1

Subiect: plante batute de bule de aer

Buna, dupa cum am specificat si in prezentarea acvariului am intr-un acvariu micut de 13 litri doua feluri de plante bacopa monnieri si mai un fel care nu sunt sigura cum se numeste. Problema mea e ca filtrul (MINI RESUN) scoate bulbucii de aer si imi cam indoaie plantele intr-o parte. Nu foarte tare, dar se inclina un pic. Vreau sa stiu daca le afecteaza in vreun fel?

2

Re: plante batute de bule de aer

da. le afecteaza. pe linga faptul ca nu vor putea creste drept, introducerea suplimentare de aer (oxigen) este daunatoare unui acvariu plantat deoarece oxideaza microelementele care devin astfel inasimilabile de catre plante.
incearca sa ridici filtrul atit de sus pina cind reusesti sa produci mici valuri la suprafata apei. si renuta la furtunul acela prin care bagi aer, suplimentar.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3

Re: plante batute de bule de aer

ok.... deci sa inteleg ca la un acvariu plantat nu mai trebuie oxigenata apa prin nici un filtru sau printr-o pompa de aer + piatra ???
Nu stiu daca ai vazut poza cu acvariul de la descriere, dar nu am foarte multe plante.

Re: plante batute de bule de aer

va salut! cam aceeasi nedumerire o am si eu (numai ca la mine plantele nu sunt in bataia oxigenului), daca acvariul este plantat destul de bine, pestii nu au nevoie de oxigen in plus? am un acvariu de 120L in care convietuiesc neoni, xipho, scalari si 4 sanitari cory iar filtrul este Filtru intern Eheim Aquaball 2210

5

Re: plante batute de bule de aer

La noi de ce nu raspunde nimeni? sad va rugam.... lamuriti-ne si pe noi  big_smile

6

Re: plante batute de bule de aer

Ti-am raspuns Amalia. E necesar sa ma repet? SAu ce nu ai inteles?

Oxigenarea se face prin valurire.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"