1

Subiect: Noul meu acvariu Aquapro 80

Vreu sa imi iau un aquapro80, de 126l su filtru, cu detoate.
Il voi termina pana pa la sfarsitul lunii martie, poate si mai repede daca fac rost de suport.
Puteti sa imi ziceti cam ce substrat sa imi pun? Acvariul ii iau din Hornbach si de acolo poate si substratul ca nu stiu alt loc unde au deastea de vanzare big_smile
Pesti vor fi cei doi scalarii pe care ii am acum si poate cativa pestisori mai mici care nu mai stiu cam se numeau, va spun dupa ce imi aduc aminate.
Plantele vor fi ceva mai usor de intretinut. Puteti sa imi spuneti niste plante mai deosebite?  wink

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

AquaPro 80 am si eu si are filtru Eheim 2210 si incalzitor Jager de 100w, are accesorii foarte bune, de curiozitate ce pret are in hornbach?

Satul de Romania !!!

3 Editat de laur98 (2011-02-24 13:44)

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

Miam adus aminte cum se numeau pestii pe care ii voi lua Hyphessobrycon flammeus.
In hornbach e in jur de vreo 450 lei.

4

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

laur98 A scris:

Vreu sa imi iau un aquapro80, de 126l su filtru, cu detoate.
Il voi termina pana pa la sfarsitul lunii martie, poate si mai repede daca fac rost de suport.
Puteti sa imi ziceti cam ce substrat sa imi pun? Acvariul ii iau din Hornbach si de acolo poate si substratul ca nu stiu alt loc unde au deastea de vanzare big_smile
Pesti vor fi cei doi scalarii pe care ii am acum si poate cativa pestisori mai mici care nu mai stiu cam se numeau, va spun dupa ce imi aduc aminate.
Plantele vor fi ceva mai usor de intretinut. Puteti sa imi spuneti niste plante mai deosebite?  wink

   Ce te face sa crezi ca, plantele vor fi mai usor de intretinut? Cu putin noroc, un incepator poate creste pesti cu pretentii peste medie, plante insa... vom trai si vom vedea!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de Ancistrus (2011-02-24 17:04)

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

Pai daca acum cumperi acvariul eu zic sa cauti plante multe, cu crestere rapida: Egeria, Cabomba, Myriophyllum, Valisneria, Sagittaria (macar pana se cicleaza acvariul), pe care le poti cumpara chiar de aici de la colegii de forum. Mai tarziu dupa ce te mai inveti cu cerintele lor, iti poti lua si plante mai pretentioase.

6

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

Acvariul nu il voi lua acum. Il voi lua atunci cand voi avea si suportul.

Eu am plante dar cam au fost mancate de sclari, au aparut alge maronii si farte urate (cam batea soarele in acvariu dar am eliberat un loc unde va fi ferit de soare), melcii cam leau calcat (mergeau pe ele, nu stiu daca le mancau dar, le indoiau).
Acum stiu ce am gresit si voi face un acvariu mai frumos.
Nu prea ma pricep la plante, la pesti mai ma pricep ca nu mia murit nici un peste doar un guppy (acum nu mai am nici unul)
Plantele la inceput le voi lua de la unii care vind tot felu de pesti, plante etc la preturi ieftine.
Mai sunt cateva saptamani si voi termina acvariul. :bf  :crap  :of

7

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

Sa incepem...n`am auzit de scalari care mananca plante, dar na, orice e posibil, ai tai probabil sunt vegetarieni convinsi.

Algele tale, cel putin cele maro n`au legatura cu lumina care bate in acvariu

Citez din articolul postat de un coleg:
" Descriere.
Aceasta alga formeaza o pelicula vascoasa maro pe plante, substrat, sticla si chiar pe echipamentele din acvariu.
Cauzele aparitiei.
De obicei aceasta alga se dezvolta in acvariile noi in care ciclul azotului nu a fost incheiat in intregime, iar azotul nu se transforma in timp util in nitriti, iar mai apoi in nitrati.Astfel concentratia de amoniac din apa este ridicata, lucru ce favorizeaza aparitia algelor maro.
Indepartarea ei.
Aceasta alga poate fi aspirata sau stearsa de pe sticla cu o carpa moale. De obicei aceasta alga maro dispare la cateva saptamani de la stabilizarea acvariului. Daca doriti sa apelati la mancatorii de alge pentru a indeparta aceasta alga, Otocinclusii sunt cei mai recomandati. "

Nu stiu in ce masura poti afirma ca te pricepi la pesti. Din cate spui tu, esti incepator in toate ramurile acvaristicii, inclusiv pesti. Recomandarea mea prietenoasa, este sa nu te apuci de alti pesti in afara de vivipari. Ar fi pacat de ei si de banii investiti. Numai bine :sok

Etiamsi omnes, sed non ego.

8

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

Cezara, i-ai cam turtit fesul, colegului! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

Nu este intentia mea. Deficitul scrisului online, este acela ca nu poti auzi intonatia sau vedea mimica celui care scrie. Sunt o pacifista convinsa, nu incerc decat sa`i fac pe colegii mai incapatanati sa inteleaga ca nu se joaca cu obiecte, ci cu suflete, mici ce`i drept, dar tot suflete raman.

Etiamsi omnes, sed non ego.

10

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

Algele acealea maro nu sunt peste tot.
Dar ce pesti ai vrea sa am? Guppy? Neoni? Carasi? Sanitari?
Sau ai vrea sa am doar melci?  :melc
Sa nu crezi ca asta e primul meu acvariu. Am mai avut un acvariu cu tetrazone acum cativa ani dar iam dat la un prieten. Dar asta-i primul meu acvariu cu plante si deacea nu prea arata bine :fo
Daca nu ma credeti ca scalarii mananca plante va voi arata un film.

11

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

laur98 A scris:

Algele acealea maro nu sunt peste tot.
Dar ce pesti ai vrea sa am? Guppy? Neoni? Carasi? Sanitari?
Sau ai vrea sa am doar melci?  :melc
Sa nu crezi ca asta e primul meu acvariu. Am mai avut un acvariu cu tetrazone acum cativa ani dar iam dat la un prieten. Dar asta-i primul meu acvariu cu plante si deacea nu prea arata bine :fo
Daca nu ma credeti ca scalarii mananca plante va voi arata un film.

Am inteles ca in acvaristica nu esti chiar incepator, desi.....impresia e total opusa, dar cu limba romana ce ai ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

Andi66 A scris:

dar cu limba romana ce ai ?

La ce te referi? Daca scriu gresit este ca ma grabesc cand scriu.

13

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

laur98 A scris:
Andi66 A scris:

dar cu limba romana ce ai ?

La ce te referi? Daca scriu gresit este ca ma grabesc cand scriu.

Tot ce e posibil. Si eu gresesc cand ma grabesc, dar poti citi inainte de a trimite mesajul. Cred ca e important ca toata lumea sa inteleaga pe deplin ce vrei sa spui si tine si de putin respect fata de ceilalti. Fiind un forum de acvaristica modul cum te exprimi in scris are mai putina importanta, totusi....
Sunt nerabdator sa vad cum te "exprimi" din punct de vedere acvaristic.
Sper sa nu o iei in nume de rau. Bafta!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

Nu m-am suparat.

15

Re: Noul meu acvariu Aquapro 80

Stie cineva daca filtrul Eheim 2210 are mai multe medii filtrante?