21

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Niciuna.
Am incercat sa deschid un alt topic la "acvarii in amenajare" in ideea ca acolo o sa-mi raspunda cineva pt ca aici am tot asteptat... degeaba. Si daca postul mi l-ai mutat aici, m-am intors la un punct "mort", de asta am zis "great". Nu am crezut ca sunteti atat de sensibili (de aia scosesem si limba, era o gluma).

Numai bine!

   Stai linistita si mai ales fii rabdatoare, nu suntem sensibili, o sa-ti vina rindul sa fii luata in observatie.
   Spune-mi unde si daca vrei sa-ti mut topicul, si o voi face! Nu vreau sa-ti creez niciun handicap.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22

Re: mini acvariu

Tocmai am primit confirmarea ca acvariul a ajuns la destinatie.... acum substrat si plante ioc, dar asta e. Intr-un fel sau altul ne vom descurca. Nu e nevoie de mutat topicul, multumesc.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

23

Re: mini acvariu

bradraqua A scris:
fortuna A scris:

Tocmai am primit confirmarea ca acvariul a ajuns la destinatie.... acum substrat si plante ioc, dar asta e. Intr-un fel sau altul ne vom descurca. Nu e nevoie de mutat topicul, multumesc.

Incearca la www.reef.ro, pentru substrat si plante

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24

Re: mini acvariu

Ideal ar fi fost sa mi se spuna CE plante se potrivesc intr-un acvariu atat de mic si cate. Maine dupa-amiaza ma duc in Hornbach Berceni si deja imi bubuie capul.....plante de fundal, de mijloc, de gazon..... plus o gramada de sortimente la fiecare  :stupid Nu m-as lasa la mana celui de la magazin care vrea sa-si faca vanzare..

Inteleg ca numarul de plante se calculeaza L x h acvariu / 50 - la mine ar veni 30x35 cm/ 50 adica vreo 20 plante, corect?

Dati-mi macar 2-3 exemple de plante cu care as putea incepe :pls  maine seara as vrea sa pun substratul si plantele si sa pun acvariul la ciclat.

Noapte buna!

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

25

Re: mini acvariu

buna Oana .daca vrei plante nu lua din HB e 10-25lei buc la banii aia iei de pe forum de umplii acvariu pentru inceput pune apa la declorinat dssi lasa  nr de tel iti donez eu 2-3 plante de inceput eu zic ca e suficient dadaca vrei poti astepta sa apara un vanzator din bucuresti

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

26

Re: mini acvariu

In acvariul acela  mic ar trebui plante pe maasura,cu frunze mici,pentru a nu crea sublinia disproportionarea,totodata ar trebui sa fie plante cu necesar redus de fertilizare,asta inseamna ca  se reduce destul de mult numarul lor,hai sa vedem totusi...deci ma gandesc la fundal,Valisneria,Egeria,Rotala Rotundifolia,Microsorum Pteropus Windelow,Micranthemum Micranthemoides,Bacopa ,de oricare...si ar mai fi, middle/front, Criptocorine Parva de preferat,dar merg oarecum si celelalte, Pogostemon Helferi(asta pt mai tarziu dupa ce se cicleaza bine acvariul,Sagitaria Subulata,Echinodorus Tenelus si poate Marsileea Hirsuta. Mossurile nu prea as recomanda pt ca viviparii tai fac mizerie multa.Pentru a incerca o buna dezvoltare ar trebui sa faci si un minim de fertilizare,adica sa aduci macar un aport de fier .

27

Re: mini acvariu

Multumesc.
Iau lista trimisa de narcis.b  ^:)^  si ma duc pe "goagal" sa studiez plantele, macar sa am idee ce si cum.

Tweety, oricum ajung diseara in Hornbach pt substrat, ca online nu am gasit ce am vrut, arunc un ochi si la plante si daca mi se par prea scumpe o sa iau in considerare oferta ta (ce plante ai avea de gand sa-mi dai?).  :hug Apa e pusa la "statut" de ieri dimineata.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

28 Editat de Andi66 (2011-03-09 16:59)

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Multumesc.
Iau lista trimisa de narcis.b  ^:)^  si ma duc pe "goagal" sa studiez plantele, macar sa am idee ce si cum.

