1

Subiect: carasi telescop fara ochi

Am cautat pe internet cauza acestui fenomen ciudat. Sunt suparata pt ca nu stiu cum sa procedez. Telescopii mei raman fara ochi. Precizez ca nu tin in acvariu decat carasi si sanitari ancistrus. De la un timp am observat ca le cad ochii pur si simplu. Am banuit ca este ceva bacterian dar nu stiu efectiv ce tratament sa fac in acvariu.Poate cineva sa ma ajute? Macar cu un sfat. A mai patit cineva asa ca mine?Acvariul este de 200l, plantat , cu substrat, 2 filtre interne aquael fan3.Tratamentul sa il fac in acvariul mare sau in alt acvariu de carantina?Ma gandesc ca, daca il fac in acvariul de carantina boala ramane in continuare in cel mare. Daca aplic tratamentul in acvariul cu substrat se va decicla...Va rog mult ajutati-ma!

2

Re: carasi telescop fara ochi

Incearca sa maresti temperatura treptat dar sa nu opresti filtrele si cat mai putina hrana succes!!!!

3 Editat de acvariudevis (2009-12-06 03:47)

Re: carasi telescop fara ochi

Ce treaba are temperatura cu ochii?Spune-mi si mie de unde te-ai documentat?Poblema este de la sanitarii pe care ii ai.Carasii cu ochi telescopic sunt foarte sensibili daca se lovesc la ochi.Acei sanitari se simt mai bine cand le stingi becul si nu prea se uita pe unde inoata:Dsi din cauza asta ii lovesc pe carasi.Eu personal am un caras ramas fara un ochi care l-am porecli piratul:Psi cauza au fost acei sanitari ancistrus.

4

Re: carasi telescop fara ochi

In momentul de fata am si eu cativa telescopi....si nu stiu de ce dar efectiv le cad sau putrezesc ochii....mi-au rezistat 1 an.....acvariul e bine intretinut si nu a mai avut vreodata alte probleme...ce pot face??Nu-l pot lasa din nou in acvariu deoarece il mananca ceilalti pesti...

Re: carasi telescop fara ochi

Trish A scris:

In momentul de fata am si eu cativa telescopi....si nu stiu de ce dar efectiv le cad sau putrezesc ochii....mi-au rezistat 1 an.....acvariul e bine intretinut si nu a mai avut vreodata alte probleme...ce pot face??Nu-l pot lasa din nou in acvariu deoarece il mananca ceilalti pesti...

   Fara detalii despre acvariu filtrare/igienizare/hrana etc (detalii care ai fi putut sa le oferi la rubrica Prezinta-te si prezinta-ti acvariul) nu poate nimeni sa se puna pe ghicit ce ar putea avea pestii tai wink

6

Re: carasi telescop fara ochi

anuntul e de 2 ani, intre timp am trecut pe vivipari...