1 Editat de dardanel (2011-02-26 18:58)

Subiect: prezentare acvariu(ciclide) dupa 2 luni

buna,de ceva timp am activ acvariu cu ciclide,recunosc si cred ca inca nu e finalizat,trebuie sa mai renunt la cativa pesti deoarece nu se inteleg sau sunt deja perechi formate.pietrele trebuiesc updatate,momentan nu am unde sa caut,e prea frig dar vreau sa le creez mai multe zone unde sa se ascunda.vreau parerea voastra si sugestile necesare pentru ca acest acvariu sa devina ceva foarte placut pentru pesti in primul rand.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SZ0x6Xw1tpU[/youtube]

0747180488

2

Re: prezentare acvariu(ciclide) dupa 2 luni

ca si locatari am
2 red parrot
2 ancistrusi
4 elongatus
4 Cichlasoma nigro albino
3 Melanochromis Auratus
1 Labidochromis caeruleus
2 Maylandia estherae

0747180488

3 Editat de Ancistrus (2011-02-26 19:54)

Re: prezentare acvariu(ciclide) dupa 2 luni

dardanel A scris:

buna,de ceva timp am activ acvariu cu ciclide,recunosc si cred ca inca nu e finalizat,trebuie sa mai renunt la cativa pesti deoarece nu se inteleg sau sunt deja perechi formate.pietrele trebuiesc updatate,momentan nu am unde sa caut,e prea frig dar vreau sa le creez mai multe zone unde sa se ascunda.vreau parerea voastra si sugestile necesare pentru ca acest acvariu sa devina ceva foarte placut pentru pesti in primul rand.

Salut, ai facut o ciorba de Cichlidae, adica africane + americane. Deci parerea mea este sa scoti din acvariu in primul rand:

dardanel A scris:

2 red parrot
2 ancistrusi
4 Cichlasoma nigro albino

Apropo vezi ca asa zisii Ancistrus de care mentionezi sunt de fapt Pleco (Hypostomus plecostomus), daca nu chiar Gibbiceps (Pterygoplichthys gibbiceps), si nu se vor opri din crescut pana pe la 30-40 cm.

Re: prezentare acvariu(ciclide) dupa 2 luni

Mie imi place :sok  ,bravo dardanel si spor pe viitor. :apl

bafta,

5

Re: prezentare acvariu(ciclide) dupa 2 luni

da,am zis ca trebuie sa renunt la ceva pesti,cu Cichlasoma nigro albino,am fost oarecum pacalit,la inceput nu stiam ce fel de ciclide sunt...nici nu aveam acvariul acesta mare,i-am achizitionat si atat,acum e greu sa-i dau in bv.iar despre acei 2 Hypostomus plecostomus i am de mult si cand am donat din pesti pe acestia nu am reusit sa-i dau,iar la pet shop in nici un caz nu vreau sa merg cu ei.
pe viitor sper sa reusesc sa-i dau.
multumesc si pentru aprecierea lui andrei_bv85

0747180488