Subiect: Apa verde!

De 1 saptamana am apa verzuie in acvariu si am cateva intrebari:

1. Daca bag carbune activ in filtru ajuta?
2. Am intrerupt fertilizarea de 2 zile...am facut bine?

Nu i-mi pomeniti de UV ca nu am bani si nici de unde sa fac rost!

Atat momentan..ms anticipat!

PS. Am bagat si 4 bete de salcie...dar stiu ca dureaza peste 10 zile ca sa aiba efect tongue

2 Editat de bogdivaio (2011-03-20 16:35)

Re: Apa verde!

1. daca folosesti carbunele activ efectul fertilizari va deveni nul din cate mai tin eu minte  :stupid
2. deci prin folosirea carbunelui activ e foarte bine ca ai oprit fertilizarea ca oricum nu isi avea rostul...deduc si eu logic  :-

Mai intai ar fi bine sa putem indentifica impreuna care ar fi cauza care a dus la apa asta verde, stim cauza,stim si unde si in ce masura sa actionam...deci ar fi bune niste detalii despre schimburile de apa care le faci( cat de des si ce cantitate), fertilizare(cand, cu ce, ce cantitati), iluminatul (cate ore pe zi, ce neoane), etc...genu asta de detalii care ne-ar ajuta sa tragem unele concluzii  :sbr

Eu ce pot sa-ti recomnad priviind informatiile pe care le-ai oferit tu pana acum, e sa faci schimburi zilnice de apa ~ 40% din volumul de apa al acvariului, fara sa fertlizezi si sa reduci putin perioada de iluminare sau un iluminat mai slab

Asta e parerea mea, mai departe poate te vor ajuta alti colegi mai priceputi  :sok

3

Re: Apa verde!

black out-ul nu este o solutie proasta impotriva gda. eu as incerca si asta.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

4

Re: Apa verde!

In mare apare de la concentratiile prea mari de CO2 din apa,ramas neconsumat,combinat si cu alte mici probleme...Deci solutia lui Bobi e cea mai buna in lipsa UV-Cului.Deci,2-3 zile lumina stinsa total,CO2 oprit, oxigenata apa daca ai multe plante si multi pesti in timpul asta, fetilizarea cu micro+Fe2 oprita,macro daca bagi,poti sa pui in continuare.In prima zi nu faci schimb de apa,a doua zi spre sfrsitul zilei faci schimb de 50% de apa.Urmatoarea zi daca apa s-a limpezit,poti sa incepi iluminarea,redusa cantitativ cu 1/3 daca poti si timpul de iluminare cca 6h,urmatoarea zi incepi usor dar usor Cu aditia de CO2 si micro+fe2 ,la sfarsitul zilei de iluminare schimb de apa 40% , inca doua zile de fertilizare redusa,lumina redusa, apoi incepi sa maresti fertilizarea si lumina astfel ca in inca 3 zile sa ajungi la normall pt acvariul tau.
P.S.   wink Bogdivaio,ma bucur sa te vad iar pe forum! :noroc

5

Re: Apa verde!

narcis colegule, suna atit de complicat lol

multumesc de aprecieri!

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

6

Re: Apa verde!

bobi A scris:

narcis colegule, suna atit de complicat lol

multumesc de aprecieri!

Pentru putin bobi. Cred ca e bine uneori sa dai toate datele unei probleme sa nu existe oarece neintelegeri...Pana la urma ne-a cerut un sfat si il dam complt ,chiar daca pare complicat wink

Re: Apa verde!

multumesc frumos..nu a zis nimeni ca este complicat!
Incep de maine..sa vad ce reusesc!