Subiect: Tundere moss

Salut,
Pe scurt: cum tundeti mossul (ma refer la Jawa), ca la mine de fiecare data cand tre' sa fac o tunsoare, arata acvariile ca si cand ar fi explodat ceva in apa!

2

Re: Tundere moss

Oprești filtrul, tai cu foarfeca cu ciocul curb și cu un minciog aduni resturile rezultate :sok
Ce rezulta din taiere se poate refolosi!

3

Re: Tundere moss

daca nu se poate scoata lemnul/piatra cu moss sa il tunzi, (eu asa fac) poti sa incerci cu foarfeca de care zicea paul, iar partea pe care o tai sa o ti cu penseta.

Re: Tundere moss

Deci nu mai vreau moss.

Re: Tundere moss

Aha, multumesc de sfaturi. Oricum, e destul de incomoda operatiunea, ca acvariile mele sunt cam inguste, in cel din prima poza umblu destul de greu.. Cu toate astea, merita sa ai moss in acvariu  :apl  . Faza e ca mossul meu nu se ridica la suprafata dupa ce il tai (evident, filtrul il opresc inainte de operatiunea asta). Si tre sa culeg cu penseta fiecare firisor. Iar radacinile de vita de vie nu prea sunt usor de scos, cea din a doua poza e legata de o piatra ca sa stea sub apa, ca nu am reusit sa o fierb bine. Cred ca o sa modific designul si sa pun alta cioata. Multumesc de raspunsuri, numai bine la toti!