301 Editat de fortuna (2011-07-10 00:13)

Re: mini acvariu

Ancistrus A scris:

Pterygoplichthys gibbiceps, sunt pesti care sar usor de 30 cm.

Colegul spune ca acum au 3-4 cm, dar daca se fac atat de mari, nu cred ca am loc pentru ei in acvariu :omfg  Multumesc.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

302

Re: mini acvariu

Care e diferenta intre ancistrus si pleco? Pentru un necunoscator ca mine arata aproximativ la fel, un peste cu mustati si cu ventuza  lol

Tot scormonind pe acest subiect am gasit un site interesant - Planet Catfish - http://www.planetcatfish.com/catelog/fa … amily_id=4

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

303

Re: mini acvariu

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ncistrusi/ aici la ultimul post am scris cum ii poti diferentia. La ghibiceps este mai usor, ca are modelul ala de leopard pe corp.
   planetcatfish este cam cel mai bun site de sanitari/ventuze smile

304

Re: mini acvariu

Se pare totusi ca, colegul are la vanzare ancistrusi... maro. Exista ancistrusi maro? big_smile  Nu vreau sa par Toma necredinciosul (am mai luat de la colegul respectiv o nuca si e super ok) dar eu am mai vazut pana acum doar ancistrusi gri/negri sau albino.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

305

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Se pare totusi ca, colegul are la vanzare ancistrusi... maro. Exista ancistrusi maro?

   Ancistrusul comun (Ancistrus cirrhosus) ete considerat ancistrusul maro (vezi poza)

306

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Se pare totusi ca, colegul are la vanzare ancistrusi... maro. Exista ancistrusi maro? big_smile  Nu vreau sa par Toma necredinciosul (am mai luat de la colegul respectiv o nuca si e super ok) dar eu am mai vazut pana acum doar ancistrusi gri/negri sau albino.

N-ar fi mai simplu sa vizitezi un site de specialitate (banuiesc ca ti-ai format pina acum opinii despre site-urile de valoare) si sa vezi ce culori pot avea Ancistrusii? Incearca www.FishProfiles.com

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

307 Editat de Ancistrus (2011-07-11 18:33)

Re: mini acvariu

Pai si daca afla ca ancistrusul albastru este Ancistrus dolichopterus, cu ce o ajuta in cazul de fata?. La noi se gaseste ancistrusul maro - Ancistrus cirrhosus, orice alta varianta de ancistrus costa mult prea mult pentru un buzunar de acvarist, si nu de pasionat.

308

Re: mini acvariu

Ok, ok, inteleg ca ceea ce eu "vedeam" ca fiind culoare gri inchis spre negru este de fapt considerat maro. Multumesc pt site, pare interesant.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

309

Re: mini acvariu

Ancistrus A scris:

Pai si daca afla ca ancistrusul albastru este Ancistrus dolichopterus, cu ce o ajuta in cazul de fata?. La noi se gaseste ancistrusul maro - Ancistrus cirrhosus, orice alta varianta de ancistrus costa mult prea mult pentru un buzunar de acvarist, si nu de pasionat.

Mai circotasule lol , o ajuta sa acumuleze cunostinte. O fi bine, o fi rau?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

310

Re: mini acvariu

bradraqua A scris:

Mai circotasule lol , o ajuta sa acumuleze cunostinte. O fi bine, o fi rau?

   Am zis "in cazul de fata" big_smile

311

Re: mini acvariu

Poate ancistrusul albastru aka Ancistrus dolichopterus este cel din poza cu gluga  lol

Ancistrus A scris:

Pai si daca afla ca ancistrusul albastru este Ancistrus dolichopterus, cu ce o ajuta in cazul de fata?. La noi se gaseste ancistrusul maro - Ancistrus cirrhosus, orice alta varianta de ancistrus costa mult prea mult pentru un buzunar de acvarist, si nu de pasionat.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

312

Re: mini acvariu

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

Mai circotasule lol , o ajuta sa acumuleze cunostinte. O fi bine, o fi rau?

   Am zis "in cazul de fata" big_smile

In orice caz!!! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

313 Editat de Ancistrus (2011-07-11 18:51)

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Poate ancistrusul albastru aka Ancistrus dolichopterus este cel din poza cu gluga  lol

Nu, ala e The One lol

314

Re: mini acvariu

Ancistrusul Suprem!   lol

Ancistrus A scris:
fortuna A scris:

Poate ancistrusul albastru aka Ancistrus dolichopterus este cel din poza cu gluga  lol

Nu, ala e The One lol

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

315

Re: mini acvariu

S-a nascut o noua specie - "Crysancistrus Supremus var. Glugatus", inrudita indeaproape cu Hypancistrus? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

316

Re: mini acvariu

bradraqua A scris:

S-a nascut o noua specie - "Crysancistrus Supremus var. Glugatus", inrudita indeaproape cu Hypancistrus? lol

Vreau si eu, vreau si eu! Eram pe punctul sa cumpar hypancistrus, dar acum vreau crysancistrus albastru ... sa il bag cu piranha care vor veni luna viitoare :X.

317

Re: mini acvariu

mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:

S-a nascut o noua specie - "Crysancistrus Supremus var. Glugatus", inrudita indeaproape cu Hypancistrus? lol

Vreau si eu, vreau si eu! Eram pe punctul sa cumpar hypancistrus, dar acum vreau crysancistrus albastru ... sa il bag cu piranha care vor veni luna viitoare :X.

   Mai am doar 1(poza), ti-l dau cand vii in tara lol

318 Editat de mirceajifcu (2011-07-13 16:12)

Re: mini acvariu

Pai ala imi haleshte piranha daca se lipeste vre-o alga din greseala pe ei  lol  lol .

PS: Imbracate Cristi in roz cu o umbrela alba cu punte rosii pe ea, ca deja prea multa lume s-a luat de aspectul tau hip-hop  lol.

319 Editat de fortuna (2011-08-16 23:03)

Re: mini acvariu

Back.

Acvariul meu a devenit din nou un fel de zona crepusculara.

De vreo 3 saptamani incoace, am inceput sa raman fara xipho, astazi al treilea a murit sad . Slabesc vazand cu ochii, apoi in cateva zile mor. Si nu am bagat niciun peste nou. Am incercat si tratament cu baktopur, am schimbat si din apa acum vreo saptamana (dupa ce l-am pierdut pe al doilea) si degeaba.

Ca sa nu mai zic ca mi-a disparut ancistrusul, SF de-a dreptul avand in vedere ca nu era chiar micut ~4 cm tot avea. Mi-a aparut in schimb un melc micut, din acela cu cochilie spiralata maronie (asasin?).

Din fericire ceilalti pesti (guppy si corry) sunt ok. Am facut si un test la apa, parametrii sunt toti in limite normale si totusi..... ceva nu e in regula.


LE. Unul din ceilalti 3 xipho ramasi sta mai mult pe fundul acv, la baza unei plante, la nivelul pietrisului, exact ca cel pe care l-am gasit kaput in seara aceasta (tot asa indesat intr-o planta), sper ca nu moara si el la noapte  :pls (momentan nu pare slabit, dar nici nu inoata). Ceilalti 2 sunt mai vioi.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

320

Re: mini acvariu

ce le dai sa manance ?

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic