Subiect: Intrebare...

La un acvariu de L-80,h-45,l-35 la ce inaltime de la luciul apei pot pune neoanele?

2

Re: Intrebare...

La o inaltime suficienta sa nu uzi tuburile,sa fie iluminat acvariul fara insa a pierde lumina in exterior,caci presupun ca intrebarea o pui in ideea de a monta o lampa suspendata smile altfel nu-si are rostul

Re: Intrebare...

Nu lampa suspendata.O sa fie un acvariu incastrat intr-un bar.Daca pun neoanele la o inaltime de 30 de cm. deasupra apei,mai au randament,mai ajunge lumina si la plantele mai mici sau la gazon?

4

Re: Intrebare...

Eu zic ca daca inaltimea coloanei de apa plus cea a distantei dintre luciul apei si neon depaseste 60 cm, tuburile nu mai sunt eficiente. Poate doar daca le pui ceva reflectoare.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

5

Re: Intrebare...

Cam mare inaltimea,ma refer la pierderea datorata iluminarii in altte directii decat acvariul,totusi cu reflectoare bine directionate e ok.

Re: Intrebare...

Daca pun 4 t5-uri de 24w + reflectoare?E bine?ajunge lumina?

7

Re: Intrebare...

De unde sa stiu eu? Daca ne spui si ce coloana de apa ai atunci se schimba problema si ai putea primi raspuns

Re: Intrebare...

Daca acvariul are 45 inaltime,coloana de apa o sa fie de 40-43 cm.

9

Re: Intrebare...

Eu zic ca nu o sa poti creste gazon acolo. Dar e doar parerea mea....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Intrebare...

Mai astept si alte pareri... :smoke

11

Re: Intrebare...

Poti incerca Marsileea Hirsuta,merge si cu lumina mai putina. Chiar si HC caci si el se adapteaza la lumina mai redusa,dar sa fie muntat din belsug sa se adapteze ceva din el,asta evident daca le dai si CO2 wink

Re: Intrebare...

Daca la marimea acvariului de mai sus,ii bag CO2,fertilizant si 4 T5-uri la 30 de cm deasupra luciului apei,e vreo problema cu cresterea plantelor?

13

Re: Intrebare...

Nu.E ok.

Re: Intrebare...

Multumesc frumos pentru lamurire.

Re: Intrebare...

Mai vin cu inca o intrebare.Care e diferenta intre metal halide si reflector.La un reflector pot sa-i pun becul de la metal halide?

Re: Intrebare...

Metal halide inseamna halogen metalic.  Aceste lampi sunt o generatie nou aparuta, cel putin pe piata din Romania, deci sfaturi concrete si corecte in acest sens nu vei primii prea multe, dar in urma documentarii am aflat ca sunt foarte bune in domeniul acvaristicii, daca sunt proiectate special pentru aceasta. Lampile cu halogen metalic genereaza intre 65 pana la 115 lumeni/Watt, echivalentul la de doua ori cat  tuburile fluorescente de acceiasi putere. Au o viata de 10 mai lunga decat un bec incandescent si aprox. de 2 ori mai mult decat unul fluorescent. Tolereaza de asemenea o gama mai mare de temperatura a luminii, intre 2700k si 20000k, in functie de proiectare. Fiind mult mai puternice decat tuburile fluorescente, daca au o puterecorespunzatoare acvariului tau, eu zic ca nu ar avea nevoie neaparat de reflector, dar daca le vei pune la o inaltime mai mare fata de luciul apei, poate ca ar fi bun si un reflector la lampa. Un sfat sigur nu iti pot da, dar sper sa te ajute informatiile de pana acum si poate vei primii si altele de la alti colegi.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

17 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:33)

Re: Intrebare...

:fmad