Subiect: Salutare la toata lumea

In primul rand sa salut pe toata lumea de pe forum, am un cont de mai mult timp pe forumul asta, dar pana acum am preferat sa citesc majoritatea articolelor sa inteleg ce si cum si sa imi fac si eu un acvariu.Am mai avut unul cand eram mai mic, au fost niste probleme si iata ca dupa 10 ani m-am reapucat de acest hobby. Ce ar mai fi de zis...sunt din Bucuresti si am 28 de ani, imi place acvaristica dar timpul si uneori si banii nu mi-au permis acest hobby, iar acum le am pe amandoua.
     Cam atat despre mine sa mai zic ceva si despre ce ne intereseaza:
     -acvariu de 63L de la Hornbach, promotie cu incalzitor Jager de 50W, filtru Aquaball 2208, pachet tetra start si termometru;
     -pe langa ce mi-au dat ei la pachet am mai luat Aqua Basis Plus-substrat si Ferropol flacon de 200ml pt plante.
     Flora: - Anubias barteri, Cabomba aquatica, Ceratopteris cornuta, Microsorum pteropus, Hemianthus callitrichoides Cuba( pt.covor substrat), Acorus gramineus pusillus, Cladophora aegagropila( pt. radacina-cumparat tot din Hornbach). Deocamdata acestea sunt plantele, acvariul este mentinut la o temperatura de 24 grade C, nu am inca foitele de testare pt pH si kH si deci la aceste doua amnunte nu pot spune nimic inca.
     Acum intervine problema cu care ma confrunt sau problemele ca ar fi doua:
     1. La radacina respectiva cumparata am fiert-o de 4 ori, lasata sa dea in clocot racita si pusa in acvariu, din cate am inteles cele cumparate nu au nevoie de un tratament mai intens fata de cele pe care le scoatem din pamant. Ei bine a dezvoltat o pacla alba pe suprafata ei despre care am citit pe forum dar se pare ca nu prea vrea sa se duca.
     2. Datorita Microsorum pteropus pe care am cumparat-o de la un magazin de acvaristica, am acum acvariul invadat de alge pe care am incercat sa le scot folosind AlguMin. Rezultatul intarzie sa apara sad. Mentionez ca acvariul este in perioada de ciclare, in a 3-a saptamana.Voi reveni in cursul zilei de azi cu poze la acvariu pt a va putea forma o parere si in cazul asta sa imi dati un sfat. Va multumesc

Re: Salutare la toata lumea

Am adus si imaginile

3

Re: Salutare la toata lumea

Bine ai venit @Cris2Army.
Referitor la prima ta problema : Datorita faptului ca ai acvariul inca in starea de ciclare este ceva normal ca sa-ti apara "pacla alba" , va disparea singura in scurt timp sau poti sa o cureti tu .
Referitor la cea de a doua problema : Nu cred ca poate fi Microsorum pteropus de vina pentru invazia de alge. Mai repede tind sa cred ca este o lipsa , sau un dezechilibru in chimia apei , sau o iluminare inadecvata .
Acum urmeaza cateva intrebari :Ai fertilizat in ultimul timp , si ce cantitate? Ce lumina ai ?

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

4

Re: Salutare la toata lumea

Mizga aceea va disparea de la sine, dupa citeva zile. Despre alge, a mai fost cineva, aici pe forum, care a afirmat ca a introdus algele, odata cu un melc. Este posibil dar dezvoltarea lor, este favorizata de parametrii apei, daca nu ar avea conditii prielnice, ar disparea. Trebuie sa faci niste teste, mai ales ca esti in perioada de ciclare!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare la toata lumea

Lumina este tubul de neon furnizat la pachet impreuna cu acvariul de catre Hornbach si nu am reusit inca sa il schimb deoarece din cate imi dau seama necesita anumite modificari aduse capacului pe care trebuie sa le mai studiez :smoke. Fertilizarea am asigurat-o prin JBL Ferropol flacon de 100 ml cate 5 ml la 20 L o data pe saptamana. Din pacate asa cum am zis si mai sus nu am inca foitele pt testarile apei si s-ar putea ca asta sa fie o problema  sad

6

Re: Salutare la toata lumea

Salutare si bine ai venit!
Frumos inceput, cu ceva vreme in urma m-am confruntat cu aceeasi problema, acea mazga alba pe buturuga. Unul dintre colegi a venit cu sugestia care s-a adeverit a da rezultate: baga cati-va melci Pomacea care vor rezolva problema in cel mai scurt timp.
Bafta multa!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Salutare la toata lumea

Multumesc mult pt idee, acum daca a-ti putea sa imi dati inca un sfat pt alge.Am luat solutie AlguMin, din cate am inteles ar fi f buna, dar nu se vad efectele. Am inceput-o cu stangul rau, imi dau seama, poate ca nu era timpul potrivit sa ma apuc de asa ceva...

8

Re: Salutare la toata lumea

Cris2Army A scris:

Multumesc mult pt idee, acum daca a-ti putea sa imi dati inca un sfat pt alge.Am luat solutie AlguMin, din cate am inteles ar fi f buna, dar nu se vad efectele. Am inceput-o cu stangul rau, imi dau seama, poate ca nu era timpul potrivit sa ma apuc de asa ceva...