Tweety, oricum ajung diseara in Hornbach pt substrat, ca online nu am gasit ce am vrut, arunc un ochi si la plante si daca mi se par prea scumpe o sa iau in considerare oferta ta (ce plante ai avea de gand sa-mi dai?).  :hug Apa e pusa la "statut" de ieri dimineata.

Eu as sugera sa incerci la Reef (asa cum a spus si Dl. Radu) si mai poti incerca la Coralis in Dr. Taberei, intradevar in Hornbach plantele sunt scumpe. Daca nu, in general pe forum, userul "insomnia" are plante la vanzare si este din Bucuresti,l sau aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … a-alegere/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

29

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Multumesc.
Iau lista trimisa de narcis.b  ^:)^  si ma duc pe "goagal" sa studiez plantele, macar sa am idee ce si cum.

Asa ar fi si indicat,plantele trebuie sa-ti placa tie,tu vei avea acvariul in fata si corect ar fi sa-ti faca placere si sa te mandresti cu el!   wink
Intradevar sunt destui colegi ce vand plante frumoase si specii diverse,la preturi bune.Nu uita sa achizitionezi si fertilizant pe baza de Fe2 in forma de aditie zilnica,apoi mai tarziu ,mai discutam de ce ar mai trebui.Spor!

30 Editat de fortuna (2011-03-12 17:09)

Re: mini acvariu

Am fost aseara in Hornbach, nu am luat plante, nu neaparat pentru ca erau scumpe (unele erau intr-adevar) dar cele pe care le aveau mi s-au parut cam...jumulite  :omfg  Plus ca nu am gasit nici substratul superior pt acvariu, batea vantul prin raionul respectiv, spuneau baietii de acolo ca le-a intarziat comanda. Mi-au recomandat sa ma duc la Reef :apl
Am luat in schimb un saculet de JBL Aquabasis de 2,5l, termometru, 2 radacini micute de mopan (nu m-am putut hotara pe loc la una din ele  big_smile), colant pt acvariu si Easy Balance de la Tetra.

In alta ordine de idei - stie cineva cum e cu granulatia de la Aqua Gravel (S, M, L niste dimensiuni?) sau ce altceva sa folosesc peste Aquabasis? Fertilizantul Ferreal + Spureal e bun? M-am sucit la JBL Ferropol, o sa-l iau pe asta.

Am vazut posturile userului insomnia, o sa iau legatura cu el pentru un pachet de plante dupa ce rezolv problema cu substratul.

Multumesc tuturor pentru asistenta.  wink

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

31 Editat de fortuna (2011-03-11 12:56)

Re: mini acvariu

Nu cred ca mai conteaza ce granulatie are Aqua Gravel, mi-au zis cei de la Reef ca nu-l mai au pe stoc, mi-au recomandat in schimb JBL Manado sau de la Ada - Forest Sand Xingu. (Manado pica pt ca mama vrea substrat deschis la culoare si cum acvariul i l-am cumparat ei..  :-) Xingu nu e prea marunt, nu sufoca radacinile plantelor? L-a folosit cineva?


PS. Am incercat aseara sa comand Xingu si Ferropol si am costatat ca ma costa transportul cat jumate din comanda :omfg asa ca m-am hotarat mai degraba sa le fac o vizita in weekend.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

32

Re: mini acvariu

Cat timp se fierbe o radacina mica de mopan?  Am fiert la ea cateva ore, in cateva ape si tot se mai coloreaza apa  mad

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

33

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Multumesc.
Iau lista trimisa de narcis.b  ^:)^  si ma duc pe "goagal" sa studiez plantele, macar sa am idee ce si cum.

