1

Subiect: carasei coada evantai sangerare

buna dimineata am si eu o problema am un acvariu de 90litri cu 3 carasei, 2 sanitari Cory, 2 sanitari ventuza ancistrus si vreo 5-6 pui gupy azi dimineata am observat ca unul din carasei are o rana pe partea stanga aproape de coada in acvariu mai am o buturuga si plante in rest nimic, pun si niste poze sa va puteti da cu parerea, precizez ca mananca se plimba nu are nici o stare de imbolnavire ceace nu imi doresc pentru ei doamne fereste,cine ma poate sfatui ii multumesc din tot sufletul.
P.S. scuze daca am postat gresit si pentu poze sun facute cu telefonul acum 5minute,rog un moderator sa transfere unte crede de cuviinta ca trebuie Multumesc cu stima Ionut din Bucuresti

2

Re: carasei coada evantai sangerare

Buna Ionut!

In primul rand problema aparuta, poate fi din cauza suprapopularii acvariului.
Caraselul din fotografie, este un Caras Shubunkin. (Acestia pot atinge chiar 40 de cm lungime.)

In al doilea rand ... sunt mai multi factori care pot fi suspectati, si atunci ar trebui sa ne dai urmatoarele informatii:

1. La ce temperatura ii tii?
2.La cat timp faci schimb de apa?
3. Cati litri de apa schimbi?
4. Ce sistem de filtrare ai?
5. Ai adaugat recent ceva nou in acvariu? (Pesti, plante, decoratiuni)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: carasei coada evantai sangerare

buna Lucia si multumesc ca ai dat atentie,pai am sa enumer cu cifre intrebarile tale si cu raspunsul meu 1. temeratura normal o tin la 28 dar am observat ca imi face probleme termostatul(de 2 zile ba o incalzeste prea tare ba nu o incalzeste deaceea m-am decis sa imi iau unul am sa ma uit astazi) 2. la o saptamana am schimbato pe 06 si urmeaza pe 12 sau 13 3. pai are cam 90L si schimb 30L 4.(HJ-752) filtru nu mai stiu cum se numeste am unul intern dar intentinez ca luna viitoare sa iau unul extern am inteles ca e mai bun pentru ei 5. nu doar cand am schimbat apa am facut putina ordine(asezat plante am mai scos din ele si tot asa in rest nimic. in legatura cu suprapopularea crezi ca sunt multi? pui de gupyy as putea sai mut mai am un acvariu dar cand iam bagat ii alerga scalari si am fazut ca aici se simt bine multumesc a si mai am o intrebare pot sa ii dau cu ceva pe rana respectiva? eu zic ca sa zgariat nu stiu

4

Re: carasei coada evantai sangerare

Ionut87 A scris:

buna Lucia si multumesc ca ai dat atentie,pai am sa enumer cu cifre intrebarile tale si cu raspunsul meu 1. temeratura normal o tin la 28 dar am observat ca imi face probleme termostatul(de 2 zile ba o incalzeste prea tare ba nu o incalzeste deaceea m-am decis sa imi iau unul am sa ma uit astazi) 2. la o saptamana am schimbato pe 06 si urmeaza pe 12 sau 13 3. pai are cam 90L si schimb 30L 4.(HJ-752) filtru nu mai stiu cum se numeste am unul intern dar intentinez ca luna viitoare sa iau unul extern am inteles ca e mai bun pentru ei 5. nu doar cand am schimbat apa am facut putina ordine(asezat plante am mai scos din ele si tot asa in rest nimic. in legatura cu suprapopularea crezi ca sunt multi? pui de gupyy as putea sai mut mai am un acvariu dar cand iam bagat ii alerga scalari si am fazut ca aici se simt bine multumesc a si mai am o intrebare pot sa ii dau cu ceva pe rana respectiva? eu zic ca sa zgariat nu stiu

   Baiete, nu ai de gind sa-ti treci locatia la profil? Daca n-o faci, cit mai repede, ma vad nevoit sa-ti suspend contul, nu ma obliga sa fiu, asa cum nu vreau!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: carasei coada evantai sangerare

M-am tot gandit, ce sa fac? Sa-ti raspund sau nu….
Se pare ca nu ai facut minimum de efort sa cauti pe internet informatii despre pestii tai, si despre volumul de apa de care au nevoie, despre conditiile in care trebuie sa traiasca… iar asta inseamna nepasare.
Si totusi iti raspund, dar problema aparuta, precum si cele viitoare, nu va disparea asa pur si simplu, fiindca fara un efort constant nu vei reusi sa ti-i acest acvariu rezonabil.

