1 Editat de laur98 (2011-03-05 20:38)

Subiect: Aquapro 80

In sfarsit am luat un Aquapro 80 de 126l, filtru, incalzitor, termometru (toate incluse+ altele).  :apl
L-am umplut cu apa si am bagat plantele si substratul (al luat 25kg nisip si mia ramas).
Am mai luat o cultura de bacterii pe care o  voi pune saptamana viitoare ca sa bag pestii mai repede.
Daca plantele astea vor traii mai voi baga si altele.
Am Vallisneria si Lilaopsis

Re: Aquapro 80

Ape limpezi! Cred ca ar fi mai bine sa nu pui tot felul de substante in apa, mai ales de la tetra. Le-ai putea inlocui daca tii neaparat sa pui conditioner cu jbl biotopol plus dar cel mai bine e fara.

3

Re: Aquapro 80

Multumesc
Substantele de la tetra mi le-a dat la acvariu.
Acvariul e inca in lucru. In vreo trei saptamani va fi gata si voi baga si pestii pe care ii am in acvariul vechi si inca un scalar (am vazut unul frumos cu capul rosu), poate niste pestisori mai mici dar nici asa mici incat sa fie manacati de scalari. Voi mai lua o buturuga mai mare pe care voi prinde un fel de muschi. Tot ce am bagat in acvariu este de la Hornback inafara de plante.

Re: Aquapro 80

Esti in faza de ciclare prietene.Nu baga substante in bazin si casa grabesti ciclarea  baga 2 pomaceea si pune  putina mancare in bazin in fiecare zi ca si cum ai avea pesti.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

5 Editat de laur98 (2011-03-19 15:23)

Re: Aquapro 80

Am bagat ieri pestii. Azi am dat sanitarii (faceau mizerie)si am mai luat 4 corydoras ca sa fie 6.

Re: Aquapro 80

Salut, in doar 2 saptamani ai bagat toti pestii aia? Nu ai citit articolele despre ciclare de aici de pe forum? Baga macar plante multe acum la inceput, plante cu crestere rapida (Egeria, Cabomba etc), si sper ca nu o sa dai pestii aia cu "rotile in sus" din cauza ca te-ai grabit.

7

Re: Aquapro 80

Scuze ca am postat aici. Daca se poate sa se mute in alta sectiune a forumului ar fi bine. 
Pestii i-am bagat dupa 2 saptamani ca am luat niste bacterii pentru filtru. Cel din Hronbach de unde am luat acvariul zicea sa bag bacterile dupa o saptamana de la umplerea acvariului cu apa si peste inca o saptamana sa bag pestii. Striu ca normal trebuia sa il las o luna.

8 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:50)

Re: Aquapro 80

:fmad

9

Re: Aquapro 80

Schimburi dese de apa ce inseamna? Sa schimb in fiecare zi din apa? Eu schimb 15%-25% din apa pe saptamana.
Pai nu stiu unde sa mutam topicul. Mutati-l unde credeti ca e mai bine.
Pestii care ii am acum in acvariu sunt: 2 scalari de vreo 6-7 cm inaltime, 6 corydorasi de vreo 2cm si un betta.

10 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:50)

Re: Aquapro 80

:fmad

11

Re: Aquapro 80

Nu mai am filter start. L-am bagat pe tot in acvariu.

12

Re: Aquapro 80

Aceeasi prostioara am facut-o si eu ! Am bagat  pesti multi odata si m-am pricopsit cu o apa verde de toata frumusetea. Am tras cateva saptamani sa scap de ea. Ai grija sa nu cazi in dezechilibru prea mare pt ca te paste aceeasi minune ca si pe mine(apa verde)si e pacat si de pestisori .

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

13

Re: Aquapro 80

La mine apa e perfect curata big_smile
Sanitarii cei doi mari i-am dat ca cred ca aia faceu mizerie (si mancau toata mancarea).

14

Re: Aquapro 80

Sa dea Dumnezeu sa nu dai de acea apa verde. E urata si .... nici nu vreau sa imi amintesc.Ape limpezi!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

15

Re: Aquapro 80

Ieri mi-am luat din Hornbach doi scalari (4 scalari au destul loc sa inoate intr-un acvariu de 128l). Scalarii vechi ii cam atacau pe cei noi (se repezeau la ei, dar nu ii muscau). Azi s-au mai linistit. Apa e 100% curata, nu e deloc verde. :fok
Scaleii par cam albi, dar s-au mai colorat si arata super.

16

Re: Aquapro 80

Azi am facut curatenie in acvariu si am aruncat planetele ca s-au umplut de alge (cred ca aveau de cand le-am cumparat). Am incercat sa cumpar niste planete artificiale care sa semene cat mai bine cu unele adevarate. Cum credeti ca arata acvariul acum?

17 Editat de Ancistrus (2011-03-29 02:20)

Re: Aquapro 80

laur98 A scris:

Azi am facut curatenie in acvariu si am aruncat planetele ca s-au umplut de alge (cred ca aveau de cand le-am cumparat). Am incercat sa cumpar niste planete artificiale care sa semene cat mai bine cu unele adevarate. Cum credeti ca arata acvariul acum?

Planetele arata bine... prin telescop smile, "plantele" tale in schimb arata jalnic, cu plante de plastic nici nu avea cum sa arate altfel, dar daca tie iti place...
PS: Ai aruncat plantele ca s-au umplut de alge... fara ca macar sa te intereseze din ce cauza? Si vad ca inca mai bagi pesti in acvariul ala, ai citit macar vreun articol despre ciclare? (te-am intrebat si cateva posturi mai sus)

Re: Aquapro 80

Orice planta artificiala arata groaznic. Majoritatea dintre noi incercam sa mentinem plantele cat mai sanatoase si tu le schimbi pe unele din plastic.Plantele lipsa vor fii un mare minus pentru acvariul tai si cred ca ar trebuii sa schimbi filtrul sau sa schimbi unul din bureti cu niste ceramica pentru filtrarea biologica.
Umple si tu acvariul sa nu se mai vada linia apei sau pune-i o banda neagra.
Cand pestii vor ajunge la maturitate acvariul asta va fii prea mic pentru ei.
Inteleg ca sunt frumosi siu ca iti plac dar atunci ofera-le si conditii. Daca nu, schimba-i si ia-ti niste pesti de talie mai mica.

19

Re: Aquapro 80

Nu are cum sa fie acvariul prea mic (inaltimea este de 45cm tongue )
Plantele aveau alge dinainte sa bag pestii tongue

20

Re: Aquapro 80

Pacat ca nu incerci sa creezi un spatiu cat mai natural si adecvat vietii pestilor. Scuzele cu plantele luate deja cu alge sunt puerile. Cam au dreptate colegii, incerci sa sari niste pasi extrem de importanti in desfasurarea evenimentelor in viata unui acvariu si oricat ai incerca sa compensezi asta cu ceva artificial nu vei ajunge nicaieri. Este ca si cum ai pune o rățușcă din plastic intr-un acvariu bine plantat. Eu zic sa o iei usor cu inceputul, documenteaza-te foarte bine intai, urmeaza cu rabdare toti pasii (pentru ca este foarte important) si pe urma vei avea si rezultate. Multa bafta si sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771