1

Subiect: Dezvoltarea "gazonului"

Salut. Am si eu un acvariu de 54 de litri de la Aqatlantis echipat standard(asa cum era din magazin), filtre biobox si un neon Sylvania de 15w. Imi plac foarte mult acvariile pe care le-am vazut in galerie cu iarba asa ca mi-am cumparat si eu dar desi e de 2 saptamaini in acvariu nu stiu daca s-a prins sau nu. Parca nici nu a murit dar nici nu se dezvolta absolut deloc. as vrea sa reusesc s-o fac sa se intinda in tot acvariul sa fie ca un covor. Dati-mi va rog o sugestie ce ar trebui sa fac pentru a o determina sa se intinda. Astept idei! ms!

2

Re: Dezvoltarea "gazonului"

ai cumparat iarba ? incearca sa dai detali  :fok

3

Re: Dezvoltarea "gazonului"

da am cumparat-o de la magazin dar nu da nici un semn de dezvoltare

4

Re: Dezvoltarea "gazonului"

Nu ma pricep fff bine dar incerc sa ma uit si eu la voi pe forum si sa formez un acvariu . Am incarcat o poza sa vedeti cam cum am asezat eu plantele sa vedeti despre ce "iarba" vorbesc (se poate observa in stanga fata)

5 Editat de Sergynyo (2011-03-07 02:10)

Re: Dezvoltarea "gazonului"

Eventual daca aveti alte sugestii in ceea ce priveste amenajarea. Anumite plante sau eu stiu...orice idee e bine venita:)

6

Re: Dezvoltarea "gazonului"

Sergynyo A scris:

Eventual daca aveti alte sugestii in ceea ce priveste amenajarea. Anumite plante sau eu stiu...orice idee e bine venita:)

   Ai deschis doua subiecte oarecum asemanatoare, te rog sa-mi spui, pe care din ele il pot sterge!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Dezvoltarea "gazonului"

sterge-l pe primul te rog
ca la cel de-al doilea am primit raspunsuri. ms

8

Re: Dezvoltarea "gazonului"

Ieri aveai 2 subiecte deschise pe aceeasi tema, azi aveai 3. E atit de greu sa te limitezi la unul singur, in care sa spui ce ai de spus?
   Cu prima ocazie, in care vei repeta aceasta conduita, vei fi avertizat!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Dezvoltarea "gazonului"

ok. Atunci sterge-le pe toate atunci te rog ca si asa degeaba ma agit ca nu primesc nici un raspuns. Am sa incerc in alta parte

10

Re: Dezvoltarea "gazonului"

Sergynyo A scris:

ok. Atunci sterge-le pe toate atunci te rog ca si asa degeaba ma agit ca nu primesc nici un raspuns. Am sa incerc in alta parte

   Mie nu-mi este greu sa dau curs cererii tale dar ma intreb cine cistiga, cine pierde? Te-ai asteptat cumva, ca la prima aparitiei a ta, pe forum, sa dam navala in posturile tale? Ai putina rabdare, ritualul aici este sa fii mai intii "adulmecat", sa ne dam seama, in ce ape... acvaristice te scalzi. Suntem satui de nou-veniti, care in scurt timp au dovedit ca nu merita nicio atentie.
   In caz ca iti mentii hotarirea, anunta-ma, te rog, o pun in aplicare in secunda 2!
   P.S. Toata filozofia: forumul va fi mai sarac fara tine sau tu vei fii mai sarac fara forum?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Dezvoltarea "gazonului"

Planta se numeste lilaeopsis.
In general are nevoie de substrat fertilizant, fertilizare, lumina si co2..
Din pacate nu cred ca vei reusi sa o ti in acvariu.

12

Re: Dezvoltarea "gazonului"

pai nu e vorba ca nu am rabdare ci doar ca atunci cand intreb ceva toti stiu sa zica doar ...citeste forumul...si personal am incercat sa ma mai documentez dar nu am timpul necesar sa stau toata ziua doar cu ochii in forum... ma asteptam la ceva mai concret nu doar sa-mi zica toti :"documenteaza-te" ca asta stiam si eu ca am de facut...ma asteptam la sfaturi mai practice
   
  in legatura cu planta de ce crezi ca nu am s-o pot tine? este mai sensibila sau nu se potriveste?       in cazul asta ajuta-ma te rog cu o planta gen gazon cat de cat mai rezistenta pentru ca imi doresc neaparat sa-mi fac un covor.....ms mult

13

Re: Dezvoltarea "gazonului"

Sergynyo A scris:

pai nu e vorba ca nu am rabdare ci doar ca atunci cand intreb ceva toti stiu sa zica doar ...citeste forumul...si personal am incercat sa ma mai documentez dar nu am timpul necesar sa stau toata ziua doar cu ochii in forum... ma asteptam la ceva mai concret nu doar sa-mi zica toti :"documenteaza-te" ca asta stiam si eu ca am de facut...ma asteptam la sfaturi mai practice
   
  in legatura cu planta de ce crezi ca nu am s-o pot tine? este mai sensibila sau nu se potriveste?       in cazul asta ajuta-ma te rog cu o planta gen gazon cat de cat mai rezistenta pentru ca imi doresc neaparat sa-mi fac un covor.....ms mult