1. 28 de grade???!!???
E cam mult, mai ales pentru Shubunkini.
Pe langa faptul ca sunt inchisi intr-un bazin impropriu (unui singur shubunkin, la varsta adulta i-ar trebui sa aiba acesti 90 l de apa numai pentru el, chiar mai mult), mai trebuie sa suporte si temperatura atat de ridicata!
Apoi uite, s-a stricat incalzitorul, si socul termic la care sunt supusi bietii pesti, este enorm. Aceste fluctuatii de temperatura repetate, au dus la scaderea sistemului imunitar, si de aici, iata unul din factorii care au contribuit la aparitia acestei rani.

2. In cazul tau schimbul de apa ar trebui sa fie facut de 2 ori pe saptamana cate cca 50% (45-50 de litri), sau ideal din 2 in 2 zile cate 30%.

3. Un sistem de filtrare superior, adica un filtru extern clar este indicat atat timp cat ai carasi (indiferent de soi).

Si acum sa revenim la pacientul cu bubita.
Datorita igienei precare, a calitatii proaste a apei, a temperaturii improprii (mai apoi fluctuante) acestui carasel i-a aparut o ulceratie, dupa cum o vad eu, si nu o rana provocata.
Ca si masura de prim ajutor, in seara aceasta un schimb masiv de apa (atentie, temperatura trebuie sa fie egala cu cea din acvariu) cu sifonare a substratului, pus vitamine si mentinut apa cristal.
Este posibil ca sa-si revina singur, dar numai daca tu vei face efortul ca sa mentii apa cristal, sa cumperi un incalzitor cu termostat pentru a mentine temperatura stabila si supliment de vitamine.
Fiindca au fost tinuti la 28 de grade, temperatura se scade cate 1 grad la 48 de ore (pentru evitarea socului termic)
Daca te decizi sa respecti aceste reguli, eu cred ca vei reusi sa-l salvezi.
In halul in care poate sa fie apa acuma, nu as putea recomanda niciun medicament, fiindca riscul de intoxicare este mare.

Nu inteleg de ce nu vrei sa-ti pui locatia la profil. Sunt multi acvaristi din Bucuresti aici, si poate ca te pot ajuta mai repede si mai usor daca vad de unde esti.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: carasei coada evantai sangerare

gata am pus locatia scuze. am fost am luat un incalzitor si ma apuc sa schimb apa am 30 de litri de apa in sticle cam de 2 saptamani o pun pe aia si cum sa fac pun direct de la chiuveta pana la 50? si cum sa mentin apa cristal sa imi cumpar un filtru extern? scuze dar nu prea am timp sa stau pe calculator scuze ii iubesc si vreau sa le fie cat mai bine nu stiu ceva scris sa scot la imprimanta sa stau cu foile imi e  mai la indemana multumesc mult lucia acum ma pun sa spal termostatul cu apa fiarta o las putin si il spal e bine?

7

Re: carasei coada evantai sangerare

Ionut87 A scris:

gata am pus locatia scuze. am fost am luat un incalzitor si ma apuc sa schimb apa am 30 de litri de apa in sticle cam de 2 saptamani o pun pe aia si cum sa fac pun direct de la chiuveta pana la 50? si cum sa mentin apa cristal sa imi cumpar un filtru extern? scuze dar nu prea am timp sa stau pe calculator scuze ii iubesc si vreau sa le fie cat mai bine nu stiu ceva scris sa scot la imprimanta sa stau cu foile imi e  mai la indemana multumesc mult lucia acum ma pun sa spal termostatul cu apa fiarta o las putin si il spal e bine?

am uitat sa precizez acum 5 luni cand i-am mutat am pus in apa o solutie de la tetra aquasafe dar doar prima data sa o mai folosesc? si astazi cand am fost prin obor am intrebat pe la cei care vand la taraba si ei au spus ca e o ciuperca o femeie mia recomandat niste pastile si un barbat o solutie care se pune in apa de la JBL iar altul a zis sa il bag in congelator ca nu mai traieste mult si am plecat fara sa il mai salut

