1

Subiect: otocinclus rosu in jurul gurii

Buna ziua.
Am o mica problema cu un ottocinclus. Mai exact s-a inrosit in jurul gurii. Acum este la "spital" unde i-am administrat o mica doza de Ektol fluid (conform instructiuni), dar in urma cu putin timp am abservat ca a inceput sa-si piarda culoarea (devine din ce in ce mai alb-transparent). Are cineva idee ce boala este aceasta si daca acest medicament este cel recomandat?
Va multumesc.

2

Re: otocinclus rosu in jurul gurii

Salut,
Nu am avut niciodata otto..

Aceeasi problema am intalnit-o la crapi koi.
Fiind intr-un bazin betonat - veneau si haleau de pe margine, de pe peretele betonat  - alge, si se raneau. multi au avu probleme la bot, practic de acolo incepea infectia, se raneau de marginea bazinului... Dupa o vreme unii faceau infectii bacteriene severe.
Ai 2 posibilitati- fie tratezi dupa ureche/instinct/experienta si speri sa nimeresti substanta care are efect asupra bacteriei-
- fie duci pestele la analiza la laborator, te costa de te rupe, pestele moare in timpul examinarii dar aflii antibiograma si tratamentul in cazul in care pe viitor vei avea nevoie de tratament. Asta e folositor in cazul in care esti crescator si ai cantitati mari de pesti.

Din pacate la mine a fost grav, pestii au venit cu o boala care odata cu venirea toamnei si racirea apei - i-a cam decimat. Boala a fost provocata de pseudomonas aeruginosa, oricat m-am chinut toata iarna cu bazine de 800l de carantina si tratament, ii tratam de una si dadeau in alta, cand credeam ca am terminat cu pseudomonas, ma trezeam cu ulceratii si septicemii, mureau din cauza slabirii organismului, infectati cu bacterii care in mod normal traiesc in simbioza perfecta cu pestii- e.Coli, saprolegnia, etc.

Re: otocinclus rosu in jurul gurii

Buna ziua BadFish!
inainte de a incerca sa te ajutam,am rugamintea de a veni cu mai multe detalii,privind acvariu,cati pesti ai,la cat timp schimbi apa,ce folosesti pentru tratarea ei si ce filtru...etc si o poza a acestui  otocinclus, pentru a sti cu exactitate despre care exemplar este vorba si cum arata, pata.

4

Re: otocinclus rosu in jurul gurii

Am si eu aceasi problema cu un oto, poti sa-mi spui ce s-a impamlat la tine?