1

Subiect: Substrat Tetra

Am descoperit de curand o problema in acvariul meu si cred ca se trage de la substratul Tetra deoarece inainte sa folosesc acest substrat nu am avut deaface cu asa ceva. Radacinile plantelor putrezesc au o culoare negra si miros de mal.
In urma cu vreo 2 luni mi-am schimbat acvariul , substratul l-am realizat dintr-un star de 2 cm de substrat de la tetra , peste am asezat un strat de aprox 6 cm de cuart. Toate au fost ok timp de o luna cand am observat ca unele plane au inceput sa se usuce , cand le-am scos din substart mi-am dat seama ca se trage de la radacini , acestea in partea inferioara sunt negre si au un miros urat de mal.
Aceasta problema nu o intalnesc la toate plantele, de exemplu valisneria "merge" ok.
Intrebarea mea este Daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta si cum o rezolvam  ?
Cu  ce nu am procedat corect ?  Poate am pus stratul de TETRA prea gros ?!

http://www.youtube.com/user/rudy2279#p/a/u/0/EiNPfu9SBEM

Re: Substrat Tetra

nu stiu sa iti zic exact daca e de la tetra sau nu dar radacini putrezite de obicei inseamna ca radacinile se sufoca, la ce plante patesti lucrul acesta?

Re: Substrat Tetra

ce granulatie are pietrisul tau?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: Substrat Tetra

Granulozitatea e de 3-4 mm, inainte am avut pietris la fel si nu am avut nici o problema.Daca era foarte fin atunci inteleg ca se sfoca radacinile. Inschimb granulozitatea substratului tetra este foarte fina de aceea probabil si fenomenul acesta. Pote era bine sa amestec s.tetra cu pietrisul si astfel sa creez pimul strat peste care sa asez pietrisul curat. Nu stiu ce sa mai zic probabil am sa desfac acvariul si am sa renunt definitv la orice inventie de genul.

http://www.youtube.com/user/rudy2279#p/a/u/0/EiNPfu9SBEM

5 Editat de lau (2009-11-01 15:08)

Re: Substrat Tetra

Salut rudy.
  Problema ta am intalnit-o si eu cu foarte mult timp in urma, parerea mea a fost ca radacinile se sufocau din cauza granulatiei substratului meu (foloseam nisip) la tine nu cred ca e cazul, dar pe cutia de la tetra scrie clar ca se pune un strat de 2 cm de substrat tetra iar peste se pune un strat de 2-3 cm din pietrisul tau. Sfatul meu; scoate din pietris sa ajungi la 2-3 cm peste substratul de la tetra, cauta-ti melci de substrat care iti oxigeneaza subtratul, pana gasesti melci de substrat foloseste o bagheta si bag-o usor prin substrat, fara a tulbura apa, in special pe la radacinile plantelor, si vei observa ca ies bule de co2 din substrat.
   Multe succesuri:D.

Re: Substrat Tetra

eu din cite am observat radacinile putrzesc datorita bulelor de aer ramase in substrat. trebuie aierisit substratul ca sa nu contina goluri de aer

Tot ce-i de calitate e scump, dar nu tot ce-i scump este de calitate.

7

Re: Substrat Tetra

salut!
eu zic ca ar mia fi o solutie: incalzitor de substrat. la mine inca e in faza de experiment. nu spun inca nimic despre raport pret/calitate si ce stie sa faca. din ce am citit pe forumuri, fenomenul cold feet poate duce la inegrirea radacinilor.

numai bine!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"