Nu te descuraja , atat de repede tongue

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"

9

Re: Salutare la toata lumea

Solutia respectiva este foarte proasta, ca si aproape orice algacid, nu stiu cine ti-a spus tie ca e foarte buna.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

10

Re: Salutare la toata lumea

Incerc sa nu ma descurajez dar la cum arata acum situatia nu este prea buna. Ce sa fac cu algele... erau doar pe o frunza la acel Microsorum acm este toata planta acoperita + ca acea mazga alba de la radacina parca ar fi si pe nisip si deja nu mai stiu ce sa fac, voi incerca cu melcii Pomacea, sa vad poate tottusi da rezultate ca de disparut nu vrea deloc

11

Re: Salutare la toata lumea

Ok...salutare din nou...vesti noi : cu mazga aia nu am avut ce face decat sa o inlatur asa ca am scos radacina din apa, am desprins anubias-ul de pe ea si am spalat-o si curata-o cu o perie. Cu algele vad ca deocamdata s-a rezolvat, au disparut de pe plante....apa am inlocuit-o 25%, in curand voi lua si testele pt apa sa vad atunci ce surprize am.

12

Re: Salutare la toata lumea

Pentru alge mai poti incerca cu EasyCarbo.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

13

Re: Salutare la toata lumea

Revin cu date noi despre acvariu...am spus mai inainte ca am avut pb cu acea mazga alba de pe radacina. Am curatat-o am fiert-o...am pus-o inapoi...problema a reaparut.Simt ca deja innebunesc...Am curatat-o cu peria spalata, fiarta iar....iar a aparut ...va rog dati-mi un sfat sa stiu ce sa fac, renunt la ea, ce sa-i fac

14

Re: Salutare la toata lumea

Cris2Army A scris:

Revin cu date noi despre acvariu...am spus mai inainte ca am avut pb cu acea mazga alba de pe radacina. Am curatat-o am fiert-o...am pus-o inapoi...problema a reaparut.Simt ca deja innebunesc...Am curatat-o cu peria spalata, fiarta iar....iar a aparut ...va rog dati-mi un sfat sa stiu ce sa fac, renunt la ea, ce sa-i fac

   Ti-am mai spus o data, mizga dispare de la sine, nu face niciun rau in acvariu, in afara aspectului. Daca devine o obsesie, poate renunti la acvaristica!  lol Ca sa grabesti disparitia, mareste curentii in apa, adauga niste melci (Pomacea sau Neritina) sau pesti Ancistrus.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Salutare la toata lumea

Mie, mai demult, la un setup in curs de ciclare, mi-a aparut mazga aia pe niste ventuze de cauciuc negre, care fixau filtrul de peretii acvariului smile, deci nu mai teroriza obiectele de decor ca o sa dispara singura pana se incheie ciclarea.

16 Editat de Andi66 (2011-03-16 14:47)

Re: Salutare la toata lumea

Cris2Army A scris:

Revin cu date noi despre acvariu...am spus mai inainte ca am avut pb cu acea mazga alba de pe radacina. Am curatat-o am fiert-o...am pus-o inapoi...problema a reaparut.Simt ca deja innebunesc...Am curatat-o cu peria spalata, fiarta iar....iar a aparut ...va rog dati-mi un sfat sa stiu ce sa fac, renunt la ea, ce sa-i fac

Am sa repet ce ti-am spus anterior.... baga cati-va melci Pomacea care vor rezolva problema in cel mai scurt timp. Daca vrei iti dau eu doi melci babani.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

17

Re: Salutare la toata lumea

Nu mai trece mult si va disparea mazga aia alba. Buturuga e prea groasa si inca e vie sa zic asa. E ca o ploaie de vara, apare si dispare din senin. Sa nu ii duci dorul dupa aceea.

18

Re: Salutare la toata lumea

Prietene ,in mare pot spune ca ai adus multe necazuri plantelor tale folosint algicidul acela.Plantele tale care si asa sufereau in speranta acomodarii si creeri echilibrului biologic in acvariu, au primit bonus si algicid,care sigur face rau algelor dar si plantelor.Algele nu vor dispare pana nu ai un echilibru in acvariu,iar asta apare abia dupa ce se incheie procesul ciclarii,si asta nu e totul,ar mai trebui substratul sa se "aseze"sa se umple de colonii de bacterii,ufff si parca ziceai ca ai citit mult pe forum! Fertilizarea cu micro nu se incepe pana nu ai un acvariu ciclat,sau daca se incepe trebuie un acvariu plin de plante,doldora! Plantele tale au ritmuri diferite de crestere,multe din ele au fost crescute probabil in acvarii fertilizate cu CO2,altele sunt plante prea grele pentru un inceput de setup,mai ales la un incepator,tie iti trebuie plante din categoria "easy" dar acele plante ce au si dezvoltare rapida.Sporii de alge exista peste tot,greu de presupus ca ai sa creezi tu un mediu in care sa nu existe,dar dezvoltatea lor tine de bunul mers din acvariul tau.Startaarea gresit a unui acvariu,aduce multa munca si evident dezamagiri pe masura.Apropos,bila aceea de Cladoflora,e purtatoarea multor alge ce le agata pe unde trece ,prin alte bazine,iar cand algele gasesc momentul prielnic,infloresc smile Microsorum are adaptare mai lunga, pe langa faptul ca are o dezvoltare lenta deci nu e planta ideala de inceput,are tendinta de dezvoltare a BBAului,mai ales daca sta si in curenti.  HCul nu e o planta grea,dar nici o planta de inceput pentru un incepator asta  e clar!Daca scoti asa des decorul din acvariu mai umbli si prin plante si arunci cu algicide nu va iesi niciodata acvariu.COlegii ti-au zis sa stai,sa ai rabdare,,de ce nu asculti?Sau daca esti nerabdator sa mearga bine baga plante la greu,asezate pe inaltimi,cu putin spatiu de curenti printre ele si ai sa vezi efectul intr-o saptamana. Sper din tot sufletul sa nu speli si filtrul des,ba chiar ar trebui o bucata de vreme sa nu te atingi de el.