8

Re: carasei coada evantai sangerare

1 caras+ 5 guppy + 2 ancistrusi + 2 cory in 90 de litri - nu mi se pare suprapopulare
Eu cred urmatoarele- Carasii traiesc si se simt bine la temperaturi intre 18 si 23 -24 de grade. La temperaturi mai mari apar probleme. Sunt pesti de apa rece. 28 de grade e mult pentru caras. Cred ca datorita temperaturii s-a slabit imunitatea pestelui, s-a "dezintegrat" mucusul protector care acopera in mod normal pielea carasului si bacteriile prezente in mod normal in apa au gasit punctul slab- asa ca s-a produs ulceratia. Ulceratia mai poate avea ca sursa chiar si ancistrusii, nu o data am observat pesti gen Pleco/ancistrus/girinoceilius (pesti ventuza) ca se lipeau cu ventuza de corpul carasilor si ii sugeau producandu-le rani.
Tratamentul aplicat de mine in astfel de situatii - Furanol Pond II (substanta activa nifurpirinol) - un sfert de pastila intr-un vas cu 5 -6 litri de apa. Se baga pestele afectat, se pune pastila, se asteapta 20 -25 de minute pana se dizolva si isi face efectul pastila - apoi se baga pestele la loc in acvariu. Acest medicament este FOARTE PUETRNIC, NU recomand tratarea acvariului in intregime decat in cazul unor atacuri bacteriene puternice (gern aeromonas sau pseudomonas aeruginosa etc).  Tratamentul este practic o dezinfectie a pestelui .
Pentru ca acest medicament e scump si mai mult pentru Ponduri- poti incerca sa tratezi local :
Baie de 15- 20 de minute in alt vas - cu verde de malachit (dezinfectant). De la farmacie cumperi tinctura de propolis - si cu un betigas de urechi inmoi un tinctura si ungi pestele pe rana. Vezi ca o sa-l cam usture nitel, tinctura contine alcool.
Scazi treptat temperatura la acvariu, 24 de grade maxim pentru caras, schimburi regulate de apa si filtrul curat (atentie nu il speli zilnic la robinet ca deciclezi acvariul) - buretele din filtru se spala in mod normal cu apa luata din acvariu, clorul din apa de la robinet distruge bacteriile denitrificatoare.
Cand il speli NU il freci pana ramane ca nou, ci mai il speli pana nu mai este imbacsit!

9

Re: carasei coada evantai sangerare

Gabii A scris:

1 caras+ 5 guppy + 2 ancistrusi + 2 cory in 90 de litri - nu mi se pare suprapopulare
Eu cred urmatoarele- Carasii traiesc si se simt bine la temperaturi intre 18 si 23 -24 de grade. La temperaturi mai mari apar probleme. Sunt pesti de apa rece. 28 de grade e mult pentru caras. Cred ca datorita temperaturii s-a slabit imunitatea pestelui, s-a "dezintegrat" mucusul protector care acopera in mod normal pielea carasului si bacteriile prezente in mod normal in apa au gasit punctul slab- asa ca s-a produs ulceratia. Ulceratia mai poate avea ca sursa chiar si ancistrusii, nu o data am observat pesti gen Pleco/ancistrus/girinoceilius (pesti ventuza) ca se lipeau cu ventuza de corpul carasilor si ii sugeau producandu-le rani.
Tratamentul aplicat de mine in astfel de situatii - Furanol Pond II (substanta activa nifurpirinol) - un sfert de pastila intr-un vas cu 5 -6 litri de apa. Se baga pestele afectat, se pune pastila, se asteapta 20 -25 de minute pana se dizolva si isi face efectul pastila - apoi se baga pestele la loc in acvariu. Acest medicament este FOARTE PUETRNIC, NU recomand tratarea acvariului in intregime decat in cazul unor atacuri bacteriene puternice (gern aeromonas sau pseudomonas aeruginosa etc).  Tratamentul este practic o dezinfectie a pestelui .
Pentru ca acest medicament e scump si mai mult pentru Ponduri- poti incerca sa tratezi local :
Baie de 15- 20 de minute in alt vas - cu verde de malachit (dezinfectant). De la farmacie cumperi tinctura de propolis - si cu un betigas de urechi inmoi un tinctura si ungi pestele pe rana. Vezi ca o sa-l cam usture nitel, tinctura contine alcool.
Scazi treptat temperatura la acvariu, 24 de grade maxim pentru caras, schimburi regulate de apa si filtrul curat (atentie nu il speli zilnic la robinet ca deciclezi acvariul) - buretele din filtru se spala in mod normal cu apa luata din acvariu, clorul din apa de la robinet distruge bacteriile denitrificatoare.
Cand il speli NU il freci pana ramane ca nou, ci mai il speli pana nu mai este imbacsit!

