1

Subiect: probleme cu suprafata apei!!!

salut am o pb cu suprafata apei, se formeaza o posghita albicioasa, si nu am idee de la ceeste..pana acuma nu am mai avut pb asta dar de vr-o 1-1.5luni tot apare. o tot scot cat de cat cu servetele zilnic.
cred ca din cauza ei mi-au murit 2 zebre stand mai mult pe la suprafata!
   acvariul meu este unul micut de 63l, filtru intern, incalzitor, 2 neoane unu jbl pt plante altun normal de la un aquapro60, de mancare le dau numa tetra fulgi...pt plante folosesc feropol si feropol24...:-??...plante, am cva in acvariu...dar ..nu am idee de la ce sa fie...

daca are cineva cunostinte despre asa cva va rog sa ma ajutati s p mn!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

2

Re: probleme cu suprafata apei!!!

pojghita aia daca te uti de "jos in sus" prin acvariu - are un fel de efect de oglinda cumva? Eu banuiesc ca e datorita proteinei din apa..

3

Re: probleme cu suprafata apei!!!

de jos in sus prin acvariu nu mam uitat sincer...dar se formeaza singura!...:-??...o sa mai fac cva teste doar ca am doar dinalea 5in1 de la jbl..am inteles ca nu-s stralucite..:-??...ce as putea face ai cumva idee?

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

4

Re: probleme cu suprafata apei!!!

Problema aceasta ai sa o rezolvi doar cu un Surface Skimmer

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

5

Re: probleme cu suprafata apei!!!

ok..dar pot sa stiu mai precis de la ce sa facut ?...am schimbat apa si decorul in acvariu acu maxim 2luni...apa in proportie de 60-70% am puso inapoi, restu apa proaspata...de atunci...imi apare chestia asta!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

Re: probleme cu suprafata apei!!!

Biofilmul se spune ca apare datorita incarcaturii biologice mari. Mi s-a intamplat si mie saptamana trecuta cand am scos majoritatea plantelor din acvariu si am rascolit substratul. cred ca din cauza mizeriei care era stransa prin substrat si printre plante a aparut si la mine.
Din cate stiu eu daca filtrul face valuri in asa fel incat sa se faca schimbul de gaze la suprafata apei nu ar trebuii sa fie nici o problema.

7

Re: probleme cu suprafata apei!!!

filtrul bate destul de bn la suprafata, pe portiunea unde bate cam 20-30cm nu e nimic...pt ca o sufla in capatul celalalt,sau pe lateral!....prin acvariu nu am absolut nimic..doar la suprafata!..si am tot schimbat apa saptamanal cam 30%....

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

8

Re: probleme cu suprafata apei!!!

Dupa parerea mea, daca vei face timp de o luna (sau mai putin) 2 schimburi de apa pe saptamana, si nu unul cum faci momentan, acel biofilm va disparea.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: probleme cu suprafata apei!!!

am sa incerc...daca iese in poze o sa postez si asa cva, este f putin vizibila!..mss

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

10 Editat de Remusica (2011-03-18 00:02)

Re: probleme cu suprafata apei!!!

Biofilm este confirm si eu cele spuse de colegi,eu nu am scapat de acesta pojghita pana nu am pus surface skimmer extractor.

11

Re: probleme cu suprafata apei!!!

Asa cum au spus si alti colegi, biofilmul este rezultatul unei incarcari biologice peste limita normala. Pentru inlaturarea lui nu sunt suficiente nici schimburile mai dese de apa, nici  producerea unor curenti mai puternici (acestia pot avea efecte secundare nedorite), nici folosirea skimmere-lor de suprafata.
   Toate aceste metode vor inlatura efectul si nu cauza. Cauza trebuie inlaturata printr-o filtrare mecanica si mai ales biologica, foarte eficiente. De asemenea trebuie urmarit echilibrul acvariului in parametrii sai, evitindu-se suprapopularea, hranirea in exces si persistenta organismelor in descompunere (plante, pesti, nevertebrate).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: probleme cu suprafata apei!!!

unpic cam suprapopulat este!...6conconius,4tetrazona,3zebre 5neoni si 2 cory...o as incerc sa vad ce pot face...ms!...

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

13

Re: probleme cu suprafata apei!!!

Desi s-a spus ce era de spus,adaug si eu,filtrarea nu e suficienta,mai ales cea mecanica, hrana pe care o dai ori e in exces ori e prea bogata in proteina,schimba pt o bucata de vreme hrana,administraza dor o data pe zi,si atunci cu zgrcenie.Ar mai fi o posibila problema,daca ai granulatia nisipului prea mare,asimileaza multa incarcare biologica,mai multa decat poate face fata sistemul tau,iar aici revenim la vechea problema a suprapopulari.

Re: probleme cu suprafata apei!!!

Daca vrei sa limitezi numarul pestilor incearca sa te rezumi la maxim 2 specii de pesti, eu cred ca din punct de vedere estetic este mult mai ok.
Tetrazonele din cate spun colegi sunt niste "masinute de facut caca".

Re: probleme cu suprafata apei!!!

am avut si eu problema asta si am rezolvat-o foarte simplu cu un extractor de biofilm diy dar problema e ca pt acest ai nevoie de filtru extern

16

Re: probleme cu suprafata apei!!!

florin2305 A scris:

am avut si eu problema asta si am rezolvat-o foarte simplu cu un extractor de biofilm diy dar problema e ca pt acest ai nevoie de filtru extern

   Colegu', un pic de atentie la postarile de mai sus! S-a ajuns la concluzia ca indepartarea mecanica a biofilmului nu este o solutie, ci mentinerea unui set-up care sa nu favorizeze aparitia biofilmului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!