1

Subiect: mini acvariu

Salutare,

Nu am experienta mai deloc in ale acvaristicii - momentan am un bol (6l cred) in care avem prea multi pesti (parerea mea) - 4 xipho si 3 sanitari micuti, o plantuta si ceva pietricele marunte pe fundul bolului.

As dori sa ii mut intr-un acvariu in genul http://shop.magicaquarium.ro/products.php?product=Acvariu-Aquael-Shrimp-30-litri si voiam sa intreb daca in acesta se pot tine si pesti (vad ca pe set scrie ca e pt shrimpi) - si va rog nu-mi recomandati un acvariu din acela cu capac negru, nu-mi place, deh fiecare cu piticii lui  :pp de fapt sunt piticii mamei  :apl ca ei vreau sa i-l iau cadou de 8 martie.

Si inca o intrebare - cu ce alte specii de pesti se pot combina (coabita) xipho in acvariu fara sa se pape intre ei.

Multumesc,
Oana

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

2

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Salutare,

Nu am experienta mai deloc in ale acvaristicii - momentan am un bol (6l cred) in care avem prea multi pesti (parerea mea) - 4 xipho si 3 sanitari micuti, o plantuta si ceva pietricele marunte pe fundul bolului.

As dori sa ii mut intr-un acvariu in genul http://shop.magicaquarium.ro/products.php?product=Acvariu-Aquael-Shrimp-30-litri si voiam sa intreb daca in acesta se pot tine si pesti (vad ca pe set scrie ca e pt shrimpi) - si va rog nu-mi recomandati un acvariu din acela cu capac negru, nu-mi place, deh fiecare cu piticii lui  :pp de fapt sunt piticii mamei  :apl ca ei vreau sa i-l iau cadou de 8 martie.

Si inca o intrebare - cu ce alte specii de pesti se pot combina (coabita) xipho in acvariu fara sa se pape intre ei.

Multumesc,
Oana

   Parerea mea: fa-i un alt cadou mamei tale, acvariul il poti oferi altadata, dupa ce inveti cite ceva despre acvaristica. Gindeste-te ca acest cadou, se poate transforma din fericire in chin.
   Daca ai de gind sa ramii printre noi, trece-ti locatia la profil, te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: mini acvariu

Apreciez sfatul, dar sa stii ca adevaratul chin este acum cand trebuie sa schimbe apa din bol la cateva zile (max o sapt) pt ca se face mizerie neavand filtru etc.

Am zis ca eu sunt incepatoare nu ea, cand aveam vreo 10 ani ai mei aveau un acvariu de vreo 100x50x50 la care au renuntat la un moment dat pt ca s-a fisurat.. Dar nu ma bag la un acvariu mare pt ca mai avem si o broscuta si un terariu in amenajare si nu vreau sa devina intr-adevar un chin. Atata timp cat mama a cumparat pestii si ei ii plac, vreau doar sa le ofer un spatiu mai adecvat de zbenguiala.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

4

Re: mini acvariu

Imi spuneti va rog cati pesti pot coabita intr-un acvariu de 30l? ce mai pot pune pe langa cei 4 xipho pe care ii am deja?

Substratul acesta http://shop.magicaquarium.ro/products.php?product=Aqualit-3-litri-Hobby este bun pt acvariul Aquael-Shrimp 30l? cat de mult trebuie pus in acvariu?

Multumesc.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

Re: mini acvariu

Salutare, substratul este bun, 2 pungi ca cea pe care ai aratat-o iti ajung, iar pe langa cei 4 Xipho nu mai poti pune nimic in 30 litri.

6

Re: mini acvariu

Multumesc.

Cat inseamna 3 litri de substrat Aqualit Hobby in kg?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

7 Editat de Ancistrus (2011-03-02 13:18)

Re: mini acvariu

Daca nu scrie pe ambalaj, pui saculetul pe cantar si aflii, dar la ce-ti trebuie sa stii cat cantareste in kg?
PS: 2.5 kg are saculetul de 3l

8

Re: mini acvariu

Pentru ca ai spus ca am nevoie de 2 pungi si mi se parea cam mult. Nu stiu exact de ce am intrebat, poate pt ca eu vizualizez substratul/nisipul ca pe ceva "solid" care se masoara in kg. (adica 6l de substrat la un acvariu de 30l mi s-a parut mult, dar nu ma pricep).

Tocmai mi-a confirmat si dl de la MagicAquarium ca am nev de 2 pungi asa ca va cred pe cuvant  :sok

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

9 Editat de Ancistrus (2011-03-02 14:44)

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Nu stiu exact de ce am intrebat, poate pt ca eu vizualizez substratul/nisipul ca pe ceva "solid" care se masoara in kg.