Gabii, multumesc pentru interventie si faptul ca ai subliniat inca o data informatiile utile, dar este vorba despre 3 carasi Shubunkin+restul gastii in cei 90 de litri. Apoi, daca stam sa luam in calcul buturuga, substratul si faptul ca acvariul nu este posibil de a fi umplut pana la capacitatea maxima (fiindca dimensiunile exterioare nu sunt egale cu cele din interior, practic vorbim de 90 de l brut) acolo sunt chiar mai putini litri de apa, iar asta inseamna suprapopulare. Si apoi nu inteleg de ce sa recomanzi produse pentru pond, de fapt iaz, cand exista produse speciale pentru acvarii.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: carasei coada evantai sangerare

Ionut87 A scris:

gata am pus locatia scuze. am fost am luat un incalzitor si ma apuc sa schimb apa am 30 de litri de apa in sticle cam de 2 saptamani o pun pe aia si cum sa fac pun direct de la chiuveta pana la 50? si cum sa mentin apa cristal sa imi cumpar un filtru extern? scuze dar nu prea am timp sa stau pe calculator scuze ii iubesc si vreau sa le fie cat mai bine nu stiu ceva scris sa scot la imprimanta sa stau cu foile imi e  mai la indemana multumesc mult lucia acum ma pun sa spal termostatul cu apa fiarta o las putin si il spal e bine?

Ma bucur ca ai reusit sa cumperi un incalzitor. Speram sa fie bun si de calitate, ca sa nu tot cheltuiesti inutil.
Apa cristal se mentine, in primul rand cu un ritual de igienizare.
Asta inseamna ca iti stabilesti tu, un program al tau pentru schimburile de apa. Adica, iti dau un exemplu, Miercurea si Duminica.
Si aici musai sa-ti mai spun ceva.
Apa invechita timp de 2 saptamani este mult prea statuta pentru a fi pusa in acvariu. Tu ai bea apa invechita de 2 saptamani? smile nici lor nu le place... smile
De ce nu folosesti apa direct de la retea? Cu ajutorul apei calde potrivesti temperatura, sa fie egala cu cea din acvariu, mult mai usor.
Apoi, eu as recomanda folosirea unui declorinator, cum ai si tu cel de la Tetra, care se cheama Aquasafe.
Intr-adevar se recomanda ca apa sa fie tratata cu Aquasafe inainte de a fi pusa in acvariu, dar daca nu este posibil, pui declorinatorul in apa existenta in acvariu, si apoi apa proaspata.
Asa se poate face cel mai rapid si usor.
Sunt mai multe firme producatoare de solutii pentru tratarea apei de la robinet. Eu as recomanda de la firma Sera Aquatan sau de la Seachem, Prime.

Incalzitorul nou, nu cred ca trebuie oparit. Clatit cu apa calduta, introdus in acvariu, lasta 10 minute sa sesizeze temperatura din acvariu, apoi setat la temperatura dorita. Atentie! Daca apa din acvariul tau acum are sa zicem 20 de grade, tinand cont ca a fost fara incalzitor, tu il vei seta pe 21 de grade.
Sau daca ai 30 de grade datorita incalzitorului defect, il vei seta pe 29 de grade.
Iar apoi la 48 de ore modifici cu cate un grad, pana la temperatura dorita.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: carasei coada evantai sangerare

"dar este vorba despre 3 carasi Shubunkin+restul "

Corect, nu am citit cu atentie.. 3 carasi e mult pentru un acvariu de 90 de litri
Eu am avut cu vre-o 6 ani in urma 100 de pui de crap koi (3 -5 cm) intr-un acvariu steril de 400 de litri cu 2 pompe resun 2500 sp - si trebuia sa fac curat cel putin o data la trei zile (aspirat mizerie + schimbat 2 -3 galeti de apa)
Faptul ca ulceratia apare la un singur peste ma duce cu gandul la imunitate slabita/probleme cu ventuzosii si nu la o boala generala in acel acvariu de aceea am recomandat tratarea/dezinfectarea pesteluui afectat intr-un recipient separat.
Eu nu am folosit niciodata aqua-safe sau alte chimicale pt conditonarea apei.

