21

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

seamana mai degraba a white skirt. e unul singur in acvariu.


intrebam pe prietena mea, se duce si arunca un ochi ijn acvariu si aflam.

22

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

In poza cu cele doua Melanotaenia, apare si un Hemmigramus albino.

Pestele ala mie-mi pare mai degraba un mascul de White Skirt Tetra (Gymnocorymbus ternetzi alb), varietatile albinos au ochii rosii in general, dar din cauza pozei nici nu se vede prea bine. Poate colega @eliana sa vada pozele de mai sus, si sa spuna daca seamana cu pestele din acvariu.

Ambele variante sunt posibile, dar oricum nu Melanotaenia.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23 Editat de Ancistrus (2011-04-06 18:39)

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

bradraqua A scris:

Ambele variante sunt posibile, dar oricum nu Melanotaenia.

Greseala mea, mi s-au parut mai importanti Melanotaenia de descris decat White Skirt Tetra, si a parut ca i-am bagat in aceeasi "oala", fiind toti in aceeasi poza ^:)^

24

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

Ambele variante sunt posibile, dar oricum nu Melanotaenia.

Greseala mea, mi s-au parut mai importanti Melanotaenia de descris decat White Skirt Tetra, si a parut ca i-am bagat in aceeasi "oala", fiind toti in aceeasi poza ^:)^

Subiect inchis! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25 Editat de eliana (2011-04-12 13:57)

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Up-date:


A sosit un nou filtru, cel vechi era stricat (scurgeri de apa). A fost montat vineri, momentan e in paralel cu un biet Eheim intern, pentru acvarii mici, care a sustinut toata activitatea de filtrare de pana acum. Surprinzator de usor de montat pentru doua fete novice.  :flove


Uff. Intrebare: cam in cat timp se va cicla filtrul extern, ca sa putem scoate celalalt fintru intern?


Referitor la presupusul white skirt, are in partea superioara o dunga albastra, si parca ceva picatele galbene dedesubt. Refuza sa stea pentru alta poza.
De cand au plante si filtru sunt foarte jucausi toti pestii. smile Inainte lancezeau pe fundul apei.

26

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Dupa ce a-ti montat filtrul inainte de a inchide capacul canistrei trebuiau puse ceva medii bacteriene, JBL Filter Start sau Bactozim ca sa ajuti si sa grabesti ciclarea mediilor filtrante. O poti face si acum, dar mai intai trebuie sa opresti din functionare filtrul dupa care inchizi turul si returul din robinetii montati in partea superioara a capacului canistrei. Introduci solutia dupa care ai grija sa pui bine capacul in asa fel incat sa nu avariezi garnitura. Repui in functiune filtrul dar nu inainte de al amorsa din nou, evident dupa ce ai deschis in prealabil robinetii de la tur si retur.
Nu e mare scofala. Bafta multa !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

27

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Da, corect.


Daca vor cumpara bacterii, ma duc. Daca nu, cat dureaza ciclarea filtrului, in general?

28

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Daca il ajuti cu ce ti-a spus Andi minim 2 săptămâni. Va trebui sa faci teste la apa sa fi total convinsa ca este ciclat.

29

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

pelly67 A scris:

Daca il ajuti cu ce ti-a spus Andi minim 2 săptămâni. Va trebui sa faci teste la apa sa fi total convinsa ca este ciclat.

Exact... :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

30

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Multumesc. Citesc putin una-alta despre teste, si revin cu intrebari. big_smile

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Ancistrus A scris:

    In ceea ce-i priveste pe Botia (cred ca sunt Chromobotia macracanthus ce ai cumparat tu, ca in poze nu i-am vazut), nu au probleme cu pestii, ei mananca melcii, deci posibil ca vor manca si asasinii smile

Deci nu trebuie sa imi fac griji ca am cumparat (iarasi la sfaturile shopisstei) melci maro, care intr-o saptamana mi-au umplut primul strat de burete al filtrului cu pui. Botia se ocupa de pui si de adulti!? Ca racul a tocat toti melcii pomaceea ce i-a gasit. neutral Serveste din ei ca dintr-un bol de sushi. (Scuze de offtopic)

32 Editat de Ancistrus (2011-04-19 02:05)

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

mirceajifcu A scris:

Botia se ocupa de pui si de adulti!?

   In general cauta sa-i "suga" afara din cochilie, cu tot cu ea nu ii pot manca, eventual pe cei mici sa-i tina in gura un pic in ideea de a-i strivi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DtzVpnMYuzk[/youtube]

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Pai in ideea asta i-am si cumparat. Ca am vazut ca pomaceea fac un cocon la suprafata apei lipit pe geam (nu stiu cand l-au facut ca nu am vazut nimic), si ai optiunea sa il inlaturi daca nu vrei micuti. Cand am vazut ca racul si botia servesc melci, am zis sa le iau mancare pe placul lor. Dar sper ca raiosii aia mici maro sa nu imi colmateze filtrul, ca sunt cam multi inauntru.