1

Subiect: Salutare la toti is incepator

In primu rand ma numesc  Nistea  Marius-Sorin is din Satu Mare am 22 de ani si nu am mai avut acvariu pana acuma si in todeauna mia placut  sa privesc un acvariu si miam facut unu are lungime 80 cm latime 70 cm inaltime  65 cm  are filtru intern de 500l/h incalzitor 100w substrat rosu amestecat cu nisip capac facut acasa cu patru neoane de 18 w  a si are si pesti

un caras telescop de vro 25-30 de cm lungime
doi carasi cu cocoase rosie de  vro 10 cm lungime
sase gupy trei flemele si trei masculi
un beta
trei ancistrus doi maturi si un pui
trei scalari
un sanitar
un xifo
patru black moly
un careas rosu auriu bob de orez
trei gurami doi masculi si o femela
doua zebre

http://www.neobux.com/?r=ma1uis

2

Re: Salutare la toti is incepator

nistea bine ai venit si atat. nu ma mai obosesc sa iti spun ce ciorba ai facut acolo. oameni buni  chiar asa greu e sa citesti constructia elementara a  unui acvariu?? nu este mai mult de doua foi de A4 pentru a fi cat de cat in tema.
sfatul meu citeste mult si invata.
o zi buna.

3

Re: Salutare la toti is incepator

scuzat si poza

http://www.neobux.com/?r=ma1uis

4

Re: Salutare la toti is incepator

:hug  miau placut si iam tot adunat

http://www.neobux.com/?r=ma1uis

5 Editat de sTTTk (2011-03-02 20:49)

Re: Salutare la toti is incepator

Salut nistea.
Superba ciorba de peste.
Iti recomand cu caldura sa citesti cat mai multe informatii pe acest forum, iar cu timpul ai sa vezi cu alti ochi acvaristica.

Multi vad, putini cunosc !

Re: Salutare la toti is incepator

Salut Marius, ai un filtru extraordinar de mic, pentru un acvariu de 300 si ceva de litri (asta daca ai masurat bine) si cu carasi in el, iti trebuie un filtru extern mare (JBL e1500). Crima faci cu pestii tai in acvariul ala, nu-mi place deloc ce spui si ce arati in pozele tale, este ceva de genul de trecut la rubrica "Aveti grija, asa NU!"

7

Re: Salutare la toti is incepator

sad  sad  sad  sad imi dau seama ca nu ii ok da sper sa evoluez in mai bine

http://www.neobux.com/?r=ma1uis

Re: Salutare la toti is incepator

Bun venit. Nu te mai critic  si eu ca au facut-o deja colegii mei , dar e pacat sa strici tot daca intradevar iti plac acvarile si pestii. Carasii sunt frumosi , e adevarat, dar sunt pesti greu de crescut pentru un incepator ( fac multa mizerie, au nevoie de volum mare de apa, traiesc in apa mult mai rece decat ceilalti si multe altele, poti citi si tu). Avand in vedere ca ai un acvariu foarte inalt, cel mai bine ai tine scalari si eventual inca ceva pesti compatibili.
Citeste aici pe forum ca ai ce invata si fa repede ceva pana nu e prea tarziu. Numai bine

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Salutare la toti is incepator

nistea A scris:

In primu rand ma numesc  Nistea  Marius-Sorin is din Satu Mare am 22 de ani si nu am mai avut acvariu pana acuma si in todeauna mia placut  sa privesc un acvariu si miam facut unu are lungime 80 cm latime 70 cm inaltime  65 cm  are filtru intern de 500l/h incalzitor 100w substrat rosu amestecat cu nisip capac facut acasa cu patru neoane de 18 w  a si are si pesti

un caras telescop de vro 25-30 de cm lungime
doi carasi cu cocoase rosie de  vro 10 cm lungime
sase gupy trei flemele si trei masculi
un beta
trei ancistrus doi maturi si un pui
trei scalari
un sanitar
un xifo
patru black moly
un careas rosu auriu bob de orez
trei gurami doi masculi si o femela
doua zebre

salut si bine ai venit, eu o sa iti spun punctual ce probleme si ce solutii vad eu:
1. Nu e buna combinaia de pesti, incearca asa:
-carasii singuri (dar iti trebuie un filtru mai bun) ei cer o temperatura mai mica, pe la 22 e ok,
-scalari cu gurami, astia vor apa ceva mai calda, 25-26 si poti avea si plante pentru ca spre deosebire de carasi nu le mananca si nu le sapa. Nu cred k gresesti daca presari si cativa vivipari (xipho, moly...guppy etc)
-betta nu prea o sa ai cum sa ti in 300 de litri din mai multe motive
2. pentru un aspect mai placut inceasca sa pui plante in acvariu, cu conditia sa scapi de carasi
3. citeste despre fiecare specie in parte si o sa iti faci o idee... orikum ai da-o tot trebuie sa renunti la ceva si documenteazate, nu ezita sa intrebi.
Ai un acvariu maricel (mi-ar placea si mie unu asa mare dar nam loc) si poti face lucruri frumoase din el. Bafta!

Gott mit uns!

10

Re: Salutare la toti is incepator

Locatia la profil, te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!