12

Re: carasei coada evantai sangerare

Gabii A scris:

"dar este vorba despre 3 carasi Shubunkin+restul "

Corect, nu am citit cu atentie.. 3 carasi e mult pentru un acvariu de 90 de litri
Eu am avut cu vre-o 6 ani in urma 100 de pui de crap koi (3 -5 cm) intr-un acvariu steril de 400 de litri cu 2 pompe resun 2500 sp - si trebuia sa fac curat cel putin o data la trei zile (aspirat mizerie + schimbat 2 -3 galeti de apa)
Faptul ca ulceratia apare la un singur peste ma duce cu gandul la imunitate slabita/probleme cu ventuzosii si nu la o boala generala in acel acvariu de aceea am recomandat tratarea/dezinfectarea pesteluui afectat intr-un recipient separat.
Eu nu am folosit niciodata aqua-safe sau alte chimicale pt conditonarea apei.

M-am gandit eu ca vei fi de acord cu mine.

smile Exact cum spui tu "trebuia sa fac curat cel putin o data la trei zile", asta trebuie sa inteleaga si Ionut87 ca trebuie sa faca.
Asta este primul pas, care trebuie sa si-l insuseasca foarte bine. smile

Cat despre folosirea produselor de declorinare, eu le folosesc, in mod deosebit Sera Aquatan fiindca contine vitamina B, esentiala pentru reducere stresului, si Seachem Prime, care inlatura amoniacul din apa. Si apoi au rolul de a ajuta pestii sa-si refaca mucusul protector.

In cazul de fata, se pare ca avem de-a face cu un incepator, iar pestisorii nu cred ca au avut parte de o ingrijire corespunzatoare pana acuma.
Gandeste-te ca apa a tinut-o cate 2 saptamani si apoi a fost pusa in acvariu. 
Suplimentul de vitamine din orice sursa, cred ca ii va ajuta foarte mult.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

13

Re: carasei coada evantai sangerare

scuze dar am si patito am luat o gripa de nu ma mai pot ridica din pat dar nu vreau sa-l pierd mam uitat dupa denumire lor si al meu sre deosebire de shubunkin are coada evantai culoarea este aceasi dar difera coada si mai am doi portocali coada evantai daca vreti pun niste poze anuntati-ma multumesc gabii ca imi esti si u alaturi,mam uitat dupa  Furanol 2 si este 30lei si Tinctura de propolis este 15lei mas sacrifica pentru 15lei dar astept aprobarea foastra si indrumarea multumesc mult a si lucia inca nu am schimbat apa deoarece mia fost foarte rau nu ca acum mas simti mai bn dar am sa incerc in seara asta si folosesc tetra pe care il mai am si imi voi lua Sera Aquatan

14

Re: carasei coada evantai sangerare

Pentru schimbarea apei- pui sa zicem astazi apa intr-o galeata si maine (deci dupa 24 de ore) poti linistit sa inlocuiesti o galeata din acvariu
Important e sa ai furtun din ala de sifonare sa sifonezi bine bine substratul. Carasii fac multe fecale - daca nu cureti substratul - cu timpul acolo se vor forma potentiale focare de infectii si boli.

15 Editat de Ionut87 (2011-03-11 16:01)

Re: carasei coada evantai sangerare

nu am momentan dar imi voi lua promit, am cumpa tinctura si aseara i-am dar ii mai dau si astazi, de cate ori sa ii dau? si trebuie sa cumpar si verde de malachit? multumesc mult
si apropo ce aspirator de supstrat imi recomandati?

