1

Subiect: Bine v-am gasit!!!

Buna. Ma numesc Catalin, am 23 ani sunt din CODLEA, BRASOV. Am 2 acvarii, 1-juwel rekord 800 parca 126 litri, 2-unul mai mic de 60 litri.Mai multe detalii despre ele nu va pot oferii deoarece sunt in totala modificare a lor(o mare schimbare).

2

Re: Bine v-am gasit!!!

PS : Daca vre un Brasovean poate sarii in ajutor cu ceva plante naturale sunt binevenite ca am doar de plastic.Va multumesc

3

Re: Bine v-am gasit!!!

Deocamdata ne-ai adus la cunostinta doar ca existi, lucru nu foarte interesant, in lipsa informatiilor necesare intr-o prezentare. Speram sa ne bucuri cu existenta ta ca acvarist activ al acestui forum.
   Solicitarea ta referitoare la plante sper ca este sub forma de cumparare, pe acest forum nu se admit cereri de donatii. Viziteaza rubricile de donatii, vinzari si schimburi, eventual pune un anunt la cumparari!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Bine v-am gasit!!!

Bine ai venit! smile

Daca tot se afla acvariile intr-o mare schimbare, poate ca, daca le postezi asa cum sunt, vei avea parte de mult mai multe sfaturi si idei pentru a le putea finisa frumos.

Multa bafta!

si

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5

Re: Bine v-am gasit!!!

Imi pare rau, nu am vrut sa se inteleaga doar ca exist dar m-am gandit ca ar fii mai bine sa revin cu mai multe detalii  doar atunci cand este totul pus la punct.Pana atunci am sa pun cateva poze cu cele doua acvarii  si sper ca nu am mai gresit cu nimic :ang.Va Multumesc

6

Re: Bine v-am gasit!!!

Stai linistit, s-a inteles exact ce trebuie sa se inteleaga si nimeni nu s-a suparat, numai ca prezentarea verbala neinsotita de decrieri amanuntite si poze, dupa parerea mea este inutila.
   Ii las pe colegi sa comenteze, cred ca am fost un pic antipatic si nu vreau sa agravez situatia...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Bine v-am gasit!!!

mc_4yyou A scris:

PS : Daca vre un Brasovean poate sarii in ajutor cu ceva plante naturale sunt binevenite ca am doar de plastic.Va multumesc

Salut Catalin, ma gandesc ca cineva din Brasov ar trebui sa-ti sara in ajutor si cu o corabie naturala, ca ce ai tu acolo este foaaarte artificiala wink

8

Re: Bine v-am gasit!!!

Salut bine ai venit  si am sa iti spun si eu acelas lucru , scoate  tot ce este artificial din acvariu si o sa dea mult mai bine
O zi buna si sper ca nu am fost foarte aspru   :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

9 Editat de mc_4yyou (2011-04-06 01:50)

Re: Bine v-am gasit!!!

Salutare din nou.Dupa cum am spus cand  m-am inscris pe forum ca o sunt in modificarea designului interior al acvariilor, ei bine acum am terminat dupa posibilitati, din cauza aia a durat destul de mult.Chiar daca unii nu au inteles mesajul care il transmisesem eu am preferat sa merg doar pe mana mea sa fac ce cred ca e mai bine si sa iau si in considerare sfaturile bune de la altii.Eu sunt multumit de ceea ce mi-a rezultat si sper sa va placa si voua.Mentionez ca toate plantele sunt naturale.Am aici si un mic filmulet. http://www.youtube.com/watch?v=2q0gZ-OE268

10

Re: Bine v-am gasit!!!

Conform regulilor estetice personale inteleg ca este bine, iti place. Conform regulilor acvaristice substratul este prea pestrit, cu granulatie cam mare si obiectul din centru-fata nu are ce cauta in acvariu. Oricum ai grija de Aponogeton longiplumulosus, planta din fundal-centru, este singura planta de valoare din acvariu si necesita ingrijiri speciale. Acvariu ingrijit, curat si cu potential legat de acumularea experientei in privinta esteticii. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Bine v-am gasit!!!

bradraqua A scris:

Oricum ai grija de Aponogeton longiplumulosus, planta din fundal-centru, este singura planta de valoare din acvariu si necesita ingrijiri speciale.

Planta este de fapt o Cryptocoryne crispatula var. balansae, o am si eu in acvariu si pot spune ca se adapteaza unui mediu cu lumina nu de cea mai buna calitate, ba chiar si cu zone umbrite.

12

Re: Bine v-am gasit!!!

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

Oricum ai grija de Aponogeton longiplumulosus, planta din fundal-centru, este singura planta de valoare din acvariu si necesita ingrijiri speciale.

Planta este de fapt o Cryptocoryne crispatula var. balansae, o am si eu in acvariu si pot spune ca se adapteaza unui mediu cu lumina nu de cea mai buna calitate, ba chiar si cu zone umbrite.

Este posibil sa ma fi inselat, daca ii vad partea care iese din substrat, ma edific, frunzele sunt aseamatoare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!