Subiect: alge in acvariu

Salut.De ceva timp am observat ca in acvariul meu au aparut unele alge.la inceput am indepartat de pe plante frunzele care erau infectate, dar tot nu au disparut si nu stiu cum as putea scapa de ele.astept raspunsuri.multumesc

2

Re: alge in acvariu

Nimeni nu poate sa-ti dea un astfel de raspuns.Daca vrei sa auzi sfaturi aferente problemei tale,detaliezi acvariul tau,dimensiuni,vietuitoare,aparatura,cam tat ce sti despre el,un istoric sa zicem,apoi da poti primi raspunsuri pertinente.La prima vedere ai in inceput de BBA acolo...cauzele ar fi mai multe.
Uf,mi-e si frica ca ti-am raspuns,acum o sa-mi ceri sa-l inchid si pe asta!  wink

Re: alge in acvariu

am un bazin de 60 litrii kit hornbach de dimensiuni 60x30x35, filtru eheim, incalzitor jager. ca pesti am vreo 10 neoni, 6 razbora, 2 moly, 2guppy, 2 xipho, 3 sanitari si 6 zebre. ca plante am mai multe insa nu le stiu denumirile.cam asta stiu despre acvariul meu

4

Re: alge in acvariu

Probabil se datoreaza aglomerarii,deci si a excesului de hrana neconsumata,a unei filtrari necorespunzatoare ,a intretinerii la modul general,pe langa care se mai adauga schimburile de apa de acum din primavara,pline cu metale grele,ce vine si face fronda cu conditiile precare din bazin, as sublinia ca minusurile acestea lasa in urma o cantitate de fosfor neconsumat,si un minus profund de potasiu.
Deci ar trebui sa limitezi popularea acvariului,sa limitezi hrana,sa adaugi fertilizare cu Fe2 si micro plus eventual K ,sa faci schimburi de apa de 50% ,sa indrepti jetul filtrului spre un perete ,pentru a limita curentii(banuiesc ca frunza de valisnerie din poza se afla in apropierea filtrului),sa micsorezi ziua de iluminare,care banuiesc ca e destul de lunga la tine,sa cureti cu delicatete filtrul atunci cand faci asta pentru a nu distruge coloniile de bacterii,si evident SAE ar fi de ajutor,dar la cati pesti ai tu acolo...
Simplu,nu? Succes

Re: alge in acvariu

neonii i-am bagat acum 2 zile si algele le am cam de vreo 3 saptamani. neonul il aprind cam de la 6 pana pe la 12. am sa le pun mai putina macare sa vad ce se intampla. mersi