16

Re: carasei coada evantai sangerare

Aspirator de substrat- gasesti la orice pet-shop care are si specific acvaristic,  e o pompa de mana cu furtun iar la un cap are o teava de plastic cu un fel de palnie cu sita. pe la noi e in jur de 6 RON in magazine iar in piata e 8 RON, o chinezarie banala..
Tinctura are rolul de a ajuta rana sa se refaca. La mine a dat rezultate cand am insistat  de cel putin 2 ori pe zi cu ungerea ranii. inainte sa dai cu tinctura tamponezi bine cu un servetel ca sa usuci cat de cat locul pe care o sa dai cu tinctura.

17

Re: carasei coada evantai sangerare

aha multumesc mult gabi asa am sa procedez

18

Re: carasei coada evantai sangerare

Gabii A scris:

Aspirator de substrat- gasesti la orice pet-shop care are si specific acvaristic,  e o pompa de mana cu furtun iar la un cap are o teava de plastic cu un fel de palnie cu sita. pe la noi e in jur de 6 RON in magazine iar in piata e 8 RON, o chinezarie banala..
Tinctura are rolul de a ajuta rana sa se refaca. La mine a dat rezultate cand am insistat  de cel putin 2 ori pe zi cu ungerea ranii. inainte sa dai cu tinctura tamponezi bine cu un servetel ca sa usuci cat de cat locul pe care o sa dai cu tinctura.

   In sfirsit, altcineva, in afara de Lucia,  care stie cu se maninca acvaristica, in speta aplicarea unui tratament. Ma bucur sincer! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: carasei coada evantai sangerare

bradraqua A scris:
Gabii A scris:

Aspirator de substrat- gasesti la orice pet-shop care are si specific acvaristic,  e o pompa de mana cu furtun iar la un cap are o teava de plastic cu un fel de palnie cu sita. pe la noi e in jur de 6 RON in magazine iar in piata e 8 RON, o chinezarie banala..
Tinctura are rolul de a ajuta rana sa se refaca. La mine a dat rezultate cand am insistat  de cel putin 2 ori pe zi cu ungerea ranii. inainte sa dai cu tinctura tamponezi bine cu un servetel ca sa usuci cat de cat locul pe care o sa dai cu tinctura.

   In sfirsit, altcineva, in afara de Lucia,  care stie cu se maninca acvaristica, in speta aplicarea unui tratament. Ma bucur sincer! :apl

Iti multumesc frumos Radu! wink smile

Si eu l-am "citit" pe Gabii, de aceea am urmarit din umbra....
Ma bucur nespus, cand apare cate un om care stie despre ce vorbim! smile  :fok

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20

Re: carasei coada evantai sangerare

Gabii A scris:

Tinctura are rolul de a ajuta rana sa se refaca. La mine a dat rezultate cand am insistat  de cel putin 2 ori pe zi cu ungerea ranii. inainte sa dai cu tinctura tamponezi bine cu un servetel ca sa usuci cat de cat locul pe care o sa dai cu tinctura.

Ca si o completare pentru Ionut87...
Nu uita sa faci schimburi de apa si mentii substratul curat!
Acvariul tau ramane suprapopulat!
E foarte important mediul in care acest pestisor se reface (adica apa).
Si... mare grija la manuirea pestisorului si a tincturii.
Fiind pe baza de alcool, trebuie sa lucrezi cu grija sa nu cumva sa ii ajunga accidental in ochi sau pe branhii!
Cu ajutorul unui disc demachiant, vei putea face aceasta operatiune, si uite cum... (Daca mai ai o persoana care te poate ajuta ar fi foarte bine)

Prinzi pestisorul in mincioc, si il tii jumatate in apa acvariului.
Il aranjezi usurel cu mana, ca branhiile, practic, capul sa-i fie sub apa. (Daca el are branhiile sub apa, poate respira, astfel nu se zbate atat de mult) 
Apoi cu un disc demachiant uscat, stergi usurel bubita, cu mare grija, doar in locul acela. ( Pestii au un mucus protector peste solzi, care este o bariera impotriva agentilor patogeni)
Apoi cu un al doilea disc demachiant inmuiat partial in tinctura, stergi bubita, si gata!
Ii dai drumul in acvariu.

Aceasta operatiune este destul de stresanta pentru pestisor, chiar daca este pentru binele lui, asa ca, daca ai, pune niste vitamine.

Mult succes si multa sanatate si bucurii!

P.S. Daca cumva ai in casa Aloe First, este foarte bun si ala, mai ales ca are proprietati calmante.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.