Subiect: Feed-back negativ pentru apbt

Am cautat sa achizitionez un filtru extern si am primit o oferta de la apbt:

"Trimis 24-02-2011 21:39
Subiect salut

am eu un filtru hailea ht-12 de vanzare in stare perfecta cu medii de filtrare furtune in-out 130 ron daca mai sunteti interesat lasati-mi nr te tel si vorbim"


Din pacate in pachetul primit in cursul zilei de ieri am gasit un filtru care nu poate fi utilizat caci are ambii robineti de cuplare furtun sectionati si practic nu am ce face cu el. In rest mediile de filtrare curatate, amabalat in cutie si protejat cu ziare. Carcasa zgariata, dar zic eu ca nu e imporant chiar daca nu mi  s-a adus la cunostinta, doar nu am cerut un obiect nou. 

Sper sa reusesc la firmele de instalatii din zona sa rezolv ceva sa devina functional si mai sper sa fie singura problema deoarece nu i-am mai facut proba electrica inca.

Ce ma dezgusta este ca nu a mentionat nimic de aceasta problema si mai ales ca am sunat azi si nici macar nu recunoaste ca a trimis asa filtrul. Sper ca cei care mai fac tranzactii cu el si schimburi de informatii foarte folositoare cum se primesc pe forum, sa tina cont cu ce persoana au de face.
Eu raman cu dezgustul acestei situatii, cu dorinta de a rezolva ceva cu filtru asta si cu speranta sa nu mai intalnesc astfel de persoane.

Re: Feed-back negativ pentru apbt

locatia la profil,  te rog

3

Re: Feed-back negativ pentru apbt

sal .pe viitor fi mai atent si nu mai da banii pe ce *o sa primesti *

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Feed-back negativ pentru apbt

Salut. Multumesc pentru sfat. Dar desi sunt nou pe acest forum cam 90% din ce am in domeniul acvaristicii am cumparat de pe forum. Din fericire fara probleme pana acum. Cum pot verifica din moment ce marfa vine prin curier sau la oficiu postal? Nu pot desface acolo sa vad daca o ridic sau nu.

5

Re: Feed-back negativ pentru apbt

poi cam asta e sfatul meu sa nu mai comanzi ....ia numai ceea ce vezi cu ochi tai  :fok

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

6

Re: Feed-back negativ pentru apbt

Pina cel mai tirziu luni 07.03.2011, asteptam reactia userului apbt. In caz contrar, va fi eliminat de pe forum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Feed-back negativ pentru apbt

Diamant - ceea ce spui tu e bine, dar din punctul meu de vedere imposibil de realizat. Vreau cateva vietati in acvariul meu care nu se gasesc in Iasi. De exemplu melci. Sunt Arad...ce sa fac? Comand. Dorinta de ai avea ma impinge sa-mi asum acest risc si sa plec cu prezumtia ca voi primi ceva de calitatea promisa.

Re: Feed-back negativ pentru apbt

Member, Diamant spune foarte bine dar cred ca Administrator spune si mai bine  lol

9

Re: Feed-back negativ pentru apbt

va salut si  eu pe voi si v-as sugera sa nu va dati cu parerea in necunostiinta de cauza. Lucrurile stau in felul urmator filtrul hailea H12 pentru cine cunoaste felul in care este construit este mai simplu pentru cine nu sa caute. in primul rand IN si OUT sunt efectuate prin niste piese de plastic, in cazul filtrului pe care eu l-am vandut piesele au fost inlocuite cu unele de inox(prinderea in canistra , si cea in pompa) de acestea 2 se prindeau 2 piulite din plastic care fixeaza cotul de jos  si stutul de sus. clar pana aici. Toate componentele in momentul in care eu am trimis filtrul erau in perfecta stare, filtrul a functionat pana luni sera in acvariul meu. Exista 2 posibilitati ori respectivul a strans prea tare cele 2 piulite (plastic pe metal) ori din cauza transportului nu am de unde sa stiu cate sute de colete au fost aruncate peste acest filtru sau de cate ori a fost trantit, nu eu m-am zgarcit la 10 ron, nu eu am ales aceasta cale de transpot, deci vina nu-mi revine. Pacat ca acest forum este murdarit in felul asta. Am vandut mai multe produse pentru acvaristica, pesti, plante, melci, etc nu am primit nici o reclamatie , nu ma bucur la banii altora doar nu mai aveam ce sa fac cu respectivele marfuri ca sa zic asa. Atat am de spus in rest ma retin de la alte comentarii

10

Re: Feed-back negativ pentru apbt

Confirm ca piesele IN si OUT sunt din inox (prinderea in canistra , si cea in pompa). Problema e la cele doua piulite de plastic, care sunt sectionate. Eu nu am ajuns la a strange cele 2 piulite ca nu am avut ce. Deasemeni nu vad cum poate sa fi patit ceva de la transport deoarece nu sunt sfaramate, ci clar rupte din strengere.
Va garantez ca nu am ajuns la stadiul de a infileta ceva ...ca nu am avut ce din pacate. Nici la telefon si nici acum nu am cerut nimic, sper sa rezolv filtrul  si fara costuri prea mari. Nu am nici un interes sa fac o afirmatie daca nu sunt sigur de ea.
In masura in care doreste sa raspunda am o intrebare pentru "apbt: in momentul ambalarii furtunele au fost lasate prinse de filtru sau scoase si puse in cutie langa filtru?
Multumesc

11

Re: Feed-back negativ pentru apbt

furtunele au fost prinse in filtru, am scos si bagat la loc acele 2 furtune de n ori fara nici o problema(ce zici u ca s-au rupt nici nu aveam eu sau tu ce umbla la ele,deci nici de cum sa le fii stans prea tare cum zici tu.), si sunt mai mult ca sigur ca ori din cauza fortarii ori din cauza ca a fost pusa greutate pe colet in timpul transportului, fapt de care nu sunt eu vinovat, acele 2 piulite s-au rupt. daca vroiam sa dau "teapa" cuiva puneam in colet o caramida si imi pastram filtrul. va salut

12

Re: Feed-back negativ pentru apbt

Greu de stabilit adevarul, daca nu chiar imposibil, neaflindu-ma in pielea niciunuia din cei doi, cu atit mai mult, ambii neavind nicio reputatie recunoscuta pe acest forum.
   Singura mea observatie se refera la faptul ca, vinzatorul trebuia sa atentioneze de la inceput, despre modificarile (probabil benefice), aduse filtrului. Nu cunosc daca acest lucru s-a intimplat.
   As ruga vinzatorul, sa se abtina pe viitor, in a emite aprecieri vis a vis de priceperea colegilor (necunostinta de cauza), daca am fi fost in cunostinta de cauza, am fi aplicat cu usurinta sanctiunile care se impuneau, uneia din parti.
   Cumparatorul poate considera (daca are dreptate), ca a trecut printr-o experienta negativa, care sa-i fie de ajutor in viitor.
   Imi pare rau, alta rezolvare nu vad... decit daca cei doi se vor concilia.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!