1 Editat de aryna (2011-02-23 23:12)

Subiect: unul dintre acvariile cu carasi

daca as putea mi-as face IAZ in baie. Postez niste poze cu unul dintre acvariile cu carasi. Din pacate imi da batai de cap o alga pe care mi-a adus-o in acvariu un melc pomaceea:

http://i571.photobucket.com/albums/ss154/aryna30/IMG_0313.jpg

http://i571.photobucket.com/albums/ss154/aryna30/IMG_0314.jpg

http://i571.photobucket.com/albums/ss154/aryna30/IMG_0322.jpg

http://i571.photobucket.com/albums/ss154/aryna30/IMG_0323.jpg

2

Re: unul dintre acvariile cu carasi

foarte frumos

0747180488

Re: unul dintre acvariile cu carasi

Buna Irina!
sunt super, super frumosi sa-ti triasca,esti o mare norocoasa, ca ai atata spatiu,unde sa poti amenaja asa frumusete. Ii stiam mititei si sincer ma bucur  sa-i revad.

4

Re: unul dintre acvariile cu carasi

cel mai mare cred ca are cam 600grame...

5 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-23 23:33)

Re: unul dintre acvariile cu carasi

aryna A scris:

cel mai mare cred ca are cam 600grame...

Are 600 grame ? Cam ce lungime crezi ca are  ? Ar trebui sa aibe cam 25-30 cm (fara coada) sa aibe acea greutate

Satul de Romania !!!

6

Re: unul dintre acvariile cu carasi

iti cunosc celalalte acvarii,apreciez pasiunea ta pentru acest tip de pesti

0747180488

7 Editat de aryna (2011-02-23 23:51)

Re: unul dintre acvariile cu carasi

nu l-am cantarit, am zis cu aproximatie, ca lungime are cam 18-20cm. Daca am gresit cu aproximarea nu am facut-o intentionat. Nu ma laud, am postat doar din mandrie nu de altceva pentru ca imi mananca mult timp, rabdare si devotament. Am totusi o satisfactie...cand ii privesc...

Re: unul dintre acvariile cu carasi

Tare frumosi, sa ii cresti in continuare la fel de bine. :apl

9

Re: unul dintre acvariile cu carasi

multumesc! buturugile de la tine trebuie sa le tratez, de aceea nu am apucat sa le pun in acvariu...mai dureaza pana imi fac bucataria ca sa am unde sa le fierb. Oricum abia astept sa le pun si sa amenajez acvariul cu ele...sunt superbe!

10

Re: unul dintre acvariile cu carasi

foarte frumos  :apl

Re: unul dintre acvariile cu carasi

aryna A scris:

nu l-am cantarit, am zis cu aproximatie, ca lungime are cam 18-20cm. Daca am gresit cu aproximarea nu am facut-o intentionat. Nu ma laud, am postat doar din mandrie nu de altceva pentru ca imi mananca mult timp, rabdare si devotament. Am totusi o satisfactie...cand ii privesc...

Eu doar am intrebat , pentru ca am vazut la cineva pe langa Sibiu un caras care avea cam 500 grame (singurul vazut de mine la acea greutate). Doar am fost curios nimic mai mult

Satul de Romania !!!

12

Re: unul dintre acvariile cu carasi

probabil ai dreptate...am vrut sa spun ca sunt destul de mari carasii mei, nu sunt puisori...

13

Re: unul dintre acvariile cu carasi

Sunt superbi, sa`ti traiasca!! Cand ii vad asa frumosi, parca ma apuca nostalgiile dupa grasanii mei. I`ai crescut de mici?

Etiamsi omnes, sed non ego.

14

Re: unul dintre acvariile cu carasi

Foarte frumosi caraseii, dar

aryna A scris:

Din pacate imi da batai de cap o alga pe care mi-a adus-o in acvariu un melc pomaceea:

Deci melcul este vinovatul algelor tale? Aaa, sa ma lasi sa-l pedepsesc... "melcul care aduce alga"... Ai niste carasei superbi, dar pentru Anubias ai cam multa lumina (motivul aparitiei algei... parerea mea)

15

Re: unul dintre acvariile cu carasi

Buna,

Intradevar ai niste acvarii...o minune !!!
Dar,trebuie sa ai un spatiuuu....mai ales ca ai acum si unul de 400L....intr-o garsoniera,cam greu sad
Sa iti traiasca si sa numai treci prin bolile care le-am avut.

