381 Editat de fortuna (2012-03-28 13:40)

Re: mini acvariu

Am intrebat, nu am dat cu parul. Tocmai in ideea de a nu face greseli.
Iar deliberatul era vizazi de a avea sau nu gris in acvariu, nicidecum asupra tratamentului. Asa ca take it easy.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

382

Re: mini acvariu

De care ori pot sa repet tratamentul cu Ektol?
Conform prospectului, am inceput cu jumatate de doza si am repetat la 5 zile tratamentul tot cu jumatate de doza. Din pacate nu se vede nicio schimbare majora la gura respectivului xipho. Iar punctele albe de pe celalalt xipho (daca nu au fost doar in imaginatia mea) au disparut.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

383

Re: mini acvariu

Nu mai conteaza, pestisorul cel frumos a dat coltul  mad

Sunt la un pas de a desfiinta acvariul.......

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

384 Editat de TweeTy (2012-04-07 17:25)

Re: mini acvariu

asa de repede te dai batuta?te credeam luptatoare . eu am pierdut la un schinb de apa 50 pesti (apa avea sulfat de aluminiu) tragic dar nu m-am dat batut  :fmad
acuma am
50 xifo voalati redeye
3 maturi si aprox 100 pui gurami     
10 moly lira galbeni 
1 per moly velifera
10 carasi
peste 100vivipari xifo+moly+guppy

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

385

Re: mini acvariu

Nu e vorba de dat batuta, dar deja m-am intins mai mult decat imi permite timpul sa ma ocup (cum trebuie!) si se vede. Sunt aproape sigura ca voi desfiinta unul din cele 2 acvarii, probabil cel mare. Voi pastra acvariul micut si acvaterariul.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

386

Re: mini acvariu

Am tras aer in piept si... n-am mai desfiintat nimic. Am scapat intre timp si de boala din acvariu si ma gandesc sa-i dau un restart. Sa videm.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

387

Re: mini acvariu

Intrebare - bolile pestilor afecteaza si plantele din acvariu? Astazi vreau sa scot tot din acvariu si sa curat. Pot sa pastrez plantele sau trebuie sa le arunc pe toate?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

Re: mini acvariu

e cam mult de scris; te-am adaugat pe mess dar cel mai bine da-mi un mesaj cu numarul tau si te sun si in 5 minute avem toata discutia!

pentru inceput nu privi pestii separat de plante sau de creveti sau de bacterii! priveste totul ca un biotop care in conditii ideale se intretine singur fara sa intervii tu deloc!

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

389 Editat de Dorucdm (2012-05-19 14:05)

Re: mini acvariu

Lasa acvariul ala fara pesti cateva zile... Fa schimburi de apa la2 zile cate 30%.
Poate ar fi bun ca in perioada asta a bagi si carbune activ in filtru. (elimina substantele chimice din apa).
Nu trebuie sa disperi, toti trecem si prin astfel de incercari.

390

Re: mini acvariu

Am un filtru Fluval U2 in acvaterariul broscutei - vreau sa scad coloana de apa pt ca a crescut broscuta si iese din acvariu si as dori sa stiu daca filtrul functioneaza normal si daca il pun la orizontala.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

391

Re: mini acvariu

:fcool  acvaterariu ...cred ca se poate pune filtru si inclinat parea mea ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

392

Re: mini acvariu

TweeTy A scris:

:fcool  acvaterariu ...cred ca se poate pune filtru si inclinat parea mea ...

nu inclinat, chiar LA orizontala. nu prea am alta solutie.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

393 Editat de MariusMinu (2012-05-26 03:02)

Re: mini acvariu

Chiar m-ai facut curios, am pus la orizontala filtru din acvariul mic si merge, n-are nici o treaba cu pozitia, oricum stiam ca rotorul nu este tinut de gravitatie in pozitia lui de lucru, el este sustinut de un ax ceramic (sau de inox). Mare atentie insa la firul de curent sa nu-l misti din siliconul care asigura etanseizarea.
Aceasta pozitie orizontala nu trebuie totusi tinuta o perioada prea lunga pentru ca pot aparea uzuri ale rotorului in zona de contact cu axul ceramic.

394

Re: mini acvariu

Oare o fi mai bine la orizontala pe lateralul acvariului sau pe fundul acestuia? Ideea e ca trebuie montat definitiv asa, broscuta sigur nu se mai face mica  big_smile

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

395

Re: mini acvariu

Filtrul Fluval U2 functioneaza si asezat la orizontala pe fundul acvariului fara probleme. :bf