Subiect: melci in acvariu

salut.in ultima perioada de timp am observat ca in acvariul meu au aparut o multime de melci si nu stiu cum as putea scapa de ei.astept sugestii.multumesc

2

Re: melci in acvariu

melci asasini sau botia

3 Editat de ovidelu08 (2011-03-09 16:18)

Re: melci in acvariu

alt mod de ascapa?

4

Re: melci in acvariu

ovidelu08 A scris:

alt mod de ascapa?

   De melcii asasini sau de Botia? lol
   Serios: la cele recomandata de colegi, aduag sulfatul de cupru. Sa nu ma intrebi cum scapi de sulfatul de cupru! lol
   Ai aici pe forum, zeci de subiecte legate de exterminarea melcilor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: melci in acvariu

In prima faza,daca nu vrei Asasin Snail sau Botia,poti incerca cucapcane de hrana,personal am incercat,mai demult ,o bucatica de inima de vita,pusa seara ,intr-un bol pe fundul acvariului,dimineata ar trebui sa "recoltezi" muuulti melcisori,iar dupa cateva zile de astfel de aplicatii ai putea sa scapi de marea majoritate. Problema este alta,si anume trebuie vazut unde este dezechilibrul,pentru a stopa definitiv invazia,in mare datoranduse hranirii in exces ,deci multa proteina in acvariu.

Re: melci in acvariu

bun, si cum pot sa vad care-i treaba cu dezechilibru?

7

Re: melci in acvariu

ovidelu08 A scris:

bun, si cum pot sa vad care-i treaba cu dezechilibru?

   Se vede de la o posta ca-ti obtii informatiile, numai in urma intrebarilor. Bintuie si tu pe internet, pe site-urile de acvaristica (inclusiv pe acest forum) si vei descoperi raspunsuri uimitoare.
   Sa revenim la intrebarea ta: trebuie sa faci teste, mai ales pentru nitriti si nitrati, acestia cred ca sunt problema la tine in acvariu, asa cum a spus si Narcis - incaracatura biologica mare, decursa probabil si din lipsa unei filtrari biologice adecvate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: melci in acvariu

ca sa nu dezechilibrezi acvariul baga asasini sau botia,botia daca nu ai creveti sau alte specii mici pe care ti le poaye hali
daca ai nevoie de asasini am eu si in privnta lor pot sa ti spun ca fac o treaba minunata si nu umbli cu chimicale care iti produc pagube imense cheltuieli si nervi
daca pot sa te ajut iti stau la dispozitie
ape limpezi!

Re: melci in acvariu

am scapat de mult.se poate inchide

Re: melci in acvariu

Cum?! Si de ce ai impresia ca dupa ce ai aflat tu ce te interesa se inchide un subiect?! Poate si altii vor sa stie ce si cum!

11

Re: melci in acvariu

salut

eu am scapat de melci cu 5 asasini .....deocamdata vad ca nu s-au atins de pomaceea (poate si datorita faptului ca melcii poamaceea au 2-3 cm diametru )

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: melci in acvariu

Eu am cumparat intr-un final 2 asasini la 60 de litri brut, dar ei sunt tot pe sus la "agatat" mancare cand la dau la pesti. Am gasit deocamdata doar doua cochilii goale.

13

Re: melci in acvariu

La mn asasinii nu-s faceam treaba, am bagat si eu niste melcisori mici o data sa-i vad daca-i mananca, si nu, nici nu s-au atins, melcii mici i-am curat eu cu plasa de pesti lol

Re: melci in acvariu

Se pare ca la mine i-a pocnit foamea smile) si au dat iama in melci. Si am redus furajarea  lol  lol , problema incepe sa dispara. Traiasca asasinii!!  lol

15

Re: melci in acvariu

mirceajifcu A scris:

Se pare ca la mine i-a pocnit foamea smile) si au dat iama in melci. Si am redus furajarea  lol  lol , problema incepe sa dispara. Traiasca asasinii!!  lol

Aaaa si eram sa uit, la mine din 5 asasini am ramas cu vreo 3 ca pe restu ia mancat, zi si tu de asta? Nu mananca necunoascutii si mananca semenii lor?

Re: melci in acvariu

Poate au gusturi mai fine, le place numai carnea de melci ... scumpi!  lol

17

Re: melci in acvariu

cred ca melcii la conserva n-au vitamine lol  lol  lol  :melc