Tweety, oricum ajung diseara in Hornbach pt substrat, ca online nu am gasit ce am vrut, arunc un ochi si la plante si daca mi se par prea scumpe o sa iau in considerare oferta ta (ce plante ai avea de gand sa-mi dai?).  :hug Apa e pusa la "statut" de ieri dimineata.

deci eu m-am oferit sunt chiar in drum spre hornbach maine sunt la munca intre 6.00-13.00 chiar la spital Budimex ...oferta ramane valabila ...daca doriti PM

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

34

Re: mini acvariu

PS momentan am valiseria si inca cateva plantute mici pt acvariu tau micut

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

35 Editat de Edisonjohn86 (2011-03-12 21:51)

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Cat timp se fierbe o radacina mica de mopan?  Am fiert la ea cateva ore, in cateva ape si tot se mai coloreaza apa  mad

mai ai de fiert la ea macar o data, in rest o tii in apa rece in lighean pana iese taninul din ea, poate sa dureze 2 saptamani pana nu mai iese apa rosie din ea. eu asa am facut, totusi mai iesea un pic de roseata (putin vizibil) dar am bagat-o direct in acvariu. nu este nociva,  :acv

Satul de Romania !!!

36

Re: mini acvariu

TweeTy A scris:
fortuna A scris:

Multumesc.
Iau lista trimisa de narcis.b  ^:)^  si ma duc pe "goagal" sa studiez plantele, macar sa am idee ce si cum.

Tweety, oricum ajung diseara in Hornbach pt substrat, ca online nu am gasit ce am vrut, arunc un ochi si la plante si daca mi se par prea scumpe o sa iau in considerare oferta ta (ce plante ai avea de gand sa-mi dai?).  :hug Apa e pusa la "statut" de ieri dimineata.

deci eu m-am oferit sunt chiar in drum spre hornbach maine sunt la munca intre 6.00-13.00 chiar la spital Budimex ...oferta ramane valabila ...daca doriti PM

Multumesc, dar am avut niste probleme si nu am reusit inca sa ajung in Reef dupa substrat, intre timp inca mai tin mopanul in apa si  :pls sa nu se mai inroseasca apa.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

37 Editat de fortuna (2011-03-21 01:57)

Re: mini acvariu

Ajutor!!!

Acvariul este la ciclat cu o singura planta momentan, nu am apucat sa iau mai multe, cu Aquatan de la Sera si cu Nitrivec tot de la Sera.

In schimb in bolul unde sunt cei 4 xipho pe care vreau sa-i mut in acvariu se intampla belele - una din fete pluteste, inoata ar fi mult spus, in deriva mai mult pe la suprafata apei si are ceva albicios la gura. Ce ar putea avea? Apa de acolo are si ea Aquatan. O mai pot salva?  :pls


Ps. Am mutat pestisorul intr-un pahar mare de sticla (1l apa) in care am pus apa tratata combinata cu apa din bol, m-am gandit sa nu se imbolnaveasca si ceilalti care momentan sunt f vioi. Cel mutat si-a pierdut mult din pigmentatie, iar acum sta pe fundul paharului aproape inert, da f putin din aripioare dar nu prea reuseste sa se ridice, sincer nu cred ca rezista pana maine dimineata  mad

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

38 Editat de fortuna (2011-03-21 02:31)

Re: mini acvariu

Ce am uitat sa zic este ca si coada este franjurata, adica nu mai e compacta... nu stiu daca e de la boala sau de la faptul ca masculul ei a fugarit-o ca la balamuc de o vreme incoace.

Am mai cautat si cred ca asta este:

Simptome - Modificari de culoare spre gri sau alb laptos pe anumite portiuni ale pielii; daca pestii au innotatoarele lungi, acestea incep sa se franjureze; pestii isi scutura innotatoarele.
Diagnostic posibil - Costia Necatrix
Masuri de combatere - Sera costapur

Daca rezista pana maine, caut sa remediez situatia.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

39

Re: mini acvariu

imi pare rau dar pestisorul tau va pleca intr-un loc mai bun

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

40

Re: mini acvariu

Mda, s-a dus, dimineata era deja... dincolo  mad

As vrea sa stiu cum pot sa-mi dau seama daca sunt afectati si ceilalti, pana nu e prea tarziu. Pestii ramasi sunt vioi si par in regula. M-am uitat si la coditele lor si par intregi. Si totusi nu ar trebui sa le dau ceva tratament preventiv?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt