp ce ma chinuiam sa pun poze am vazut ca e cam vechi postul tau, nu cred ca mai ai nevoie,dar le las totusi daca tot am pus.;)

I reject your reality and substitute it for my own !

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

Da e super tare ideea !! Eu mai stiu unu din bucati de poliestier. Si ala ese super marfa si merita incercat !! Da impresia de stanca ! O sa incerc sa fac unul in miniatura sa va arat !!:P

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

9

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

sau daca nu, poate pui ceva poze cu al altuia sau sa mi zici cum se face....ca as avea nevoie de unul pt acvariul mic de 36 litri:D

I reject your reality and substitute it for my own !

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

Mai spart.....pai decorurile astea se fac in special pt acvarile mari !! Mie acvarile mici nu imi plac deloc pt ca nu ai ce realiza in el. Da uite o sa incerc sa fac unul !

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

Froda,

Este fonomenala.

12

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

Ms.Voiam sa fac unul de dragul de a face ceva ... as mai face un acvariu mare ...dar sincer numai am unde sa-l pun...

I reject your reality and substitute it for my own !

13

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

poti sa il tii la mine acasa daca vrei, promit sa am grija de el..... big_smile

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

14

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

vreau sa te intreb ceva... Deci ai facut decorul ai pus ciment, pe urma l-ai dat cu vopsea(oxizi de fier)? pe urma iar ciment si pe urma l-ai mai dat cu vopsea pe baza de rasina?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

15

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

Ordinea este: ciment, oxizi, vopsea... N-ai nevoie de 2 straturi de ciment...

I reject your reality and substitute it for my own !

16

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

pai pe net am vazut k se da cu 3 straturi de ciment, primul e foarte moale, urmatorul e o pasta mai groasa iar al 3 e tot ceva foarte moale, straturile zicea k se dau la interval de 24 de ore.
Vreau sa te intreb cum ai prin polistirenul care l-ai taiat acel aspect de piatra pe placa mare pe suport, lipit cu silocon sau i-ai infipt scobitori ?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

17

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

Am vrut sa zic ca n-aiu nevoie de 2 straturi in ordinea in care ai mentionat-o prima data. E adevarat ca trebuiesc cel putin 2 straturi la inceput(eu am renuntal la al treilea, dar dupa al doilea am pudrat polistirenul cu praf de ciment si l-am udat de vro 3 ori, lasandu-l de fiecare data sa se usuce). Eu nu l-am lasat 24 de ore. Daca-mi aduc bine aminte de la primul strat de ciment pana la ultimul strat de culoare a durat vro 8-9 ore... Vopseaua am dat-o a doua zi daca nu ma insel.
Placa de polistiren a fost de 5 cm iar scobiturile le-am facut cu cutter-ul. Am mai lipit apoi cu silicon bucati pe care le-am scos din crapaturi.

I reject your reality and substitute it for my own !

18

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

Multumesc frumos. Arata foarte frumos ce ai facut tu acolo... O sa incerc si eu sa vad ce obtin.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

19

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

Deseneaza-ti cu un creion pe placa inainte sa decupezi... oricum n-ai sa respecti desenul dar ca sa-ti faci o idee de ce trebuie sa faci. Partea care nu mi-a iesit mie a fost sa fac cimentul sa adere la polistiren... Ar fi bine sa-l dai cu smirghel inainte sa dai primul strat de ciment....
La culori o sa trebuiasca sa incerci niste amestecuri ca sa-ti iasa nuantele dorite...
In rest nu stiu ce sa-ti mai zic... Poate sa-l lasi mai mult la uscat intre straturile de ciment si cred ca e foarte importanta pudrarea de care ti-am zis cu ciment si udarea permanenta... te ajuta sa nu crape.
Spor, astept poze big_smile

I reject your reality and substitute it for my own !

20

Re: o idee pentru un decor HOME MADE !!

cu ciment ai dat doar pe fata sau si pe laterale sau pe spate ?

CARPE DIEM