1 Editat de padre (2011-03-10 22:22)

Subiect: Acvariul meu by Padre

Salutare! Numele meu este Mihai. Incantat de cunostinta!  :hug

Marturisesc ca am mai cochetat, acum ceva timp, cu acvaristica, dar pentru ca nu m-am documentat suficient si am tratat superficial problema, mai mult din auzite, am cam esuat in incercarile mele.
Asa ca, iata-ma din nou! De data aceasta, cu ajutorul unui bun prieten, am reusit sa achizitionez un acvariu de 126L, echipat complet. Urmand sfaturile gasite aici, am inceput setarea acvariului,bineinteles,mai intai,prin ciclare..
Am pus apa, am conectat filtrul si pompa de aer. Nisip 2-4mm de la Hornbach - 10kg, si bacterii vii, 20 ml la 40 ml, conform indicatiilor..
Dupa 2-3 saptamani de la ciclare am adaugat 2 cory albino, 3 cory panda, 2 ancistrusi albino si 3 neoni.
Acum, au trecut ceva mai bine de 4 saptamani de la inceputul procesului.
Dar se intampla ceva ciudat, totusi.. As vrea sa va cer ajutorul in aceasta privinta.. Ma refer la cory.. Daca cei albino erau de dimineata pana seara foarte agitati, scurmand prin nisip de la un capat la celalalt al acvariului, acum prefera sa stea mai mult nemiscati. Din cate am vazut, mananca destul de bine granulele care cad pe fundul acvariului. In ceea ce ii priveste pe cei 3 panda, acestia erau, la inceput, foarte retrasi insa, acum, starile lor alterneaza de la repaos pe fundul acvariului pana la stari de agitatie. Unul dintre ei (cel mai dezvoltat) inoata grabit dintr-o parte intr-alta si parca o tine asa intruna, parca.. Pe ceilalti doi i-am surprins adesea inotand foarte aproape de suprafata apei.
Nu stiu ce sa cred acum.. Ma gandesc ca, poate apa nu le convine, desi am schimbat deja 1/4 din aceasta. Sau poate mancarea? Sau, poate, pur si simplu aceste lucruri fac parte din comportamentul lor normal?
Am facut astazi un test al Ph-ului apei iar valoarea a fost de 6. Alte testere nu mai am, din pacate.
Astept o sugestie din partea voastra!
Multumesc!

2

Re: Acvariul meu by Padre

In primul rind, eu as recomanda ca toate aceste prezentari, sa fie insotite obligatoriu de poze, descrierile verbale nu sunt in nici un caz edificatoare si ajutatoare pentru formarea unei opinii asupra acvariului.
   Despre probleme:
   - Contrar majoritatii parerilor, precum ca acesti cory se pot introduce in bazine proaspat setate, eu stiu ca le trebuie apa foarte bine maturata, ciclata, cu parametri in limite destul de stricte. Astfel as explica comportamentul agitat al sanitarilor tai. In plus, citeste despre Cory Panda, ai sa vezi ca sunt o leaca mai sensibili si pretentiosi in comparatie cu Paleatus sau Aeneus.
   - pH-ul (daca este corect masurat) este un pic cam mic, recomand intre 6,5-7.
   - Ar fi necesare si alte teste, nu ajunge sa cunosti numai pH-ul.
   - Nu ai pomenit nimic despre plante, nu ai asa ceva?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Acvariul meu by Padre

Salut si multumesc pentru raspuns.
Din pacate, alte teste nu am.
Plante: am pus duminica trecuta 3 anubias mici.
Aseara am decis sa schimb aproximativ 30-40% din apa si, dupa ce am facut-o, mi s-au parut mai vioi. Au inceput din nou sa caute prin nisip.. Din pacate, nu am avut timp sa urmaresc evolutia lor deoarece am termint la o ora destul de tarzie si m-am pus in pat imediat dupa aceea.
Am niste filmulete filmate cu telefonul dar, pentru ca nu sunt foarte reusite, am avut dubii in a le posta sau nu.
Diseara sper sa gasesc  situatie mai buna a pestisorilor mei. Am sa va tin la curent..sper eu, cu vesti bune.
Multumesc frumos bradraqua. ^:)^

4

Re: Acvariul meu by Padre

Daca ai de gind sa faci un acvariu plantat, ar trebui, de urgenta, sa adaugi plante nepretentioase, cu dezvoltare rapida, vor ajuta enorm la ciclarea acvariului si stabilizarea parametrilor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de Chupacabra_ (2011-03-11 14:50)

Re: Acvariul meu by Padre

bradraqua A scris:

Daca ai de gind sa faci un acvariu plantat, ar trebui, de urgenta, sa adaugi plante nepretentioase, cu dezvoltare rapida, vor ajuta enorm la ciclarea acvariului si stabilizarea parametrilor.

da-mi te rog cateva exemple de plante nepretentioanse cu dezvoltare rapida , nu am substrat fertilizant dar intentionez sa foosesc CO2 tablete (pastile) si Balls-uri fertilizante
scuze dar nu avea rost sa deschid alt topic

"Money bring bitches, bitches bring lies"

6

Re: Acvariul meu by Padre

Chupacabra_ A scris:
bradraqua A scris:

Daca ai de gind sa faci un acvariu plantat, ar trebui, de urgenta, sa adaugi plante nepretentioase, cu dezvoltare rapida, vor ajuta enorm la ciclarea acvariului si stabilizarea parametrilor.

da-mi te rog cateva exemple de plante nepretentioanse cu dezvoltare rapida , nu am substrat fertilizant dar intentionez sa foosesc CO2 tablete (pastile) si Balls-uri fertilizante
scuze dar nu avea rost sa deschid alt topic

   Vallisneria, Elodea, Hygrophila, Bacopa, Cabomba, Ceratophyllum, Ceratopteris, Egeria, Myriophyllum, Najas, Sagittaria, Potamogeton.
   In locul tabletelor, iti recomand Easy Carbo.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariul meu by Padre

Multumesc , asa am sa fac , este lichid si este si o cantitate mai mare

"Money bring bitches, bitches bring lies"

Re: Acvariul meu by Padre

bitanu A scris:

Bun venit Mihai! Nu conteaza cantitatea, ci calitatea fertilizantului (o sa te convingi cu trecerea timpului).

Mihai este cel care a deschis topicul , eu doar am incercat sa obtin niste informatii pe postul lui , Multumesc mult de sfaturi asa ca las baiatul cu topicul curat

"Money bring bitches, bitches bring lies"

9

Re: Acvariul meu by Padre

Ok, baieti! Am ajuns acasa.
Din pacate, unul dintre cory panda a cedat.
Panda-ul despre care v-am spus ca se tot agita, asta face si acum..
Ceilalti ramasi sunt ascunsi pe sub niste pietre.. Nu observ prea mult miscare.. Neonii sunt ok.. Ancistrusii la fel, cred..
Tocmai am luat un pachet de plante de la irukandji (multumesc pentru ajutor) si astept pe mail "instructiunile" lui. In mare, am inteles cam ce contine pachetul, dar am probleme cu identificarea si asezarea plantelor in acvariu.
Am gasit si o buturuga..
Iata filmuletele.. Imi cer scuze pentru calitatea imaginii.. Nu am avut alta optiune decat propriul telefon.
http://www.youtube.com/watch?v=nLID8UUpIHY&feature=BF&list=ULOFK1l_OrJVA&index=4
http://www.youtube.com/watch?v=t_gwLdqo4Q8&feature=BF&list=ULOFK1l_OrJVA&index=5

Poate imi recomandati si alte teste desi cred ca abia maine voi putea ajunge la un pet shop.
Imi doresc foarte mult sa reusesc sa salvez pestisorii astia..
Astept sfaturile voastre.
Oricum, va multumesc foarte mult pentru interesul vostru si pentru sfaturi.

Chupacabra: Vreau sa te anunt ca nu am nimic impotriva faptului ca ai intervenit aici, chiar daca subiectul este deschis de mine. Consider ca orice informatie este binevenita pentru noi, indiferent de locul unde o gasim.  wink
Acum, trebuie sa plec putin. Mai am si alte probleme de rezolvat.. Am sa revin dupa si am sa ctesc mesajele voastre.. Iar daca cineva dintre voi poate oferi asistenta online, padre_fidellio@yahoo.com.
Inca o data, mii de multumiri.

10

Re: Acvariul meu by Padre

Buna Padre! smile (ce haios suna! smile )

Bine ai venit!

Ca sa incerc sa-ti dau un raspuns problemei tale, sau ca masura de prim ajutor, mai fa un schimb de apa, si daca ai solutie de declorinare (Aquatan, Biotopol, Aquasafe etc.) pune o doza cat pentru jumatate din apa acvariului tau. Foarte bune ar fi, si vitaminele pentru pesti (Sera Fishtamin, JBL Atvitol sau JBL Acclimol).

In timpul ciclarii unui acvariu, e foarte greu de ghicit ce anume se intampla acolo fara niste teste de apa. 
In cazul in care vrei niste rezultate orientative, ai putea cumpara din acelea 5 in 1 (JBL, Tetra etc).
Se spune ca au o oarecare marja de eroare, dar in cazul masurarilor repetate ale parametrilor apei, se poate afla totusi, ce nu merge bine, mai spus ce dezechibru chimic, provoaca reactia pestilor tai.

Oricum, in cazul acvariilor masura de prim ajutor Nr. 1 este schimbul de apa.

Iti doresc mult succes!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: Acvariul meu by Padre

Lucia, ca sa iti raspund pe acelasi ton umoristic: Holla, chica! (Nu urmaresc telenovele dar nu cred ca e foarte greu sa descoperiti origina apelativului meu.
Am sa merg sa cumpar un test, ceva pentru apa si, in functie de asta, cu ajutorul vostru, sa luam, impreuna o decizie..
Va multumesc!

12

Re: Acvariul meu by Padre

Salutare din nou!
Revin cu noi informatii:
Am incercat sa imi slavez pestisorii cu schimbari dese de apa si Clynol.
In acvariul meu am (supra)vietuiesc acum 8 neoni, 1 ramirez mascul, 1 ancistrus albino si 3 cory,dintre care 2 albino si un panda. Acvariul a mai primit si 2 buturugi, plante si creveti red cherry (multumesc irukandji). Promit ca revin si cu fotografii imediat ce fac rost de un aparat competent.
As vrea sa imi mai iau 2 sau 3 gupy sau gurami pentru o pata de culoare. Ma gandesc eu asa ca asta ar insemna sa il cam suprapopulez..Mi se pare mie sau si voua?
Acvariul functioneaza cu 2 neoane de 18w, unul philips snow white si unul flora.
Va multumesc pentru ajutor si va urez bafta cu acvariile voastre si cat mai multa rabdare cu noi, novicii. tongue

13

Re: Acvariul meu by Padre

smile Ma bucur sincer ca i-ai salvat!

Acum, e momentul sa pui si niste poze, ca sa se poate dezvolta mai bine prezentarea ta.

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14 Editat de padre (2011-11-01 13:59)

Re: Acvariul meu by Padre

Salut din nou! Scuze pentru absenta mea atat de indelungata. V-am ramas, totusi, dator, cu cateva foto dar va voi rasplati bunatatea si rabdarea cu un mic filmulet de acum doua sau trei saptamani. Acum, acvariul este la setup de o saptamana iar pestisorii au fost mutati in 64L, altii au plecat ca donatie. Am avut eu o banuiala ca nu a fost ciclat corespunzator (asta si pentru ca am introdus prea devreme pestisori (cory si ancistrusi). Ma rog, sper ca schimbarea sa fie de bun augur.
Planuri de viitor: cat mai repede cateva plante izzy (am pus anunt dar nu sare nimeni) buturugi de vita de vie, si una sau doua femele ancistrus albino (pe care le astept de la colegul tweety).
Sfaturi sau ponturi pentru ciclare, daca aveti de adaugat, va astept cu placere. Deocamdata nu am nici o vietate in acvariu, doar nisipul si filtrul. Ah! Pardon, am pus bacterii de la Easylife. Si cam atat..
Va multumesc pentru ajutorul acordat.  ^:)^ Sper sa reusesc, cu ajutorul vostru sa trec pragul incepatrorului, categoria novice.  tongue

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VnzeGxIXoqo[/youtube]