21

Re: discusi si scalari

bondo A scris:

Vad ca l-ati "incoltit" pe colegul @pasi_une,asa ca m-am gandit sa ii sar in ajutor smile
Intr-adevar chestia cu transmiterea bolilor de la scalari la dscusi tine de domeniul folclorului. Discusii se nasc cu flagelate, insa acestea se inmultesc foarte tare si afecteaza pestele doar in anumite conditii. Una din conditii este stresul, si acesta poate fi provocat de existenta scalarilor in acelasi acvariu si probabil din cauza asta ziceti voi ca au luat discusii ceva de la scalari, insa de fapt acestia erau purtatori de la inceput.

   Din "folclorul" la care faci referire, fac parte unii din cei mai mari si importanti crescatori de Discusi, la nivel mondial. Despre existenta "la purator" a flagelatelor in cazul Discusilor, am scris si eu aici pe acest forum, asa ca pentru mine nu este o noutate. Singura filozofie este ca, nu conteaza in exclusivitate prezenta sau absenta starii de stres intr-un organism. In cazul in care organismul se afla in conditii optime de sanatate, conteaza si cantitatea/numarul/agresivitatea elementelor patologice cu care intra in contact. Sistemul imunitar care fabrica anticorpii nu se poate armoniza la infinit, in proportie echivalenta cu agresiunea elementelor patologice.
   Intrebarea este: in ce masura, intr-un acvariu comun pentru Discusi si Scalari, in cazul unor dejectii semnificative si purtatoare de flagelate, ale Scalarilor, Discusii pot rezista cu succes, la imbolnavire, chiar aflindu-se intr-o stare de sanatate perfecta?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: discusi si scalari

Buna, sper ca nu sunt off topic daca fac traducerea articolului lui pasi_une. Nu vreau sa acuz pe nimeni ca nu ar sti engleza, totusi pentru cei care stiu mai putin:

Cauza exacta a bolii gaurii în cap nu a fost înca  stabilita exact. Exista, totusi, mai multe teorii foarte solide care se leaga de anumite conditii, cu o crestere a incidentei bolii. Nu este responsabil un singur factor care cauzeaza  boala, ci o combinatie de doua sau mai multi factori de natura sa creeze simptomele bolii.

O cauza comuna care contribuie la aparitia bolii, este parazitul flagelat Hexamita. Acest parazit infecteaza tractul intestinal în primul rând, dar apoi se extinde la vezica biliara, cavitatea abdominala, splina, rinichi si pe masura ce boala progreseaza, apar leziuni clasice ale bolii -hole in the head- . Aceste leziuni se transforma in rani deschise  si apar fire mici si albe care contin larve parazite, infectii secundare bacteriene sau fungice care apoi maresc aceste rani si pot agrava boala pana la moarte.

O alta teorie populara este ca un mineral sau un dezechilibru de vitamine poate contribui la dezvoltarea acestei boli. Unii acvaristi au sustinut o legatura între utilizarea de carbon activ si dezvoltarea  bolii. Unii oameni cred ca carbonul ar putea elimina unele dintre minerale benefice existente în apa ducând la o incidenta crescuta a boalii. În acelasi timp, dezechilibrul mineral poate fi cauzat de o crestere a organismelor Hexamita în intestin, care pot duce la sindromul de malabsorbtie si o scadere a absorbtiei de vitamine si minerale necesare.

Conditile care creeaza stres, vor creste, de asemenea, incidenta acestei boli. Calitatea slaba a apei, alimentatia necorespunzatoare, sau suprapopularea sunt factori de stres care pot cauza o problema. Deoarece boala apare adesea la pestii mai mari, ar putea exista o legatura cu functia de scadere a sistemului imunitar la pestii  mari si o crestere a incidentei bolii

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

23

Re: discusi si scalari

bondo A scris:

Vad ca l-ati "incoltit" pe colegul @pasi_une,asa ca m-am gandit sa ii sar in ajutor smile
Intr-adevar chestia cu transmiterea bolilor de la scalari la dscusi tine de domeniul folclorului. Discusii se nasc cu flagelate, insa acestea se inmultesc foarte tare si afecteaza pestele doar in anumite conditii. Una din conditii este stresul, si acesta poate fi provocat de existenta scalarilor in acelasi acvariu si probabil din cauza asta ziceti voi ca au luat discusii ceva de la scalari, insa de fapt acestia erau purtatori de la inceput.

scurt si la obiect... scalarii cum sunt ei mai tupeisti sunt mai mancaciosi fata de discusi iar rezultatul ? infometarea discusilor duc catre diferite cauze de imbolnavire sau deces  :fok   :apl
P.S CARANTINA SI UN TRATAMENT PREVENTIV REZOLVA PROBLEMA
la scalari cu "flagelate/viermi" la care se observa mai greu

24

Re: discusi si scalari

Si pana la urma care este legautura dintre articolul tradus pana la urma si subiectul mult disputat ???  neutral

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771