1

Subiect: Salut

Salut, sunt Andrei,din Bucuresti, am 26 de ani.
Detin un acvariu de aproximativ 2 luni. Mai exact:

Acvariu:
MP Aquapro 60 (63L)
Incalzitor Jager 50W
Filtru intern Ehaim Aquaball 2208
Substrat JBL AcuaBasic si Manado
Neon 15W (+ priza programabila)
Hranitor automat Eheim
2 cioate + o "piatra" (ceramica)

Plante:
Cabomba, Elodea densa, Vallisneria Spiralis

Pesti:
2 Otocinclus, 2 Corydoras Julii, 2 Corydoras Aeneus, 2 Corydoras Paleatus, 8 Neoni, 5 Hemigrammus Bleheri (Firehead) si 15 RCS

Da, sunt un criminal... crima mea este curiozitatea...

2

Re: Salut

Salut Andrei, bine ai venit!
Un inceput frumos, se vede ca te-ai documentat ceva inainte de a starta acvariul. O singura obesrvatie pe moment, ar trebui sa schimbi neonul din dotarea acvariului cu unul cu un spectru luminos 865, facil dezvoltarii plantelor.
Sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Salut

Bine ai venit  printre noi!
Acvariul are un aspect ingrijit, bravo!...asteptam sa-ti vedem evolutia  :smoke

4

Re: Salut

Bine ai venit! smile

Frumusel si ordonat acvariul tau. Cred ca in momentul in care plantele vor crescute si vor acoperi aparatura, va fi si mai frumos.

Multa sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5 Editat de dardanel (2011-03-23 23:19)

Re: Salut

iti uram bun venit si sedere placuta.ai un acvariu frumos.sper sa evolueze numai in bine!!!

0747180488

6

Re: Salut

Salut Andrei, bine ai venit!
Un început frumos :sok

7

Re: Salut

@Andi66 - momentan nu mai vreau sa investesc in alt neon, poate doar un filtru mai mare (tot intern). Plantele oricum tre sa le tund la maxim 3 saptamani doarece ajung la luciul apei.

Da, sunt un criminal... crima mea este curiozitatea...

8

Re: Salut

Bine ai venit! Ai un acvariu frumos. Cu neonul nu te ajunge asa mult ca e cam 10 le un balast si tto atat un T5. Dupa cum arata la tine Cabomba (inalta si cu distanta mare intre nodurile de la frunze) sigur iti cere lumina.
Ai facut foarte frumos in partea stanga cu plantele ca iti acopera incalzitorul. Incearca sa faci la fel si in dreapta cu filtrul. Am vazut ca ai valisneria. Asta creste repde si inalta. Daca vrei poti incerca cu ea

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

9

Re: Salut

vulpasin A scris:

@Andi66 - momentan nu mai vreau sa investesc in alt neon, poate doar un filtru mai mare (tot intern). Plantele oricum tre sa le tund la maxim 3 saptamani doarece ajung la luciul apei.

Eu zic ca 20 lei nu e o suma mare pentru un neon: http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/2119 … 13---Osram
si ai sa-mi dai dreptate dupa ce o sa vezi evolutia plantelor. Bafta!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771