Cum calculezi apa din acvariu in litri asa calculezi si substratul, pentru ca ocupa un loc in acvariu, loc calculat in litri. Greutatea lui este ca sa stii cat cantareste nu cat loc ocupa. Ti-am recomandat 2 pungi gandindu-ma ca vrei si plante in acel acvariu, plante care au nevoie de o anumita grosime a substratului ca sa-si poata dezvolta radacini sanatoase, iar substratul este bine sa fie mai gros si pentru coloniile de bacterii benefice care se vor instala in el... dar asta este alta discutie care o gasesti la articolele despre ciclare.

    PS: In general este de ajuns o grosime a substratului de 7-8 cm in spatele acvariului (zona plantelor mai mari), si nu mai putin de 3 cm in fata... in acvariile mari wink

10 Editat de fortuna (2011-03-02 15:25)

Re: mini acvariu

Mda, partea mai nasoala ca m-au sunat sa-mi spuna ca Aqualit nu au decat la 8l :sevil si deja e prea mult si acum nu stiu ce altceva sa comand - help  big_smile

http://shop.magicaquarium.ro/categories.php?category=%3E-ACVARISTICA/Substrat

PS. Nu negru  :pp mersic!

JBL Manado de 5l e ok?

Sau JBL AquaBasis plus 2,5 l + JBL Manado 3 l ?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

11 Editat de Ancistrus (2011-03-02 15:43)

Re: mini acvariu

Mai exista si Hobby Bonalit Red, asta daca nu-ti place negru... Hobby Bonalit Schwarz (black) este destul de frumos (este mai degraba o nuanta gri grafit, nu negru), concluzia mea: l-am vazut in acvariu, mi-a placut, sigur mi-as cumpara.
     Iti recomand Pepika sunt mai ieftini: http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … E144%5E144

12

Re: mini acvariu

S-ar putea sa ai dreptate cu negru pentru ca cei 4 xipho pe care ii am sunt pe nuante de portocaliu cu negru si cred ca s-ar vedea mai bine in contrast cu  nisipul. Eu initial am vrut alb, dar daca nu am gasit.... fie si negru  big_smile in acest caz, clar am sa-i "pierd" pe cei 3 sanitari micuti de culoare gri inchis  lol

Sunt mici variatiile de pret intre Pepika si MagicA, iar daca acvariul il comand dincolo prefer sa comand totul la un loc.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

13 Editat de Ancistrus (2011-03-02 17:42)

Re: mini acvariu

Eu ti-am recomandat Pepika, pentru ca vanzatorul de care zici tu nu are treaba cu forumul asta si se poate considera reclama. Totodata Pepika au si prezentari in magazinul lor, si poate ai sansa sa aiba un acvariu amenajat cu Bonalit Schwarz. Orice varianta ai alege astept pozele smile

14

Re: mini acvariu

Sorry, nu am vrut sa fac reclama. Am intrat pe mai multe siteuri, inclusiv Pepika, dar acolo s-a intamplat sa gasesc ce cautam - un acvariu mic cu capac transparent la un pret decent. Pe Pepika am ochit in schimb niste chestii interesante pt terariu :frog

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

15

Re: mini acvariu

Ajutor!!!

Nu am gasit de nicio culoare pe stoc nici Aqualit nici Bonalit, nimic din gama Hobby  :scry ce cumpar?? Acvariul vine marti si nu am ce sa pun in el  sad si va rog sa-mi spuneti ce plante sa caut la petshop (pentru incepatori, relativ usor de intretinut :- ).

As putea sa dau o fuga pana in Hornbach Berceni in weekend, ce sa iau de acolo?

Weekend placut!

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

16

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Acvariul vine marti si nu am ce sa pun in el  sad si va rog sa-mi spuneti ce plante sa caut la petshop (pentru incepatori, relativ usor de intretinut

Ai aici pe forum rubrica vanzari/cumparari, cauta plante acolo la colegii de forum si sigur vei gasi.

17

Re: mini acvariu

Ai facut doua topicuri cu aceeasi tema, am mutat ultimul tau post aici, unde ii este locul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: mini acvariu

GREAT  :frogp

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

19

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

GREAT  :frogp

   Ce semnificatie ai vrut sa dai cuvintului "great"?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: mini acvariu

Niciuna.
Am incercat sa deschid un alt topic la "acvarii in amenajare" in ideea ca acolo o sa-mi raspunda cineva pt ca aici am tot asteptat... degeaba. Si daca postul mi l-ai mutat aici, m-am intors la un punct "mort", de asta am zis "great". Nu am crezut ca sunteti atat de sensibili (de aia scosesem si limba, era o gluma).

Numai bine!

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt