1 Editat de ddmickey (2011-03-18 01:18)

Subiect: salut!"acvariul meu"

Buna seara,numele meu este Marius,sunt din Bucuresti,si as putea spune ca am facut o pasiune pentru guppy  tongue ,asa ca de cativa ani am cateva  familii de pestisori de care ma ingrijesc.Am doua acvarii pentru ei,unul de 70/30/35 cu filtru cascada extern Sandman,lumina 1x18 osram 830,ceva plantute si o mini buturuga cu anubias,iar pestisori sunt redtail si bluetail snakeskin  (din nefericire nu are capac,este in proiect) si unul de 85/45/50 cu filtru BF200 resun(powerhed-ul inlocuit cu unul de 1000l/h),bine plantat ,capac homemade din policarbonat cu 2x18w osram77 si tld 865,populat din  belsug cu pui celor de mai sus.Substratul este la fel in amandoua acvariile,piatra de rau de granulatie 3-4 mm,la care am adaugat fertilizant de la jbl.
P.S. Pozele sunt din cel mic,la o saptamana dupa ce am pus pestisori.Vor urma poze si cu cel mare+un nou proiect big_smile

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

2

Re: salut!"acvariul meu"

super pestisorii,cred ca ai 100000 de melci in acvaiul din poze smile

Re: salut!"acvariul meu"

O sa se vada mult mai bine daca lipesti un colant de culoare inchisa pe spatele acvariului. De preferat negru sau albastru inchis.

4 Editat de ddmickey (2011-03-18 22:46)

Re: salut!"acvariul meu"

salut!referitor la melci....asta e ,isi fac treaba f.bine si plus de asta icrele lor sunt o sursa de proteine pt pestisori.oricum arunc cate o galeata la fiecare schimb de apa,daca nu pot sa-i donez smile .Iar in ce priveste background-ul,stiu ca ai dreptate,dar momentan nu prea m-am hotarat ,asupra culori.merci de sfaturi si ape limpezi.
P.S. Daca vrea cineva ,am o groaza de donat :smoke

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

Re: salut!"acvariul meu"

Melcii aia sunt cam periculosi pentru ecosistem, nu ar trebui sa ii eliberezi in natura, mai bine faci cumva sa nu ajunga vii pe scurgere.

6

Re: salut!"acvariul meu"

Tenebrous A scris:

Melcii aia sunt cam periculosi pentru ecosistem, nu ar trebui sa ii eliberezi in natura, mai bine faci cumva sa nu ajunga vii pe scurgere.

Ne dai un exemplu de ce catastrofa ne asteapta in cazul in care scapa "bestiile "pe canal? smile

Re: salut!"acvariul meu"

acei melci pot devenii niste bestii in urma exploziei din japonia... lol  lol  lol
tot e la moda. si luna ar putea avea un efect asupra lor lol  lol  lol
  ^:)^  ^:)^  ^:)^

8

Re: salut!"acvariul meu"

se metamorfozeaza in crocodili de nil, foarte periculosi.....

Re: salut!"acvariul meu"

crocodinobalauri de romania..... ^:)^  ^:)^  ^:)^

10

Re: salut!"acvariul meu"

Frumos un acvariu cu guppy e foarte colorat si foarte usor de intretinut. Referitor la melci...sunt buni cat nu sunt in exces ca apoi ai invazie si te lupti cu ei. Cu autocolantul asa e arata mult mai bine si e buna culare inchisa pentru ca daca iti apar alge nu se vad la fel de puternic ca pe un colant deschis. Succes in continuare si fii avid de cunoastere.

Si un pic de OFF  big_smile

bitanu A scris:

De preferat pentru cine ?

Ia uite rautatea din el :pp . Pai daca zice gen.... zicei ca de ce e gen... smile)
Mai stai un pic sa mai puna baiatul poze cu fishi - fishi si o sa vezi cate sfaturi o sa ii dai. O sa vorbim la o  :noroc ca si asa se incalzeste afara plus ca sunt bun de cineste

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

11

Re: salut!"acvariul meu"

multumesc pt sfaturi wink ,(sfaturile sunt facute sa nu tii cont de ele :pp ),voi selecta ceea ce este mai ok pentru mine si voi reveni cu poze.
P.S. daca melci aia se transforma in croco-bronto-rexo-sauriene e bine big_smile ,voi deveni primul detinator de asa ceva din lume :sok

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

12

Re: salut!"acvariul meu"

salut,se pare ca treaba cu autocolantul functioneaza,initial il vroiam albastru, dar....e negru,am mai redus nr locatarilor maturi,am redus si populatia de melci  :apl ,sper sa va placa.
P.S. Scuze pt calitatea pozelor,sunt facute cu o camera sony!

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

13 Editat de ddmickey (2011-04-10 02:11)

Re: salut!"acvariul meu"

salut din nou!asa cum am promis revin cu poze cu cel de 80/45/50.stiu n-are autocolant ,problema este ca n-am cum sa-l mut deacolo pana la un eventual nou set up,asa ca .....astept sfaturi,sugestii s.a.m.d.
P.S. lumina e de vina ,d-aia se vede asa de galben.

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)