   Ma bucur ca ai inmuiat tonul, asta este o dovada de calitate umana, pe care sper s-o sustii in continuare. Ca si pescuitul, acvaristica impune multa rabdare din partea practicantilor, inclusiv in ceea ce priveste acumularea experientei.
   Este de dorit ca aceasta experienta sa fie insusita pe cont propriu, prin foarte multa documentare individuala, in felul acesta cunostintele sedimentindu-se mai bine. Crede-ma ca adeptii fenomenului "mura-n gura", nu evolueaza, dimpotriva regreseaza, ajungind in stadiul confuziilor, in urma informatiilor acumulate in mod artificial.
   Chestiunea cu timpul cade, ori ai timp, ori nu, foloseste-l judicios in interes propriu si vei evolua. Rolul acestui forum este de a-i perfectiona nu de a-i invata de la zero pe acvaristi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de narcis.b (2011-03-08 13:18)

Re: Dezvoltarea "gazonului"

Prietene,acvaristica se face cu rabdare,este conditia esentiala!
Da ,merlin are dreptate,multe plante si mai ale cele mici au nevoie de fertilizare,cand spun fertilizare inteleg lumina minim 0,7W/l  si cu spectru de lumina pe masura cerintelor plantelor, substrat fertilizant, aditie de fertilizare cu microelemente si macroelemente si mai ales aditie de CO2.Daca dai search la fiecare criteriu enumerat vei gasi pe net explicatii ample,altfel crede-ma ca nu poat sa incarc zeci de pagini cu detalierea celor enumerate.Sunt acvaristi cu experienta care nu reusesc sa creasca "iarba" smile sau plante de gazon in general.Nimeni nu pote sa-ti dea o reteta simpla  in 2 vorbe numai pentru ca nu ai timp! Asa cum tu esti ocupat ,probabil marea majoritate suntem asemeni ocupati si incercam printre picaturi sa ne perfectionam in hobyul nostru  prin socializarea intr-o buna ambianta aici pe forum.Pasii acvaristului incepator sunt intradevar destul de dificili asta pentru ca presupune asimilarea unei cantitati de informatie pe temeiul acvariului,destul de mare si elaborata. Sper acum ca vei lasa frutrarea deoparte si vei incerca sa socializezi dupa principiile fairplay ului colegial!

15

Re: Dezvoltarea "gazonului"

in primul rand vreau sa va zic ca nu sunt deloc frustrat desi poate asa a parut...imi cer scuze daca considerati ca am vorbit urat...ideea este ca am cerut cateva sfaturi asa..prietenesti pentru ca sunt constient de faptul ca nimic nu se da mura-n gura de aceea si citesc formuri pentru a ma documenta...ceea ce am cerut eu au fost doar niste idei pentru ca desi mi se pare ca repsect pasii plantele mele sunt cumva amortite si nu inteleg de ce... fertilizanti am pus mai multi toti de la jbl..iar lumina am la un acvariu de 54 de litri 90 w in total(am mai pus pe langa neonul cu care era echipat acvariul suplimentar)

16

Re: Dezvoltarea "gazonului"

in legatura cu "gazonul"...credeti ca este mai bine sa renunt la el de tot? nu este nici un tip de gazol pe care sa-l pot mentine?

17

Re: Dezvoltarea "gazonului"

Sergynyo A scris:

in legatura cu "gazonul"...credeti ca este mai bine sa renunt la el de tot? nu este nici un tip de gazol pe care sa-l pot mentine?

   Daca intrunesti toate conditiile enumerate de narcis, iti poti permite orice planta, inclusiv plante pretentioase pentru gazon. Daca nu, orienteaza-te catre plante mai putin pretentioae cum ar fi: (Blyxa japonica), Cryptocoryne nevillii, Cryptocoryne parva, Cryptocoryne wendtii, Echinodorus quadricostatus, Echinodorus tenellus, Marsilea hirsuta, Ranunculus limosella, Sagittaria subulata, (Staurogyne).
   Cele dintre paranteze pot ridica niscai probleme!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18 Editat de narcis.b (2011-03-08 14:27)

Re: Dezvoltarea "gazonului"

Poti incerca si aditia de Easy Carbo,in mod sigur va avea un pic de efect,chiar daca nu e pe masura CO2ului. Daca achizitionezi Easy Carbo,zic sa nu renunti inca la Lilaeopsis,in aceeasi masura zic ca ai putea incerca Marsileea Hirsuta,are pretentii ceva mai mici... Si mai dau sfat sa incerci aditia de CO2 generat de bomba de CO2  metoda bricolata si experimentata de multi acvaristi.Odata cu aditia de CO2 multe lucruri minunate se pot intampla in bazinul tau.
P.S. E,vezi ca nu suntem asa rai?  :-  smile

19

Re: Dezvoltarea "gazonului"

mersi mult pentru sfaturi...si pentru plante...momentan am sa le mai las pe astea doar n-am sa le arunc...dar am sa caut si ce mi-ati recomandat voi....in legatura cu co2-ul am foast la pet shop si nu am gasit dar mi-au promis ca imi aduc pe saptamana viitoare dar pana atunci am sa incerc si eu sa fac "bomba" sa mai grabesc procesul... mersi mult inca o data smile

20

Re: Dezvoltarea "gazonului"

Sergynyo A scris:

mersi mult pentru sfaturi...si pentru plante...momentan am sa le mai las pe astea doar n-am sa le arunc...dar am sa caut si ce mi-ati recomandat voi....in legatura cu co2-ul am foast la pet shop si nu am gasit dar mi-au promis ca imi aduc pe saptamana viitoare dar pana atunci am sa incerc si eu sa fac "bomba" sa mai grabesc procesul... mersi mult inca o data smile

   Ti-au promis ca-ti aduc CO2? Sub ce forma?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!