16

Re: unul dintre acvariile cu carasi

Ancistrus A scris:

Foarte frumosi caraseii, dar

aryna A scris:

Din pacate imi da batai de cap o alga pe care mi-a adus-o in acvariu un melc pomaceea:

Deci melcul este vinovatul algelor tale? Aaa, sa ma lasi sa-l pedepsesc... "melcul care aduce alga"... Ai niste carasei superbi, dar pentru Anubias ai cam multa lumina (motivul aparitiei algei... parerea mea)

   Mi-ai luat vorba din gura! lol
   Adaug la observatia despre lumina, ca ar trebui controlati si parametri apei, intr-un acvariu cu carasi, datorita incarcarii biologice mari, apar distorsiuni ale parametrilor, mai ales in cazul unei filtrari biologice/mecanice insuficiente. Aceste distorsiuni favorizeaza si ele, pe linga iluminarea prea puternica, aparitia algelor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: unul dintre acvariile cu carasi

Edisonjohn86 A scris:
aryna A scris:

cel mai mare cred ca are cam 600grame...

Are 600 grame ? Cam ce lungime crezi ca are  ? Ar trebui sa aibe cam 25-30 cm (fara coada) sa aibe acea greutate

   Cred ca relatia asta greutate/lungime, este valabila pentru carasii de balta, cei exotici, avind abdomenul masiv, sunt mai grei la aceeasi lungime cu cea a carasilor salbatici.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: unul dintre acvariile cu carasi

multumesc de sfaturi, este adevarat ca in acvariul respectiv nu controlez suficient de bine parametrii apei, o sa o fac cat de curand dupa ce imi fac si capace, fiind obligata sa pun si neoane diferite de cele pe care le am acum. Practic o sa schimb cu totul luminoizitatea in acvariu. In legatura cu alga respectiva stiu sigur ca am luat-o de la un melc pomaceea acum ceva vreme, melc primit la o donatie. La mine sigur alga a gasit si conditii propice pentru multiplicare. Puteam face si altfel de alge dar aceasta se observa clar ca este diferita de restul prin forma. Arata ca niste smocuri. Melcul primit avea carapacea plina de astfel de smocuri.

Apropo, al meu sot zice merci ca nu stau la casa ca din 3 camere doar una a scapat fara acvarii...momentan! lol

19

Re: unul dintre acvariile cu carasi

Fooarte frumosi iubitii! smile
Sa-ti traiasca sanatosi!

In sfarsit inca cineva cu acvariu cu carasei...

Cati litri are acvariul?
Nu te-ai gandit sa pui un fundal? Cred ca ar fi si ei si plantele mult mai bine evidentiati.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20 Editat de aryna (2011-02-24 22:42)

Re: unul dintre acvariile cu carasi

am 3 acvarii mari cu carasi. Unul are 200l iar celelalte doua 350l. Nu le-am pus fundal deoarece mi s-a parut ca se evidentiaza mai mult asa. O sa incerc un fundal uni, negru sau albastru. Daca imi place poate o sa pun la toate acvariile.
Am avut o colectie destul de aparte de carasi- mie imi plac f mult cei fara dorsala- dar din pacate vara trecuta le-a fost fatala, avand in acvariu cam 34 de grade nu am putut sa ii salvez. Nu mai gasesc sa cumpar oranda calico, ranchu, celestial eye, sau adevaratul lion head... Din aceasta suparare am concluzionat ca sunt prea sensibili si ca ar trebui sa ma restrang cu carasii...Am platit foarte mult pe exemplarele pe care le-am pierdut...m-am intristat foarte tare nu neaparat din pricina banilor ci pentru ca pur si simplu nu am avut ce le face. Am tinut foarte mult la ei si la colectia mea mai ales ca pe multi i-am crescut de mici. Poze puteti vedea aici:

http://aryna.sunphoto.ro/Carasii_mei_cei_dragi